Nikodem (Czibisow)

Nikodem
Никодим
Jurij Czibisow
Юрий Чибисов
Metropolita nowosybirski i berdski
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia30 grudnia 1969
Pawłowskij Posad
Metropolita nowosybirski i berdski
Okres sprawowaniaod 2018
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia nowosybirska
Śluby zakonne24 grudnia 1997
Ordynacja18 stycznia 1998
Chirotonia biskupia22 marca 2008
Sukcesja apostolska
Data konsekracji23 marca 2008
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyCyryl (Gundiajew), Klemens (Kapalin), Włodzimierz (Ikim), Arseniusz (Jepifanow), Aleksander (Agrikow), Teognost (Guzikow), Ambroży (Jermakow), Arystarch (Smirnow)

Nikodem, imię świeckie Jurij Walerjewicz Czibisow (ros. Юрий Чибисов; ur. 30 grudnia 1969 w Pawłowskim Posadzie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Od dzieciństwa śpiewał w chórze cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Pawłowskim Posadzie. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do rodzinnej miejscowości. Przyczynił się do wzniesienia w niej drugiej świątyni prawosławnej – cerkwi św. Bazylego i Opieki Matki Bożej, gdzie służył jako dzwonnik. Ukończył seminarium duchowne w Moskwie, po czym złożył śluby zakonne 24 grudnia 1997. 18 stycznia roku następnego przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w parafii Trójcy Świętej w Saratowie, a następnie w parafii Kazańskiej Ikony Matki Bożej we wsi Aleksandrow Gaj i w parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Moskwie–Altufjewie. 13 sierpnia tego samego roku przeniesiony jako spowiednik do żeńskiego monasteru Poczęcia św. Anny w Moskwie. Na jego temat napisał swoją pracę kandydacką na zaocznych studiach w Moskiewskiego Akademii Duchownej, które ukończył w 2000. W 2006 za dotychczasową pracę kapłańską został nagrodzony prawem noszenia krzyża napierśnego, zaś 9 marca 2008 patriarcha Aleksy II nadał mu godność archimandryty. 23 marca tego samego roku został wikariuszem eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa szaturskiego. Od 31 marca 2009 do 30 maja 2011 był biskupem ordynariuszem eparchii anadyrskiej i czukockiej. Następnie Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeniósł go na katedrę jenisejską i norylską[1]. W 2014 został przeniesiony ponownie, tym razem na katedrę czelabińską[2]. 8 czerwca 2014 podniesiony do godności metropolity (z tytułem „czelabiński i złatoustowski”)[3].

W 2016, w związku z podziałem eparchii czelabińskiej, jego tytuł uległ zmianie na „czelabiński i miasski”. W 2018 r. został przeniesiony na katedrę nowosybirską[4].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Митрополит Новосибирский и Бердский Никодим.jpg
Autor: Bataskin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Управляющий Новосибирской епархией, владыка Никодим, митрополит Новосибирский и Бердский