Nikodem (postać biblijna)

Święty
Nikodem

Νικόδημος
męczennik
sprawiedliwy
Ilustracja
Św. Nikodem w Brooklyn Museum pędzla Jamesa Tissota
Data śmierciw I w.
Czczony przezKościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie31 sierpnia[a]

2 sierpnia[b]
15 sierpnia[c]

Nikodem i Jezus na dachu (Henry Ossawa Tanner)

Nikodem, gr. Νικόδημος, cs. Prawiednyj Nikodim[1] – postać biblijna, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego[2] i prawosławnego, członek Sanhedrynu oraz faryzeusz[1].

Życiorys

Nikodem żył w czasach ziemskiego życia Jezusa Chrystusa[1]. Żywot świętego znany jest z Ewangelii św. Jana Apostoła[2].

Nikodem był jednym z dostojników żydowskich, faryzeuszem i członkiem Sanhedrynu, który potajemnie spotkał się z Jezusem i odbył z nim rozmowę opisaną w trzecim rozdziale Ewangelii Jana. Później stanął w jego obronie przed sanhedrynem. Po śmierci Jezusa, wraz z Józefem z Arymatei wziął pod swą pieczę jego zwłoki i zorganizował mu pochówek. Przypisuje mu się również autorstwo jednej z Ewangelii apokryficznych[2].

Poniósł męczeńską śmierć z rąk Żydów[1]. Nieznana jest dokładna data. W 415 wydobyto jego szczątki oraz relikwie św. Szczepana. Pochowany został w Kefaz-Gamla (Palestyna).

Kult

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 31 sierpnia[2].

W Cerkwi prawosławnej wspominany jest dwukrotnie: 2/15 sierpnia[d] oraz w niedzielę niewiast niosących wonności (trzecia niedziela po święcie Paschy)[1].

Ikonografia

W ikonografii prawosławnej jak i rzymskokatolickiej święty jest najczęściej przedstawiany razem ze św. Józefem z Arymatei w scenie zdjęcia ciała Chrystusa z Krzyża. Spotykamy go również w scenie namaszczania i balsamowania ciała Chrystusa oraz Jego pochowania. Nikodem jest odzianym w tunikę mężczyzną w średnim wieku, z niedługą brodą[1].

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

  1. a b c d e f Jarosław Charkiewicz: spraw. Nikodem. Serwis Cerkiew.pl. [dostęp 2015-02-05].
  2. a b c d Święty Nikodem. Internetowa Liturgia Godzin, brewiarz.pl. [dostęp 2015-02-05].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie