Nikon (Fomin)

Nikon
Nikołaj Fomin
Metropolita astrachański i kamyziacki
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia7 stycznia 1963
Mord-kanadiej
Metropolita astrachański i kamyziacki
Okres sprawowaniaod 2016
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia astrachańska
Śluby zakonne1985
Diakonat11 września 1985
Prezbiterat18 października 1990
Nominacja biskupia7 czerwca 2012
Chirotonia biskupia1 lipca 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji1 lipca 2012
MiejscowośćBriańsk
MiejsceSobór Trójcy Świętej
KonsekratorCyryl I
WspółkonsekratorzyWarsonofiusz (Sudakow), Hilarion (Alfiejew), Herman (Moralin), Ambroży (Polikopa), Józef (Makiedonow), Aleksander (Agrikow), Stefan (Korzun), Sergiusz (Czaszyn), Pantelejmon (Szatow), Beniamin (Lichomanow), Sebastian (Osokin), Artemiusz (Snigur), Mikołaj (Czaszyn), Guriasz (Fiodorow), Łukasz (Wołczkow), Filip (Nowikow)

Nikon, imię świeckie Nikołaj Giennadijewicz Fomin (ur. 7 stycznia 1963 w Mord-kanadiej) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Ukończył technikum rolnicze w Biedno-Diemjanowsku (obwód penzeński). W latach 1982–1984 odbywał zasadniczą służbę wojskową. 11 września 1985 biskup iwanowski i kinieszemski Ambroży wyświęcił go na diakona i skierował do służby w soborze Przemienienia Pańskiego w Iwanowie. W tym samym roku diakon Nikołaj Fomin złożył wieczyste śluby mnisze przed tym samym hierarchą, przyjmując imię Nikon na cześć świętego mnicha Nikona z Radoneża. Kontynuował służbę w soborze w Iwanowie do 1990, gdy został włączony do wspólnoty Szartomskiego Monasteru św. Mikołaja we Wwiedienju w charakterze ekonoma. 18 października 1990 biskup Ambroży wyświęcił go na hieromnicha. W lutym roku następnego został przełożonym wspólnoty, w której przebywał, zaś w 1992 został archimandrytą.

W 1998 ukończył seminarium duchowne w Samarze, równolegle studiował na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Szui, gdzie ukończył studia religioznawcze. Po uzyskaniu dyplomu zatrudniony jako wykładowca tegoż uniwersytetu, ze stopniem naukowym docenta w katedrze religioznawstwa.

7 czerwca 2012 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa szujskiego i tiejkowskiego, pierwszego ordynariusza nowo powstałej eparchii. Jego chirotonia biskupia odbyła się 1 lipca tego samego roku w soborze Trójcy Świętej w Briańsku z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza i wołokołamskiego Hilariona, arcybiskupów kurskiego i rylskiego Hermana, czernihowskiego i nowogrodzko-siewierskiego Ambrożego, biskupów iwanowo-wozniesieńskiego i wiczuskiego Józefa, briańskiego i siewskiego Aleksandra, homelskiego i żłobińskiego Stefana, sołniecznogorskiego Sergiusza, smoleńskiego i wiaziemskiego Pantelejmona, rybińskiego i uglickiego Beniamina, karagandyjskiego i szachtyńskiego Sebastiana, pietropawłowskiego i kamczackiego Artemiusza, salechardzkiego i nowo-uriengojskiego Mikołaja, arseniewskiego i dalniegorskiego Guriasza, iskitimskiego i czeriepanowskiego Łukasza oraz karasuckiego i ordyńskiego Filipa[1].

W czerwcu 2016 został przeniesiony na katedrę astrachańską[2], a kilka dni później podniesiony do godności metropolity i mianowany zwierzchnikiem metropolii astrachańskiej[3].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Епископ Никон (Фомин).jpg
Autor: Юрий Головин, Licencja: CC BY-SA 3.0
Владыка Никон, епископ Шуйский и Тейковский