Niszczyciel czołgów

ISU-122 produkcji radzieckiej w polskich barwach
VAB z wyrzutnia ppk HOT - współczesny rakietowy niszczyciel czołgów

Niszczyciel czołgówpojazd wojskowy, najczęściej opancerzony, którego głównym zadaniem jest niszczenie czołgów nieprzyjaciela. Pojawiły się wraz z masowym użyciem czołgów w II wojnie światowej. Określenie to funkcjonowało w zachodniej (amerykańskiej, brytyjskiej itp.) nomenklaturze wojskowej. W Związku Sowieckim i krajach znajdujących się pod jego wpływem, termin ten nie był używany. Pojazdy takie określano jako przeciwpancerne działa samobieżne lub działa pancerne.

Często niszczyciele czołgów uzyskiwano przez umieszczenie w kadłubie czołgu lub w nieruchomej wieży działa większego kalibru, którego nie można było zmieścić w obrotowej wieży. Takie rozwiązanie stosowali Niemcy, Włosi, Rosjanie i Brytyjczycy. Amerykanie produkowali niszczyciele czołgów, które były podobne z wyglądu do czołgów, gdyż miały obrotową wieżę z armatą czołgową, ale były stosunkowo słabo opancerzone (na przykład M10 Wolverine).

Polskie tankietki TKS i TK-3 przezbrojone w działo kalibru 20 mm – nkm wz. 38FK, mimo że wyglądem podobne do zmniejszonych niszczycieli czołgów, używane były przez Polaków we wrześniu 1939 wyłącznie w pododdziałach rozpoznawczych, a nie w przeciwpancernych.

Obecnie niszczyciele czołgów uzbrajane są w przeciwpancerne pociski kierowane (rakiety).

W okresie powojennym także powstawały tego typu pojazdy.

Aktualnie wojska lądowe USA prowadzą badania nad pojazdem tego typu. Oznaczono go jako LOSAT (Line of Sight Anti-Tank). Jest skonstruowany na podwoziu samochodu terenowego o popularnej nazwie Humvee. Uzbrojenie podstawowe, to pociski rakietowe o prędkości ok. 2000 m/s, rażące cele pancerne energią kinetyczną (analogicznie do pocisków APFSDS).

Pojazdy tego typu (niszczyciele czołgów) są często rozpatrywane jako wyspecjalizowane wsparcie pododdziałów zmechanizowanych, których główną siłą uderzeniową nie są czołgi.

Media użyte na tej stronie

ISU-122 skos RB.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Missile HOT.jpg
Autor: davric, Licencja: CC BY-SA 3.0
VAB HOT MEPHISTO (Module Elévateur Panoramique HOT Installé Sur Tourelle Orientable) du 2e Régiment étranger d'infanterie (France) tirant un missile anti-char HOT.