Noel Chavasse

Noel Godfrey Chavasse
Ilustracja
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1884
Oksford

Data i miejsce śmierci

4 sierpnia 1917
Brandhoek

Przebieg służby
Lata służby

1913–1917

Siły zbrojne

 British Army
Royal Army Medical Corps

Jednostki

10th (Scottish) Battalion

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa:
II bitwa pod Ypres
bitwa nad Sommą
bitwa pod Passchendaele

Odznaczenia
Krzyż Wiktorii nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Krzyż Wojskowy (Wielka Brytania)

Noel Godfrey Chavasse VC & Bar (ur. 9 listopada 1884 w Oksfordzie, zm. 4 sierpnia 1917 w Brandhoek)[1] – brytyjski lekarz i oficer armii, jeden z trzech w historii wojskowych odznaczonych dwukrotnie Krzyżem Wiktorii, jedyny, który otrzymał to odznaczenie za dwie akcje w czasie I wojny światowej. Olimpijczyk z 1908 roku.

Życiorys

Noel Godfrey Chavasse był jednym z dwóch bliźniąt, synów wielebnego Francisa Jamesa Chavasse’a, późniejszego anglikańskiego biskupa Liverpoolu[1], oraz Edith Jane z domu Maude. Oprócz bliźniaczego, starszego o 20 minut brata Christophera, miał jeszcze pięcioro rodzeństwa. Po ukończeniu Liverpool College, w 1904 roku obaj bracia rozpoczęli studia w Kolegium Trójcy Świętej w Oksfordzie[1]. Aktywnie uprawiali sport: rugby i lekką atletykę. W 1908 roku obaj reprezentowali Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, w biegu na 400 m[1], odpadając w eliminacjach.

Po ukończeniu Kolegium Trójcy Świętej w 1907 roku Noel Chavasse kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Oksfordzkim[1], a od 1909 roku w Liverpoolu, pod kierunkiem między innymi twórcy nowoczesnej ortopedii brytyjskiej, sir Roberta Jonesa. W 1910 roku zdał, za drugim razem, egzamin zawodowy uprawniający do prowadzenia praktyki chirurgicznej (Fellowship of the Royal College of Surgeons). Staż szpitalny odbył w Rotunda Hospital w Dublinie, a w styczniu 1912 roku zdał końcowy egzamin lekarski.

W 1913 roku wstąpił do Royal Army Medical Corps i otrzymał przydział do 10th (Scottish) Battalion w King's Regiment (Liverpool), w stopniu porucznika chirurga[1], prowadząc jednocześnie cywilną praktykę lekarską. Po zamachu w Sarajewie odbył z batalionem dwutygodniowe ćwiczenia, by w listopadzie 1914 roku zostać wysłanym do Francji, a następnie do Belgii. 27 listopada po raz pierwszy znaleźli się na linii frontu pod ostrzałem nieprzyjacielskiej artylerii. W czasie II bitwy pod Ypres uniknęli bezpośredniej styczności z gazami bojowymi.

W czerwcu 1915 roku Liverpool Scottish uczestniczyli w szturmie na pozycje niemieckie w rejonie wioski Hooge, ponosząc ciężkie straty. Noel Chavasse, poza zaangażowaniem w obowiązkach lekarza wyróżnił się odwagą, ratując ciężko rannego oficera, leżącego na „ziemi niczyjej” pomiędzy liniami okopów. Został za ten czyn przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Wojskowym[1]. W sierpniu awansował do stopnia kapitana i został starszym oficerem medycznym 9 Brygady. W listopadzie został wymieniony w raporcie. 7 czerwca 1916 roku odebrał Krzyż Wojskowy z rąk króla Jerzego V podczas specjalnej ceremonii w Pałacu Buckingham.

Makieta pomnika Noela Chavesse’a w ekspozycji Army Medical Service Museum

W połowie lipca został wraz z oddziałem przeniesiony do Francji, jako rezerwa dla walczących nad Sommą. 9 sierpnia Liverpool Scottish wzięli udział w nieudanym szturmie na niemieckie pozycje w okolicy wioski Guillemont i ponieśli ciężkie straty. Chavasse, sam ranny, przez cały dzień udzielał pomocy rannym, zaś w nocy poszukiwał pozostawionych na „ziemi niczyjej”, pozostając nieustannie pod ogniem nieprzyjaciela. Za swą postawę został odznaczony po raz pierwszy Krzyżem Wiktorii[1]. Wiadomość o tym opublikowano w „The London Gazette” 24 października 1916 roku, a sam order wręczony 5 lutego 1917 roku w Pałacu Buckingham.

W tym czasie batalion powrócił na front pod Ypres. 31 lipca 1917 roku rozpoczęła się bitwa pod Passchendaele. W początkowej ofensywie 10 batalion odrzucił nieprzyjaciela i Chavasse przeniósł swój punkt opatrunkowy do zdobytego bunkra, bliżej linii walk. Raniony w głowę odłamkiem pocisku artyleryjskiego, pozostał na posterunku przez kolejne dwa dni, opatrując innych rannych i przygotowując ich do transportu na tyły. Nocą z 1 na 2 sierpnia niemiecki pocisk trafił w punkt opatrunkowy, zabijając bądź raniąc niemal wszystkich przebywających wewnątrz. Raniony kilkoma odłamkami, w tym bardzo poważnie w brzuch Chavasse wyczołgał się o własnych siłach na zewnątrz i dotarł do okopów zajmowanych przez własnych żołnierzy, skąd został odtransportowany do punktu sanitarnego w Potijze. Tam opatrywał go Arthur Martin-Leake, pierwszy wojskowy odznaczony dwukrotnie Krzyżem Wiktorii. Następnie przewieziono go do punktu szpitalnego w Brandhoek. Pomimo operacji zmarł nad ranem 4 sierpnia. Został pochowany na Brandhoek New Military Cemetery.

Jego postawa przyniosła mu pośmiertne odznaczenie drugim Krzyżem Wiktorii[1]. Informację opublikowano w „The London Gazette” 14 września 1917 roku. Jego postać upamiętnia między innymi szesnaście pomników w całej Wielkiej Brytanii[1] oraz Chavasse Park w centrum Liverpoolu, nazwany dla uczczenia również jego ojca i brata. Odznaczenia Chavasse’a zostały w 2009 roku zakupione przez lorda Ashcrofta i przekazane do Imperial War Museum.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Noel Chavasse, SR/Olimpic Sports [dostęp 2022-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-17] (ang.).

Bibliografia

  • Ann Clayton: Chavasse: Double VC. The Highly Acclaimed Biography of the Only Man to Win Two Victoria Crosses During the Great War. Barnsley: Pen & Sword, 2006. ISBN 978-1-84415-511-8.
  • Olympians at War: A Man Amongst Men. „Britain at War” Magazine. Nr 64, sierpień 2012. ISSN 1753-3090.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Military cross BAR.svg
Military Cross medal ribbon
UK Victoria Cross w bar ribbon bar.svg
Baretka brytyjskiego Krzyża Wiktorii nadanego dwukrotnie.
Flag of the British Army.svg
The Army Flag (non-ceremonial): is authorized to be flown at any Army or inter-Service events of a non ceremonial nature, at Army headquarters and recruiting offices. The Army Flag is not to be flown as the principal flag denoting Army participation at any international event where the Union Flag should be flown (Ministry of Defence (1996). The Queen's Regulations for the Army 1975. Government of the United Kingdom p. 227. Retrieved on 14 November 2015.).
N.G. Chavasse, VC.jpg
Portrait of Captain Chavasse. "Out of copyright."
Noel Chavasse Memorial.jpg
Autor: Gaius Cornelius, Licencja: CC BY-SA 3.0
Noel Chavasse Memorial at on display at the Army Medical Services Museum.