Nogal prążkowany

Nogal prążkowany
Leipoa ocellata[1]
Gould, 1840
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

grzebiące

Rodzina

nogale

Rodzaj

Leipoa[2]
Gould, 1840

Gatunek

nogal prążkowany

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Nogal prążkowany[4], nogal pręgoskrzydły (Leipoa ocellata) – gatunek ptaka z rodziny nogali (Megapodiidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Leipoa[4]. Zamieszkuje południową Australię[5][6]. Długość ciała około 60 cm[5]. Jest gatunkiem monotypowym – nie wyróżnia się podgatunków[6].

Kopiec do inkubacji jaj
Rozród
Samica nogala prążkowanego składa jaja w wykopanym przez siebie dole o głębokości do 1 metra, zasypując je mieszaniną ziemi z opadłymi liśćmi eukaliptusa. Gnijące liście stają się rodzajem kompostu, zapewniając odpowiednią temperaturę do inkubacji jaj. Po kilku tygodniach wykluwa się pisklę, które musi przekopać się przez prawie metrową warstwę ziemnego kompostu. To wykopywanie się może trwać nawet kilka dni. Gdy pisklę znajdzie się na powierzchni, od razu potrafi biegać i żerować. Jest narażone na ataki ptaków drapieżnych, od samego początku uczy się więc ich unikania – biegania i chowania się przed nimi. W ciągu jednego dnia potrafi nauczyć się latać. Dzieje się tak dlatego, że samica po zakopaniu jaj nie bierze udziału w opiece ani nad jajami, ani nad potomstwem.
Status
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje nogala prążkowanego za gatunek narażony (VU – Vulnerable) nieprzerwanie od 1994 roku. W 2000 roku liczebność populacji szacowano na 100 tysięcy dorosłych osobników. Trend liczebności populacji uznaje się za spadkowy[3]. Do głównych zagrożeń należą utrata i fragmentacja siedlisk wskutek przekształcania ich w tereny rolnicze oraz drapieżnictwo ze strony introdukowanych ssaków, a zwłaszcza lisa, skutkujące niską przeżywalnością młodych ptaków[5].

Przypisy

  1. Leipoa ocellata, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Leipoa, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] [dostęp 2012-07-21] (ang.).
  3. a b BirdLife International, Leipoa ocellata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2020-2 [dostęp 2020-08-17] (ang.).
  4. a b Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Megapodiidae Lesson, 1831 - nogale - Megapodes (wersja: 2020-01-10). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-08-17].
  5. a b c Species factsheet: Leipoa ocellata. BirdLife International. [dostęp 2020-08-17]. (ang.).
  6. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Megapodes, guans, guineafowl, New World quail. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-08-17]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Status iucn3.1 VU pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Leipoa ocellata.jpg
(c) Kr.afol, CC-BY-SA-3.0
Malleefowl, Yongergnow Malleefowl Centre, Ongerup, Western Australia