Nordisk familjebok
Nordisk familjebok – szwedzka encyklopedia, publikowana w latach 1876–1957. Pierwsze wydanie składające się z 20 tomów zostało opublikowane w latach 1876–1899. Pierwsza edycja jest znana jako „edycja Idunn” ze względu na obraz Idunny na okładce. Drugie wydanie składające się z 38 tomów zostało opublikowane w latach 1904–1926 i jest tym samym najobszerniejszą encyklopedią opublikowaną w języku szwedzkim. Ta edycja znana jest jako Uggleupplagan (sowa), ponieważ na okładce znajduje się sowa. Dwie kolejne edycje zostały opublikowane przed 1957 roku. Prawa autorskie wygasły do dwóch pierwszych edycji i są one teraz dostępne w domenie publicznej.
W 1990 roku badacze z Uniwersytetu Linköping rozpoczęli Projekt Runeberg, mający na celu stworzenie internetowej biblioteki krajów nordyckich z tekstami, do których wygasły prawa autorskie. W 2001 roku technologia uległa poprawie na tyle, aby umożliwić pełną digitalizację całej encyklopedii przy użyciu skanerów i OCR[1].
Frontyspis Nordisk Familjebok, I wydanie
Frontyspis Nordisk Familjebok, II wydanie
Przypisy
- ↑ Project Runeberg: Nordisk familjebok (ang.). [dostęp 2012-07-13].
Linki zewnętrzne
- Runeberg.org (ang.)
Media użyte na tej stronie
Logo for Nordisk Familjebok, 2nd edition ("Owl Edition")
Nordisk Familjebok, 19th Century Edition
The image was transferred from sv.wiki, see sv:Bild:Bokrygg för uggleupplagan.jpg. It represents the image of one of the copies of the en:Nordisk familjebok, whose copyright expired. The Nordisk familjebok is part of the en:Projekt Runeberg, a public domain one.