Noreena Hertz

Noreena Hertz
Ilustracja
Noreena Hertz na Festiwalu Ekonomii w Trydencie (2012)
Data i miejsce urodzenia

24 września 1967
Londyn

Zawód, zajęcie

ekonomista

Stanowisko

prof. University College London

Noreena Hertz (ur. 24 września 1967) – angielska ekonomistka i autorka, profesor na prestiżowym University College London. W 2001 roku magazyn „The Observer” okrzyknął ją jedną z najważniejszych myślicielek w historii, a „Vogue” określił mianem jednej z najbardziej inspirujących kobiet na świecie[1]. Magazyn „Fast Company” w następujący sposób podsumował jej osiągnięcia: „Przez ponad dwie dekady jej prognozy gospodarcze były zawsze dokładne i na czołowej pozycji”[2].

Swoimi publikacjami zainspirowała Bono, jednego z fundatorów innowacyjnego projektu (PRODUCT)RED, którego celem była zbiórka pieniędzy dla chorych na AIDS w Afryce. Jako uczestniczka kampanii Live8 działa na rzecz anulowania zadłużenia najbiedniejszych krajów świata. Podczas koncertu Live8 w Edynburgu była jedną z głównych mówczyń[3].

Młodość i edukacja

Urodziła się 24 września 1967 roku w Londynie. Jej pradziadkiem był główny rabin Wielkiej Brytanii Joseph H. Hertz, a matką projektantka mody i feministka, Leah Hertz. Naukę rozpoczęła w wieku 3 lat. Jako 18-latka posiadała już dyplom z zakresu filozofii i ekonomii University College London. Następnie rozpoczęła studia MBA w Wharton School w Filadelfii[4]. Jej pierwszym zawodowym marzeniem było przebić się do przemysłu filmowego i rozpocząć karierę producenta. Po krótkim epizodzie w agencji talentów w Los Angeles, zdecydowała się jednak objąć stanowisko konsultanta w Międzynarodowej Korporacji Finansowej w Sankt Petersburgu w Rosji (IFC). Rozczarowana podejściem Banku Światowego do postsowieckich reform, zrezygnowała ze stanowiska i rozpoczęła pracę w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Niedługo potem wróciła do Wielkiej Brytanii, by doktoryzować się z ekonomii i biznesu w King’s College w Cambridge[5].

Działalność

W 2007 roku Hertz rozpoczęła realizację kampanii „Mayday for Nurses”, której celem było uporanie się z problemem niskich płac pielęgniarek. Podczas corocznej konferencji w Royal College of Nursing Noreena Hertz obiecała, że dołoży wszelkich starań, aby każdy piłkarz z Premier League pod koniec sezonu przekazał kwotę w wysokości swojej dniówki na fundusz dla pielęgniarek (łączna suma wyniosła 1,5 mln funtów). Kanał 4 telewizji brytyjskiej zrealizował film dokumentalny z kampanii, którego transmisja odbyła się w 2007 roku. Kampania wywołała duże kontrowersje. Niektórzy uznali ją za „intelektualną porażkę” oraz „misternie zawoalowany szantaż”. Ówczesny menadżer Middlesbrough F.C. wycofał swoją dotację po opublikowaniu przez Noreenę Hertz listy piłkarzy, którzy wsparli fundusz, zarzucając jej, że dała w ten sposób znać, kto tego nie uczynił. W roku 2009 Noreena Hertz została mianowana profesorem globalizacji, zrównoważonego rozwoju oraz finansów Szkoły Menedżerskiej i Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie oraz Szkoły Finansów Duisenberga w Amsterdamie.

Pracuje jako doradca największych międzynarodowych korporacji, dyrektorów generalnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, polityków, a także startupów. Zasiada ponadto w zarządach wielu spółek korporacyjnych oraz organizacji charytatywnych. Jest również członkiem Inclusive Capitalism Task Force, któremu przewodniczy Dominic Barton, Dyrektor Zarządzający McKinsey&Company. Jest również doradcą w Centrum Analizy Social Media oraz powiernikiem Instytutu Badań Polityki Publicznej. W maju 2014 roku dołączyła także do zarządu Warner Music Group[4][5].

Noreena Hertz jest autorką trzech książek, które zostały przetłumaczone na 22 języki. Jej ostatnia publikacja to „Eyes Wide Open: How to Make Smart Decisions in a Confusing World”, która w 2014 roku ukaże się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa MUZA SA[5][6].

Życie prywatne

Prywatnie jest żoną Danny'ego Cohena, Dyrektora BBC. Pobrali się w 2012 roku w synagodze Bevis Marks w londyńskim City. Młodej parze towarzyszyły takie gwiazdy, jak Rachel Weisz, Nigella Lawson oraz Charles Saatchi[4].

Przypisy

  1. Why we must stay silent no longer[dostęp 2014-08-25]
  2. Noreena Hertz. fastcompany.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-19)]. [dostęp 2014-08-25]
  3. Hertz[dostęp 2014-08-25]
  4. a b c Noreena Hertz
  5. a b c Oficjalna strona Noreeny Hertz. [dostęp 2014-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-03)].
  6. ksiazki.onet.pl[dostęp 2014-08-25]

Media użyte na tej stronie

Noreena Hertz - Trento - 1.JPG
Autor: Niccolò Caranti, Licencja: CC BY-SA 3.0
Noreena Hertz at the Festival of Economics 2012 - Trento