Nowa Huta (Ostrawa)

Nowa Huta
Nová huť
Ilustracja
Widok z hałdy Ema w Śląskiej Ostrawie
Państwo

 Czechy

Siedziba

Ostrawa

Data założenia

1942

Położenie na mapie Ostrawy
Mapa konturowa Ostrawy, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Nowa Huta”
Położenie na mapie Czech
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Nowa Huta”
Ziemia49°47′36″N 18°18′51″E/49,793333 18,314167

Nowa Huta (cz. Nová huť, dawniej Nová huť Klementa Gottwalda) – kompleks metalurgiczny w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Położony jest w południowo-wschodniej części miasta, na prawym brzegu Ostrawicy, na obszarze trzech gmin katastralnych: Kończyc Wielkich, Kończyc Małych i Bartowic. Większość kompleksu należy do ArcelorMittal Ostrava a.s. Swoje siedziby mają tam również Vysoké Pece Ostrava, a.s., Hayes Lemmerz Autokola, a.s., Hayes Lemmerz Alukola, s.r.o., Vítkovice, a.s., První Signální, a.s.

Historia

Początek budowy nowej huty w Kończycach Wielkich w 1942 zainicjował koncern Hermann Göring zarządzający hutą w Witkowicach, która miała ograniczoną przestrzeń do rozbudowy w pobliżu śródmieścia. Nie miała to być jednak samodzielna huta, a jedynie część witkowickiego kompleksu („Südbau“). Po wojnie, w latach 1947-1948 zapadła decyzja o budowie prawdziwego hutniczego zakładu na obszarze Kończyc Wielkich i Małych oraz Bartowic, a następnie rozpoczęła się jego budowa. Jeszcze w tym okresie zakład planowo miał być częścią witkowickiej huty, jednak 31 grudnia 1951 postanowiono go usamodzielnić i ochrzcić imieniem Klementa Gottwalda, ówczesnego premiera Czechosłowacji.

Rdzeń kompleksu wybudowano w latach 1951-1958, m.in. 5 baterii koksowniczych, dwa wielkie piece, 4 piece martenowskie. Następna faza budowy trwała do 1961 i polegała głównie na poszerzaniu zdolności wytwarzania podstawowych surowców (koks, surowe żelazo i stal), ale postawiono również nowe młyny, walcownię oraz linię produkcyjną dla kół samochodów, ciężarówek i ciągników. W latach 1967-1985 zmodernizowano wielkie piece.

W 1989 nastąpiły zmiana nazwy na Nová huť i proces dalszego unowocześniania. W latach 1993-1999 oddano do użytku trzy nowe maszyny odlewnicze. W 2003 zakład został sprywatyzowany i zakupiony przez Lakshmiego Mittala, a spółka do której od tego czasu należy największa część kompleksu w 2006 przyjęła nazwę ArcelorMittal Ostrava.

Zanieczyszczenie

Kompleks od dawna był jednym z głównych trucicieli w regionie, a według IRZ (Integrovaný registr znečišťování) największym w kraju morawsko-śląskim[1]. W 2009 urząd tego kraju ustanowił dla firmy obligatoryjne terminy redukcji emisji szkodliwych gazów. Do 2014 emisja dwutlenku węgla ma spaść z 4709 do 2000 ton, tlenków azotu z 3500 do 2000 ton, a pozostałych szkodliwych pyłów z 150 do 135 ton[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ostrava location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Ostrava, Czech Republic
Ta mapa of Lędziny została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Moravian-Silesian Region - outline map.svg
Autor: Caroig, Licencja: CC BY-SA 3.0
Outline map of the Moravian-Silesian Region, Czechia, ready for the Geobox template, calibrated at en:Template:Geobox locator Moravian-Silesian Region
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
20050111 Nova hut Ostrava.jpg
Autor: Petr Štefek, Licencja: CC BY-SA 2.5
Nova hut Ostrava