Nowe życie (powieść)

Nowe życie
Yeni Hayat
Autor

Orhan Pamuk

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

turecki

Data wydania

1994

Wydawca

İletişim Yayınları

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2008

Wydawca

Wydawnictwo Literackie

Przekład

Anna Polat

Nowe życie (tur. Yeni Hayat) – powieść wydana w 1994 roku tureckiego pisarza Orhana Pamuka, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2006[1]. Lunatyczna, szalona podróż do kresu nocy, w poszukiwaniu sekretu książki, która w przedziwny sposób zniewala swoich czytelników[2].

Fabuła

„Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się” – to zdanie, wypowiedziane przez głównego bohatera, młodego studenta architektury o imieniu Osman, rozpoczyna powieść. Obsesja na punkcie przeczytanej książki sprawia, że dwoje studentów stambulskiej politechniki, Osman i piękna, zagadkowa Canan udaje się w niebezpieczną podróż po tureckiej prowincji[3]. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także zaginionego ukochanego Canan, bohaterowie wpadną w wir sensacyjnych przygód. Stają w obliczu morderstwa, antytureckimi spiskowcami i tajnymi agentami, tajemnymi stowarzyszeniami i katastrofalnymi wypadkami autobusowymi. Pod wpływem tej wyprawy zmienia się nie tylko życie Osmana, zmienia się on sam. Ta wyprawa to także psychologiczna podróż w głąb samego siebie[4]. To również książka o książkach. Zakazanych, drukowanych pod ziemią, namiętnych, rozpalonych, wieszczących, wstydliwych. W powieści jednak nie pada ani razu co takiego czytał bohater, ani jednego słowa też o autorze owego dzieła. Po ukazaniu się powieści wielu czytelników dzwoniło do wydawcy z pytaniem o tajemniczą książkę, która odmienia życie[3].

Orhan Pamuk zaczął pisać powieść, cierpiąc na bezsenność spowodowaną przez zmianę czasu po długiej podróży samolotem. Wplótł w nią sporo faktów z własnej biografii – tak jak bohater studiował na politechnice w Stambule i mieszkał z samotną matką[5]. Nie jest to jednak realistyczny obraz społeczeństwa ani czasów mu współczesnych. Prędzej można określić powieść jako szaloną baśń, z katastrofami, zamachami, aniołami, agentami o kryptonimach szwajcarskich zegarków i tureckimi komiksami. Gdzieś w tle przebrzmiewają niepokoje tradycyjnego społeczeństwa podlegającego gwałtownej macdonaldyzacji obrazujący konflikt między Wschodem a Zachodem[5].

Nowe życie jest najlepiej sprzedającą się powieścią Noblisty. W samej Turcji sprzedano w rekordowym tempie ponad 200 tys. egzemplarzy, co jest znaczące, gdyż to kraj, który nie wykształcił tradycji czytania[3][6].

Przypisy

  1. NobelPrize.org.
  2. Książki - Nowe życie. Pamuk.pl. [dostęp 2019-05-14].
  3. a b c Paweł Smoleński: Nowe życie, Pamuk, Orhan. Wyborcza.p, 5 lutego 2008. [dostęp 2019-05-14].
  4. Orhan Pamuk Nowe życie. Wydawnictwo Literackie. [dostęp 2019-05-14].
  5. a b Juliusz Kurkiewicz: Odlot Pamuka. Polityka, 31 stycznia 2008. [dostęp 2019-05-14].
  6. Nowe życie Orhan Pamuk. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-14].

Media użyte na tej stronie

NotCommons-emblem-copyrighted.svg
Autor: , Licencja: GPL
A symbol that conveys the concept of "copyright protection". Modification of File:Commons-emblem-copyright.svg, based on File:Commons-emblem-query.svg.