Nowogród

Nowogród
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Rynek w Nowogrodzie z widocznym klombem
Herb
Herb
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Powiat

łomżyński

Gmina

Nowogród

Prawa miejskie

1427–1869, od 1927

Burmistrz

Grzegorz Palka

Powierzchnia

20,55 km²

Populacja (31.12.2017)
• liczba ludności
• gęstość


2 173[1][2]
105,7 os./km²

Strefa numeracyjna

+48 86

Kod pocztowy

18-414

Tablice rejestracyjne

BLM

Położenie na mapie gminy Nowogród
Mapa konturowa gminy Nowogród, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nowogród”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Nowogród”
Położenie na mapie powiatu łomżyńskiego
Mapa konturowa powiatu łomżyńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Nowogród”
Ziemia53°13′40″N 21°52′50″E/53,227778 21,880556
TERC (TERYT)

2007044

SIMC

0957459

Urząd miejski
ul. Łomżyńska 41;  18-414 Nowogród

Nowogródmiasto w woj. podlaskim, w powiecie łomżyńskim, nad Narwią, ok. 15 km od Łomży. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowogród. Wprawdzie dzisiejszy Nowogród położony jest na wzgórzu, jednak pierwotnie miasto zlokalizowane było u zbiegu rzek Narwi i Pisy, które dziś stanowią szlaki spływów kajakowych, łącząc dorzecze Wisły z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii Narodzenia NMP.

Historia

W IX wieku w widłach Pisy i Narwi powstał pierwszy gródek obronny, który istniał do XII wieku. Miejsce lokalizacji pierwszego grodu leży po drugiej stronie rzeki Narwi w stosunku do dzisiejszego Nowogrodu, po lewej od ujścia Pisy. W miejscu grodu odkryto relikty murów i wież dawnego dworu obronnego, znalezione zostały groty strzał oraz topory bojowe. W XIII wieku na wysokim brzegu Narwi, gdzie obecnie znajduje się skansen, wybudowano nowy gród o umocnieniach drewniano-ziemnych.

Pierwsze pisemne wzmianki o Nowogrodzie pochodzą z 27 grudnia 1355. Mówią one o nadaniu przez króla Kazimierza Wielkiego ziemi warszawskiej Siemowitowi III. Z 1320 pochodzi pieczęć Nowogrodu, która jest świadectwem istnienia kasztelanii. Na pieczęci widnieje wizerunek trzech murowanych baszt z otwartą bramą i napisem łacińskim „Signum Novogrodensis”. Od Siemowita III w 1375 r. Nowogród otrzymał jego syn Janusz I Starszy. On to zbudował murowany zamek w miejsce spalonego wcześniej dwukrotnie drewnianego grodu kasztelańskiego. W 1427 roku Nowogród otrzymał prawa miejskie od Janusza I Starszego.

Prawa miejskie Nowogród uzyskał w 1427 r. W 1869 je utracił, a następnie wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, zostały one przywrócone[3]. W okresie przedrozbiorowym miasto było siedzibą kasztelanii oraz jednym z ważniejszych grodów ziemi łomżyńskiej i całego Mazowsza. Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego w województwie mazowieckim[4]. W Nowogrodzie mieścił się także sąd bartny.

W XVI w. miasto stało się ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu, eksportowano zboże, produkty leśne oraz żelazo z okolicznych kuźnic. W XVII w. było siedzibą starosty i sądu bartnego[5]. W 1794 podczas Insurekcji kościuszkowskiej miasto było jednym punktów polskiej obrony na linii Narwi[6]. W czasie powstania listopadowego w mieście i okolicy doszło do bitwy, w trakcie której oddziały polskie zaatakowały garnizon rosyjski stacjonujący w mieście.

W czasie I wojny światowej na Narwi koło Nowogrodu utrzymywał się przez 3 miesiące front rosyjsko-niemiecki co spowodowało poważne zniszczenie miejscowości.

Schrony kompanii fortecznej "Nowogród" z 1939 roku
Schron L przy moście drogowym na Narwi
Otoczenie schronu L
Kopuła pancerna schronu L
Okna strzelnicze schronu
Tablica informacyjna schronu L
Wysadzony w 1944 przez wycofujących się Niemców schron D
Wnętrze schronu D
Tablica informacyjna schronu D
Schron C
Kopuła pancerna schronu
Schron C jest obecnie mocno zarośnięty, co utrudnia jego zwiedzanie
Największy z zachowanych polskich schronów bojowych w Nowogrodzie - schron B
Kopuła pancerna schronu ze śladami po uderzeniach pocisków
Kopuły pancerne schronu B
Schron G
Ślad po próbie kradzieży kopuły pancernej przez złomiarzy
Wnętrze schronu G
Schron pozorny z kopułą przewoźną‎
Wejście do schronu pozornego
Ślad po kopule pancernej schronu, która została ukradziona przez złomiarzy
Wnętrze dawnej kopuły pancernej schronu
Okopy piechoty obok schronu A
Tablica informacyjna
Pozostałości schronu A
Tablica informacyjna schronu A

Po wybuchu II wojny światowej miasto było miejscem zaciętych walk, toczonych w ramach kampanii wrześniowej. Do obrony wykorzystane były m.in. schrony bojowe, wybudowane latem 1939 w granicach miasta i na przyległych do niego terenach (odcinek Nowogród–Szablak).

Społeczność żydowska posiadała w mieście synagogę oraz szkołę. Prawdopodobnie cheder lub Talmud-Torę. Synagoga powstała pod koniec osiemnastego wieku. Był to drewniany budynek. We wrześniu 1939 została zniszczona. Szkoła znajdowała się przy Rynku. Po wojnie budynek wykorzystywano na cele oświatowe, obecnie pustostan[7][8].

W następstwie walk Nowogród doznał bardzo poważnych zniszczeń. W 1978 miejscowość odznaczono – za zasługi w wojnie obronnej z 1939 – Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy[9].

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. łomżyńskiego. Według danych z 1 stycznia 2018 Nowogród liczył 2 173 mieszkańców[1].

W Nowogrodzie znajduje się Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II oraz Szkoła Podstawowa, której patronem jest założyciel miejscowego skansenu kurpiowskiego – Adam Chętnik.

Demografia

(c) jangol2, CC BY-SA 3.0
Dawna restauracja Panorama w Nowogrodzie dziś pod nazwą Wiszące Ogrody nad Narwią
(c) jangol2, CC BY-SA 3.0
Nowogród, widok z mostu na skansen kurpiowski
  • Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku wieś zamieszkiwało 1.856 osób, 1.294 było wyznania rzymskokatolickiego, 43 prawosławnego, 5 ewangelickiego a 514 mojżeszowego. Jednocześnie 1.310 mieszkańców zadeklarowało polską przynależność narodową, 42 rosyjską, 502 żydowską, 1 litewską a 1 rusińską. Było tu 297 budynków mieszkalnych[10].
  • W 1937 mieszkało tutaj 260 rolników, 60 kupców, 15 stolarzy, 17 szewców, 6 młynarzy, ponadto funkcjonowały 34 sklepy.
  • Piramida wieku mieszkańców Nowogrodu w 2014 roku[1].
    Piramida wieku Nowogrod.png

Obiekty zabytkowe

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Warta honorowa rekonstruktorów WP II RP przed cmentarzem wojennym z 1920 roku - Pomnik Młodym Bohaterom z 1920
Pomnik ku czci poległych w walce z niemieckim faszyzmem w Nowogrodzie
  • zamek – za panowania króla Polski Kazimierza Wielkiego na wzgórzu Ziemowita powstał murowany zamek, jeden z najstarszych w tym regionie. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że zamek wznosił się przed dworkiem stojącym obecnie na terenie skansenu, a od miasta oddzielała go fosa. Na wale wcześniej istniejącego w tym miejscu grodu odsłonięto w 1969 roku ślady budynku zakończonego poligonalną apsydą i podwaliny pod dużą szafę ołtarza, które są przypuszczalnie pozostałościami wzmiankowanego w źródłach drewnianego kościoła św. Barbary istniejącego od XIV do XVII wieku.
  • skansen im. Adama Chętnika – jest ciekawym obiektem w Nowogrodzie, prezentującym budownictwo kurpiowskie (najczęściej XIX-wieczne). Skansen ten został założony w 1927 przez etnografa i działacza społecznego – Adama Chętnika. Wprawdzie podczas ostatniej wojny wiele zbiorów zostało zniszczonych bądź zagrabionych, jednak Adam Chętnik podjął starania na rzecz odbudowy skansenu i powiększenia ilości znajdujących się w nim eksponatów. Obecnie skansen kurpiowski, mający charakter parku etnograficznego, prezentuje walory architektoniczne ok. 3000 obiektów, pochodzących z okolicznych terenów.
  • kościół murowany pw. Narodzenia NMP – zabytkowy, pochodzi pierwotnie z XV w. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany po pożarach i zniszczeniach wojennych. Po zakończeniu ostatniej wojny, odbudowano go w latach 1946–1956 dzięki staraniom proboszczów: ks. Stanisława Prószyńskiego oraz Stanisława Miklaszewicza. W latach 1980–1982 wykonano polichromie wnętrza kościoła, ufundowano dzwony i odbudowano wieże.
  • plebania – murowana, znajduje się obok kościoła; zbudowana została w 1882 dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. W. Sienkiewicza. Budynek plebanii również znajduje się w rejestrze obiektów zabytkowych. Kilkaset metrów od kościoła znajduje się parafialny cmentarz grzebalny (o pow. 2,8 ha) z bramą i 4 nagrobki o znaczeniu historycznym z 1850.
  • cmentarz wojenny żołnierzy polskich – z 1920; położony jest on w północno-zachodniej części Nowogrodu, w lasku przy ul. Sikorskiego. Teren cmentarza wojennego wyznaczony przez wkopane betonowe słupy.
  • Pomnik Młodym Bohaterom z 1920 r. znajduje się przy ul. Miastkowskiej. Ma formę kopca otoczonego betonowym ogrodzeniem. Na kopcu betonowy pomnik z tablicą zwieńczony krzyżem i figurą orła białego. Na tablicy upamiętniającej widnieją nazwiska 42 żołnierzy. W mogile pochowano także 34 nieznanych żołnierzy polskich[11]. Pomnik powstał w 1923 roku aby upamiętnić bohaterską obronę Nowogrodu i Miastkowa żołnierzy 205 ochotniczego pułku piechoty poległych w walce z radzieckim korpusem kawalerii Gaja[12].
  • grodzisko stożkowate typu motte zwane „Górki”, położone na granicy Nowogrodu i wsi Jankowo-Młodzianowo. Od XIII do XIV wieku wznosiła się na nim drewniana wieża rycerska, którą otaczała palisada. Grodzisko broniło przeprawy na rzece Narwi. Badania na nim w 1967 roku prowadził archeolog Tadeusz Żurowski.
  • grodzisko „Kępa” leżące u ujścia rzeki Pisy do Narwi. Trójkątny cypel wyniesiony nad poziom wody około 3–4 m jest odcięty od lądu półokrągłym rowem w odległości 40 m i otoczony wałem w odległości 90 m. Grodzisko funkcjonowało od IX do XIII wieku, gdy osadnictwo z tego miejsca przeniesiona na miejsce dzisiejszego Nowogrodu.
  • cmentarz żydowski na wzgórzu przy końcu ul. Poległych

Przypisy

  1. a b c Nowogród w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-01-11] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018r.
  3. Wojciech Jankowski, Mały przewodnik po Polsce, Wydawnictwo Sport i Turystyk Warszawa 1983 ISBN 83-217-2329-2, s. 201.
  4. Adolf Pawiński, Mazowsze, Warszawa 1895, s. 39.
  5. Tomasz Chludziński, Janusz Żmudziński „Mazowsze, mały przewodnik” Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1978 s. 175–176.
  6. Mała Encyklopedia Wojskowa.
  7. Szkoła żydowska w Nowogrodzie | Wirtualny Sztetl, sztetl.org.pl [dostęp 2020-04-26].
  8. Synagoga w Nowogrodzie | Wirtualny Sztetl, sztetl.org.pl [dostęp 2020-04-26].
  9. A.K. Kunert, Z. Walkowski, Kronika kampanii wrześniowej 1939, Wydawnictwo Edipresse Polska, Warszawa 2005, s. 47, ISBN 83-60160-99-6.
  10. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 52.
  11. Pomnik Młodym Bohaterom z 1920 roku.
  12. Nowogród – miejsce pamięci żołnierzom 1920 r. dobroni.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-26)]..

Bibliografia

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1967, Wydanie I, Tom 2.
  • Informator Archeologiczny 1967 (publikacja 1968), Nowogród Łomżyński „Górki”, pow. Łomża, Badania 1967, s. 349, 351–352.
  • Informator Archeologiczny 1969 (Publikacja 1970), Nowogród, pow. Łomża, Badania 1967, s. 288–289.
  • Informator Archeologiczny 1970 (Publikacja 1971), Nowogród, pow. Łomża, Badania 1970, s. 238–239.
  • Informator Archeologiczny 1971 (Publikacja 1972), Nowogród, pow. Łomża, Badania 1971.
  • Informator Archeologiczny 1974 (Publikacja 1975), Nowogród, pow. Łomża, Badania 1974, s. 187
  • Joanna Banaszek: Mazowsze. „Regiony historyczno-kulturowe”, tom I, Wydawnictwo Consort, Płock 1999, s. 352. ISBN 8-38659-215-X.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E
Powiat łomżyński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu łomżyńskiego, Polska
Nowogród pozorny kop 10.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski schron pozorno-bojowy drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron C 01.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kopuła pancerna produkcji Zakładów Ostrowieckich polskiego ciężkiego schronu bojowego drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogrod cmentarz wojenny 09.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY 3.0
Cmentarz wojenny z 1920 r. w Nowogrodzie.
Nowogród schron G 05.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kopuła obserwacyjno-bojowa produkcji Huty Zygmunt polskiego ciężkiego schronu bojowego drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron D 06.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy "Grobla" pierwszej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron G 08.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski schron bojowy drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron C 20.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron B 35.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron L 17.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kopuła pancerna polskiego ciężkiego schronu bojowego pierwszej linii obrony "Most" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie.jpg
Autor: PanSG, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie
Skansen Kurpiowski (Nitka-2007)-06.jpg
Autor: Szymon Nitka from Gdańsk, Poland
© Szymon Nitka, www.nitka.pl, Licencja: CC BY-SA 2.0
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie
Nowogród schron G 15.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wnętrze polskiego ciężkiego schronu bojowego drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Piramida wieku Nowogrod.png
Autor: Polskawliczbach, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Piramida wieku mieszkańców Nowogrodu, 2014
Nowogród schron L 13.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy pierwszej linii obrony "Most" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron A okop 01.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zrekonstruowany okop przy ciężkim schronie bojowym "U Lepaka" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron L 22.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy pierwszej linii obrony "Most" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron D 02.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy "Grobla" pierwszej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron B 03.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kopuła pancerna produkcji Zakładów Ostrowieckich polskiego ciężkiego schronu bojowego drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron L 10.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy pierwszej linii obrony "Most" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Nowogród, Polska
Nowogród schron D 01.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy "Grobla" pierwszej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron C 07.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron B 11.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród rynek 02.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rynek w Nowogrodzie.
Nowogród pozorny kop 06.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski schron pozorno-bojowy linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r. Z lewej strony wejście do schronu.
Nowogród schron A 07.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy pierwszej linii obrony "U Lepaka" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron L 09.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy pierwszej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród restauracja Panorama nad Narwią - panoramio.jpg
(c) jangol2, CC BY-SA 3.0
Nowogród restauracja Panorama nad Narwią
Nowogród pozorny kop 01.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Odcięta przewoźna, trójstrzelnicowa kopuła pancerna dla ckm polskiego schronu pozorno-bojowego linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród schron A okop 02.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zrekonstruowany okop przy ciężkim schronie bojowym "U Lepaka" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród pomnik 02.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik ku czci poległych w walce z niemieckim faszyzmem w Nowogrodzie.
Nowogród, widok z mostu na skansen kurpiowski - panoramio.jpg
(c) jangol2, CC BY-SA 3.0
Nowogród: widok z mostu na skansen kurpiowski
Nowogród schron A 12.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski ciężki schron bojowy pierwszej linii obrony "U Lepaka" „Odcinka Nowogród” z 1939 r.
Nowogród pozorny kop 18.jpg
Autor: Zala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polski schron pozorno-bojowy drugiej linii obrony „Odcinka Nowogród” z 1939 r.