Nowy Kanał Notecki

Nowy Kanał Notecki
Ilustracja
Nowy Kanał Notecki w pobliżu rezerwatu przyrody Dziki Ostrów
Państwo Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Lata budowyXIX wiek
Długość18,85 km
Początek
AkwenNoteć
MiejsceAntoniewo
współrzędne52°58′28″N 17°58′19″E/52,974444 17,971944
Koniec
AkwenKanał Górnonotecki
MiejsceDębinek
współrzędne53°02′13″N 17°53′55″E/53,036944 17,898611
Typ kanałumelioracyjny
Jazy1
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa konturowa powiatu bydgoskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Jaz w Brzozie
Jaz w Dębinku

Nowy Kanał Notecki zwany także Kanałem Nowonoteckimkanał w powiecie bydgoskim, w Kotlinie Toruńskiej, poprowadzony po śladzie wielkiego zakola Noteci AntoniewoBrzozaDębinek. Służy regulacji stosunków wodnych na obszarze łąk nadnoteckich i zastępuje pierwotne koryto rzeki Noteć, której odcięte meandry i starorzecza występują w sąsiedztwie kanału.

Położenie

Nowy Kanał Notecki znajduje się na południe od Bydgoszczy w gminach Nowa Wieś Wielka oraz Białe Błota w powiecie bydgoskim. Pokrywa się w przybliżeniu ze śladem koryta starej Noteci w obrębie wielkiego zakola tej rzeki liczącego blisko 20 km. Rozpoczyna się przy śluzie Antoniewo na Kanale Górnonoteckim, przepływa przez miejscowości: Kolankowo, Brzozę, Wałownicę, Olimpin, Przyłęki i dochodzi ponownie do Kanału Górnonoteckiego przy węźle wodnym w Dębinku.

Charakterystyka

Nowy Kanał Notecki jest ciekiem zaliczanym do urządzeń melioracji podstawowej. Jego długość wynosi około 19 km. Rozpoczyna swój bieg od prawobrzeżnego ujęcia zlokalizowanego powyżej stopnia piętrzącego Antoniewo w km 121,600 drogi wodnej WartaKanał Bydgoski, kończy zaś poniżej węzła Dębinek[1]. W miejscowości Przyłęki wody Kanału poprzez system budowli rozrządowo-piętrzących, rozdzielone są na Kanał Przyłęki i dolny odcinek Kanału Nowonoteckiego, który pokrywa się ze starym korytem Noteci. Nowy Kanał Notecki obok fragmentów starej Noteci, Kanału Górnonoteckiego, Kanału Przyłęki, Kanału Kruszyńskiego i szeregu rowów melioracyjnych wchodzi w skład Górnonoteckiego Systemu Wodno-Gospodarczego[1].

Głównym zadaniem Kanału Nowonoteckiego jest doprowadzenie wody do nawodnień kompleksów melioracyjnych o powierzchni ok. 1813 ha. Według Instrukcji rozrządu wody Górnonoteckiego Systemu Wodno-Gospodarczego nawadniano za jego pośrednictwem następujące kompleksy łąk[1]:

  • Krotoszyn Łąki o powierzchni 367 ha
  • Kanał Kruszyński o powierzchni 464 ha
  • Prądki – Przyłęki – Brzoza o powierzchni 982 ha

Obecnie nawadniany areał jest znacznie mniejszy, a rzeczywiste zużycie wody niższe[1]. Woda wykorzystywana jest głównie do nawodnień łąk i pastwisk w okolicach miejscowości PrądkiPrzyłękiBrzoza poprzez hamowanie przepływu urządzeniami piętrzącymi na długości około 10 km. Następnie poprzez system rozrządowy w Przyłękach kierowana jest na Kanał Kruszyński i Łąki Krotoszyńskie. Kanał Przyłęki za pośrednictwem budowli rozrządowej w okresie wegetacji dostarcza wodę do Kanału Kruszyńskiego[1].

Na Kanale znajduje się 10 obiektów hydrotechnicznych stale piętrzących wodę o klasie ważności IV i o piętrzeniu wody powyżej 1,0 m. Jest to 9 przepustów z piętrzeniem wody oraz jaz w Brzozie[2]. Reżim wodny po części regulowany jest sztucznie. W okresach posusznych zasilanie w wodę odbywa się w sposób kontrolowany przez rozrząd wody na śluzie w Antoniewie[3].

Do Kanału uchodzą oczyszczone ścieki z dwóch oczyszczalni gminnych: w Dziemionnie (obsługuje głównie Nową Wieś Wielką) i Brzozie[3].

Historia

Nowy Kanał Notecki powstał w XIX wieku w ramach wieloletnich prac związanych z regulacją stosunków wodnych w dolinie górnej Noteci. Przed 1772 r. od Łabiszyna przez Brzozę do Rynarzewa nieuregulowana wówczas Noteć zataczała rozległy łuk, płynąc meandrami wśród zatorfionych łąk. Powszechnym zjawiskiem były powodzie i podtapianie łąk. W czasie budowy Kanału Bydgoskiego w 1774 r. zbudowano kanał zasilający od Noteci pod Rynarzewem do Lisiego Ogona. Plany melioracji górnej Noteci podjęto jeszcze w latach 90. XVIII wieku. Zamierzano osiągnąć wielorakie korzyści: uspławnienie rzeki oraz gospodarcze wykorzystanie rozległych łąk nadnoteckich. Do 1795 r. prace nad realizacją projektu ograniczyły się do pomiaru łożyska rzeki i opracowania planów terenowych. Dalsze roboty przerwały późniejsze wydarzenia polityczne[4].

Na początku XIX wieku właściciel dóbr łabiszyńskich leżących po obu stronach środkowej Noteci czynił starania w celu wykorzystania żeglownego rzeki Noteci do transportu towarów rolnych. Z powodu opieszałości władz pruskich, które nie kwapiły się do podjęcia prac regulacyjnych, hrabia Fryderyk Skórzewski na własny koszt rozpoczął prace na Noteci i kanale zasilającym na terenie swojej posiadłości zmierzające do wyregulowania poziomu wód. Wykonano wówczas przekop omijający wielkie zakole Noteci. Na kanale zbudowano 2 śluzy, jedną na jego początku wraz z domem śluzowego i nazwano Antoniewo od imienia żony właściciela Antoniny z Garczyńskich. Drugą wzniesiono 2 km dalej również z domem śluzowego i nazwano Frydrychowem od imienia Fryderyka Skórzewskiego[a]. Dzieło ukończył w 1825 r.[5] W 1860 roku powstała Spółka Okręgowa Melioracyjna Pakosko-Łabiszyńska oraz Bydgosko-Łabiszyszyńska, która dokonała melioracji górnego i środkowego odcinka Noteci[6]. W latach 60. i 70. XIX wieku wykopano nowe koryto Noteci, pozostawiając na uboczu odcięte meandry i starorzecza. Oprócz funkcji melioracyjnej, nowy kanał mógł służyć celom doraźnego transportu wodnego. W wyniku przeprowadzonych melioracji, dolina górnej Noteci niegdyś zaliczana do bardzo zabagnionych, została podzielona systemem rowów melioracyjnych i osuszona. Torfowiska i bagna ustąpiły miejsca łąkom i pastwiskom, a łozowska znacznie zmniejszyły swój areał.

W latach 70. XIX w. władze pruskie opracowały szczegółowe projekty kanalizacji górnej Noteci od jeziora Gopło do Kanału Bydgoskiego. W latach 1878-1882 wykonano Kanał Górnonotecki przystosowany do żeglugi barek do 150 ton. Powstały nowe śluzy, przekopy i obejścia m.in. Kanał Łabiszyński[6]. W Dębinku powstał wodny węzeł rozrządowy przyjmujący wodę z Kanału Górnonoteckiego oraz Noteci (Kanału Nowonoteckiego) i rozdzielający ją w sposób umożliwiający regulację do kanału zasilającego Kanał Bydgoski oraz starego koryta Noteci kierującego się w stronę Rynarzewa[4].

W kolejnych latach na Nowym Kanale Noteckim dokonywano doraźnych prac konserwujących, służących spełnianiu przez ciek funkcji regulacyjnej i melioracyjnej.

Walory przyrodnicze i krajobrazowe

Nowy Kanał Notecki przepływa po wschodniej stronie rezerwatu przyrody Dziki Ostrów w pobliżu Brzozy, gdzie ochronie podlega dąbrowa świetlista. Około 1 km od Chmielnik nad Kanałem znajduje się pałacyk myśliwski Skórzewskich wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Na odcinku kilku kilometrów po obu jego stronach znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Łąk Nadnoteckich (1165 ha). Występujące tu zbiorowiska mszarne, szuwarowe oraz fragmenty zarośli wierzbowych i lasów olszowych stanowią siedliska i miejsce lęgu ponad 100 gatunków ptaków, w tym wielu objętych ochroną gatunkową. Dużą rolę w krajobrazie spełniają położone wśród łąk mineralne wyspy – ostrowy, występujące również w rezerwacie Dziki Ostrów[3].

Zobacz też

Uwagi

  1. Fryderyk Skórzewski już od początku XIX wieku parcelował swój majątek ziemski, dając chłopom ziemię w dzierżawę, głównie w miejscach wykarczowanych lasów. Miejsca tych osad nazywano od imion dzieci Fryderyka i Antoniny Skórzewskich: Arnoldowo, Klotyldowo, Olimpin, Kornelin, Florentowo oraz Drogosław od herbu Skórzewskich i Skórzewo od miejscowości, od której ród się wywodził. Za: Szymanowski Józef: Parcelacja dóbr lubostrońskich. [w:] Kalendarz Bydgoski 2008

Przypisy

  1. a b c d e Operat wodno-prawny do budowy przepustu na Kanale Przyłęki. Inwestor gmina Białe Błota – lipiec 2008
  2. Stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego w województwie kujawsko-pomorskim. Materiały na VI Sesję Sejmiku Województwa w dniu 21.03.2011. Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. Włocławek, marzec 2011
  3. a b c Opracowanie ekofizjograficzne dla terenu gminy Nowa Wieś Wielka
  4. a b Woźniak-Hlebionek Agnieszka. Kanał Bydgoski, Brda i Noteć w pruskich planach inwestycyjnych w latach 1773-1915. [w:] Kronika Bydgoska XXIII (2001). Bydgoszcz 2002.
  5. Szymanowski Józef: Parcelacja dóbr lubostrońskich. [w:] Kalendarz Bydgoski 2008
  6. a b Szymanowski Józef: Kanał łabiszyński [w:] Kalendarz Bydgoski 2015

Media użyte na tej stronie

Bydgoszcz County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Bydgoszcz County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 53.46 N
  • S: 52.91 N
  • W: 17.65 E
  • E: 18.42 E
Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Kuyavian-Pomeranian Voivodeship Relief location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Relief location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Jaz na odnodze Kanału Górnonoteckiego w Dębinku.jpg
Jaz na odnodze Kanału Górnonoteckiego w Dębinku (przy śluzie VI)
Dziki Ostrów Kanał Notecki 2.jpg
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Kanał Notecki w pobliżu rezerwatu przyrody Dziki Ostrów
Dziki Ostrów Pałacyk Skórzewskich 4.jpg
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Dawny pałacyk myśliwski Skórzewskich nad Kanałem Noteckim w pobliżu rezerwatu przyrody Dziki Ostrów
Brzoza Bydgoska Notec 2 08-2014.jpg
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Noteć (Nowy Kanał Notecki) w Brzozie, gmina Nowa Wieś Wielka, powiat bydgoski