Nuestra Señora de Atocha

Nuestra Señora de Atocha
ilustracja
Historia
Stocznia

Hawana

Wodowanie

1618

Zamówiony dla  Hiszpania
Los okrętu

zatonął w czasie huraganu w 1622

Dane taktyczno-techniczne
Wyporność

ok. 500 ton

Długość

ok. 112 stóp z Burgos (31,2 m)

Szerokość

ok. 34 stóp (9,47 m)

Zanurzenie

ok. 14 stóp (3,9 m)

Napęd
żaglowy 3-masztowy
Uzbrojenie
20 dział w baterii burtowej
4-8 lekkich działek na górnym pokładzie
Załoga

265 marynarzy i żołnierzy

Nuestra Señora de Atochahiszpański XVII-wieczny galeon należący do tzw. Srebrnej Floty. Statek zatonął w 1622 roku czasie huraganu w pobliżu Florydy, przewożąc na pokładzie znaczny ładunek srebra i innych kosztowności.

Historia

„Nuestra Señora de Atocha” został zbudowany w działającej od ok. 1610 roku hiszpańskiej stoczni w Hawanie na Kubie dla floty Nowej Hiszpanii. Jako materiału do budowy kadłuba użyto mahoniu, dostępnego na Antylach, niczym nie ustępującemu drewnu dębowemu z okolic Bilbao, z którego budowano statki hiszpańskie w Europie.

W 1622 roku „Nuestra Señora de Atocha” wyruszył z portu w Hawanie w rejs do Hiszpanii z ładunkiem miliona srebrnych monet peso, 20 ton srebra w sztabach 70-funtowych oraz złota i szmaragdów. We wrześniu 1622 roku „Nuestra Señora de Atocha” zatonął podczas huraganu, rozbijając się na rafie w pobliżu archipelagu Florida Keys. Wraz z nim zatonęły również dwa inne statki, w tym galeon „Santa Margarita”. Z katastrofy ocalało tylko kilka (4-5) osób, a ówczesne próby ratowania cennego ładunku podjęte przez Hiszpanów zakończyły się niepowodzeniem.

W 1985 roku wrak „Nuestra Señora de Atocha” został odkryty przez amerykańskiego „łowcę skarbów” Mela Fishera. Wydobyte z niego kosztowności, sztaby srebra, dawne armaty i inne artefakty można obecnie oglądać w Mel Fisher Maritime Heritage Society Museum w Key West na Florydzie.

Analiza archeologiczna wraku ujawniła, że kadłub miał istotne wady konstrukcyjne, spowodowane nadmiernymi oszczędnościami poczynionymi przez konstruktorów, które prawdopodobnie stały się przyczyną katastrofy. Aby zapewnić wystarczającą elastyczność, a jednocześnie sztywność kadłuba, ówczesne statki miały poszycie łączone za pomocą drewnianych kołków i żelaznych gwoździ. Badania wraku „Nuestra Señora de Atocha” pokazały, że do konstrukcji jego kadłuba użyto tylko żelaznych gwoździ (było to szybsze i tańsze rozwiązanie), co powodowało niebezpieczną dla właściwości wytrzymałościowych statku sztywność kadłuba[1].

Przypisy

  1. Angus Konstam, The Spanish Galleon 1530-1690, Osprey Publishing (UK) 2004, s. 12.

Bibliografia

  • Angus Konstam, The Spanish Galleon 1530-1690, Osprey Publishing (UK) 2004

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king flag. Used by the Carlist movement.
Sevilla Nuestra Señora de Atocha Archivo General de Indias 21-03-2011 11-24-15.jpg
Autor: Paul Hermans, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gun of the Spanish ship "Nuestra Señora de Atocha" at the Archivo General de Indias" in Seville, Spain