Nunavut

Nunavut
ᓄᓇᕗᑦ
terytorium
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Kanada

Stolica

Iqaluit

Data powstania

1999

Kod ISO 3166-2

CA-NU

Premier

P. J. Akeeagok

Zarządzający

Eva Aariak

Powierzchnia

2 093 190 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


31 906

• gęstość

0,02 os./km²

Numer kierunkowy

867

Kod pocztowy

NU

Strefa czasowa

UTC -4, -5, -6, -7

Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczba Senat

1

Liczba Izba Gmin

1

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Kanada

Nunavut (ang. wym. [ˈnuːnəˌvʊt]; inuktitut ᓄᓇᕗᑦ, wym. [ˈnunavut]) – terytorium Kanady. Nunavut w inuktitut oznacza „nasz kraj”. Nunavut graniczy od zachodu z Terytoriami Północno-Zachodnimi od południa z Manitobą. Posiada też południową granicę morską z Quebekiem i Ontario (przez Zatokę Hudsona) i na wschodzie poprzez Cieśninę Davisa, Naresa i Morze Baffina z Grenlandią. Terytorium zawiera wody i lody dochodzące do bieguna północnego. Terytorium zostało utworzone w 1999 z terenów Terytoriów Północno-Zachodnich. Ustawa o Nunavut, została uchwalona przez Parlament Kanady. Ustawa została przygotowana na podstawie roszczenia Nunavut z 1993. Około 85% ludności terytorium stanowią Inuici. Językiem urzędowym terytorium obok angielskiego i francuskiego są języki inuktitut i inuinnaqtun.

Struktura polityczna i administracyjna terytorium

W Nunavut nie działają partie polityczne. Całe terytorium podzielone jest na 19 jednomandatowych okręgów wyborczych, w których wybierani są przedstawiciele do terytorialnego Zgromadzenia Legislacyjnego – teritorial Legislative Assembly. Spośród tych 19 osób w wyniku wewnętrznych decyzji wybierane są osoby premiera (do 1994 r. funkcja ta była nazywana Government Leader – przewodniczącego rządu) i marszałka zgromadzenia. Następnie spośród pozostałych 17 deputowanych tworzony jest gabinet. Członkowie gabinetu kierują ministerstwami:

  • Departament of Executive and Intergovernmental Affairs – Departament Wykonawczy i Spraw Międzyrządowych
  • Departament of Finance – Departament Finansów
  • Departament of Culture, Language, Elders and Youth – Departament Kultury, Języka, Starszych i Młodzieży
  • Departament of Health and Social Services – Departament Zdrowia i Usług Socjalnych
  • Departament of Education – Departament Edukacji
  • Departament of Sustainable Development Departament Zrównoważonego Rozwoju
  • Departament of Justice – Departament Sprawiedliwości
  • Departament of Human Resources – Departament Zasobów Ludzkich
  • Departament of Community Government and Transportation – Departament Transportu i Samorządów Lokalnych.

Pozostali deputowani tworzą opozycję.

Geografia Nunavut

Ukształtowanie powierzchni

Wybrzeże terytorium Nunavut

Nunavut obejmuje nizinny, tundrowy obszar kontynentalny wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Zatoki Hudsona oraz wybrzeża Morza Arktycznego do południka 122°W. Obszar terytorium zajmuje także szereg wysp arktycznych (do największych należą: Wyspa Wiktorii, Ziemia Baffina, Wyspa Devon, Wyspa Księcia Walii, Wyspa Melville’a). Większość z nich ma charakter nizinnej pustyni arktycznej. Jedynie na wielkiej Wyspie Bafina rozciąga się wysoki grzbiet górski.

Wody śródlądowe

Kontynentalna część terytorium, leżąca w dziale wodnym Zatoki Hudsona, poprzecinana jest licznymi strumieniami, tworzącymi szerokie rozlewiska w postaci wielu jezior. Wyspy arktyczne mają swoje indywidualne cechy.

Klimat

Nunavut rozciągnięty od równoleżnika 60°N do bieguna leży w strefie arktycznej i subarktycznej. W kontynentalnej części panuje klimat subarktyczny z krótkim, zaledwie dwumiesięcznym latem. Średnia temperatura lipca wynosi około 11 °C, lecz w słoneczne dni powietrze może być nagrzane nawet do temperatury 25 °C. W zimie temperatury spadają poniżej –30 °C.

Bogactwa naturalne

Przez długi czas nie interesowano się bogactwami naturalnymi tego obszaru. Dopiero perspektywa utworzenia nowego terytorium nasiliła poszukiwania geologiczne. Zainicjowane i ciągle kontynuowane badania geologiczne wskazują na znaczne zasoby – złota, diamentów oraz innych kamieni szlachetnych, rud żelaza, ropy naftowej i gazu ziemnego.

Gospodarka

Tradycyjna gospodarka terenów oparta jest na łowiectwie, rybołówstwie i rękodziele. Finansowo terytorium uzależnione jest od znacznych dotacji federalnych. Sytuacja ulega jednak powolnej zmianie. Systematyczne badania geologiczne ukazują olbrzymi potencjał drzemiący w terytorium. Plany na przyszłość uwzględniają rozpoczęcie wydobycia wielu cennych minerałów, których pokłady wciąż są odkrywane. Statystyki ostatnich lat pokazują, że gospodarka Nunavut rozwija się pięciokrotnie szybciej niż całej Kanady. Opublikowany w 1999 raport The Sivummut Economic Development Strategy Group widział możliwości rozwoju następujących gałęzi przemysłu w terytorium:

Gałąź przemysłudochód w 1999
mln dolarów rocznie
przewidywany dochód w 2013
mln dolarów rocznie
łowiectwo i rybołówstwo3035
rękodzieło artystyczne3050
usługi wewnętrzne200 drobnych przedsiębiorstw500 drobnych przedsiębiorstw
turystyka520
górnictwo187300
górnictwo naftowe50

Historia Nunavut

Nunavut, terytorium Kanady powstałe w 1999, w większości zamieszkane jest przez naród Inuitów. Począwszy od X w. rozwinął on bardzo specyficzną kulturę opartą na łowiectwie. Od XVII w. Inuici rozpoczęli intensywne kontakty z Kompanią Zatoki Hudsona, które doprowadzając do znacznego postępu materialnego narodu, zniszczyły jego tradycyjną kulturę. Wycofanie się Kompanii z handlu w rejonach arktycznych w latach trzydziestych XX w. doprowadziło Inuitów na krawędź zagłady biologicznej. Począwszy od lat 70. Inuici przechodzą odrodzenie narodowe, kulturowe i gospodarcze, które doprowadziło do powstania samorządnego terytorium.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Nunavut, Canada.svg
Nunavut Territory within Canada.
Flag of Nunavut.svg
Flag of Nunavut
Coat of arms of Nunavut.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Nunavut
Baffin Island Northeast Coast 1997-08-07.jpg
Autor: Ansgar Walk, Licencja: CC BY-SA 2.5
Tongue of a glacier in the Remote Peninsula; western shoreline of Sam Ford Fjord about 15 km (9.3 mi) from its mouth. Northeast coast of Baffin Island north of Community of Clyde River, Nunavut, Canada, from above (1000 m)