Nur für Deutsche

Nur für Deutsche (pol. „Tylko dla Niemców”) – napis umieszczany podczas II wojny światowej w okupowanych przez III Rzeszę państwach na środkach transportu, budynkach i w miejscach użyteczności publicznej, takich jak: parki, kawiarnie, kina, teatry, etc. przeznaczonych wyłącznie dla Niemców.

Historia w Polsce

W okupowanej Polsce narodowa segregacja była ściśle przestrzegana. Z opatrzonych tym znakiem obiektów korzystać mogła jedynie administracja niemiecka, członkowie partii nazistowskiej NSDAP, żołnierze Wehrmachtu oraz niemieccy cywile. Wszyscy inni byli uznawani za podludzi i musieli ściśle stosować się do zakazu podróżowania pojazdami oraz wchodzenia do pomieszczeń opatrzonych tym napisem.

Gwardia Ludowa zorganizowała w 1942 zamachy na niemieckie lokale Café Club i Mitropa w Warszawie[1][2], natomiast w 1943 na Bar Podlaski i kina dla Niemców. Członkowie organizacji konspiracyjnych dokonywali akcji małego sabotażu polegających między innymi na pisaniu hasła Nur für Deutsche na murach cmentarzy i latarniach ulicznych[3].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Kontrowersyjna tablica ocaleje? "Sprawa nie jest czarno-biała". W: TVN Warszawa [on-line]. 2016-02-02. [dostęp 2019-11-24].
  2. Władysław Bartoszewski: 1859 dni Warszawy. Wydawnictwo „Znak”, Kraków 1974.
  3. Katarzyna Graczykowska: Okupacyjna codzienność (pol.). [dostęp 2019-11-24].

Media użyte na tej stronie

Taganrog Nur Fur Deutsche.jpg
The bench at the public city park, summer of 1942 during occupation by Nazi Germany. The inscription reads: "Nur fuer Deutsche" (Only for Germans).
Nur fur deutsche.jpg
Kraków. Tramwaj nr 8 "Tylko dla Niemców".
Napis na latarni 'Nur fur Deutsche'.png
Napis na latarni w Warszawie w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej. Ten antynazistowski napis na latarni (Tylko dla Niemców) został już po wojnie raz zrekonstruowany poprzez wymalowanie go na warszawskiej latarni z okazji wystawy "Warszawa walczy - 63 dni Powstania Warszawskiego" w dawnej fabryce Norblina w sierpniu 1982. Na tym zdjęciu za latarnią widać też na chodniku napis: Polska zwycięży! To zdjęcie jest klatką filmową z filmu dokumentującego malowanie antyniemieckich napisów przez AK.