Nuri al-Maliki

Nuri al-Maliki
‏نوري المالكي‎
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia20 czerwca 1950
Al-Hilla
Wiceprezydent Iraku
Okresod 9 września 2014
do 11 sierpnia 2015
Przynależność politycznaZew Islamu
Premier Iraku
Okresod 20 maja 2006
do 8 września 2014
Przynależność politycznaZew Islamu
PoprzednikIbrahim al-Dżafari
NastępcaHajdar al-Abadi

Nuri Kamal al-Maliki (arab. نوري كامل المالكي) (ur. 20 czerwca 1950 w pobliżu Al-Hilli) – iracki polityk, działacz opozycyjny w okresie rządów Saddama Husajna. Od 20 maja 2006 do 8 września 2014 premier Iraku, od 9 września 2014 do 11 sierpnia 2015 roku pełnił urząd wiceprezydenta kraju.

Życiorys

Wczesna działalność

Pochodzi z rodziny szyickiej z okolic Al-Hilli. Na jego poglądy polityczne wpłynął przykład dziadka - poety i uczestnika ruchu oporu przeciwko dominacji brytyjskiej w niepodległym Iraku w latach 20. XX wieku. Ukończył studia w zakresie arabistyki na Uniwersytecie Bagdadzkim. W trakcie studiów zaangażował się w politykę, wstępując do szyickiej partii religijnej Zew Islamu[1]. Partia ta po irańskiej rewolucji islamskiej, ze wsparciem nowego rządu Iranu, zaczęła nie tylko krytykować rząd Saddama Husajna i partię Baas, ale i organizować zamachy na biura partyjne i posterunki policji oraz akty sabotażu. W kwietniu 1980 działacze Zewu Islamu bez powodzenia usiłowali zabić członka Rady Dowództwa Rewolucji Tarika Aziza oraz ministra informacji i kultury Latifa al-Dżasima. Partia stała się przedmiotem represji ze strony rządu irackiego[2]. Wielu jej działaczy emigrowało; jednym z nich był Nuri al-Maliki[1].

Działalność w Iraku po 2003 r.

Nuri al-Maliki powrócił do Iraku po obaleniu rządów Saddama Husajna wskutek interwencji Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników[1]. Partia Zew Islamu stała się szybko jedną z wiodących sił na krajowej scenie politycznej. Przed wyborami parlamentarnymi w Iraku w styczniu 2005 weszła do szerokiego bloku partii szyickich - Zjednoczonego Sojuszu Irackiego, który zdobył w wyborach 48% głosów i odniósł zwycięstwo [3]. 27 kwietnia 2005 lider Zewu Islamu Ibrahim al-Dżafari stanął na czele tymczasowego irackiego rządu[4]. Nuri al-Maliki pełnił natomiast funkcję rzecznika rządu[1]. Brał udział w opracowywaniu nowej irackiej konstytucji i zasiadał w komisji zajmującej się debasyfikacją[1].

Pierwszy rząd al-Malikiego (2006-2010)

Nuri al-Maliki i prezydent USA George W. Bush

W kolejnych wyborach, które miały wyłonić skład parlamentu na pełną kadencję, partia Zew Islamu ponownie startowała jako jedna z wiodących sił w Zjednoczonym Sojuszu Irackim. Koalicja ponownie odniosła zwycięstwo, zdobywając 46,5% głosów i wprowadzając do parlamentu 128 deputowanych[5]. Nuri al-Maliki był już wtedy jednym z przywódców partii[6], jednak w społeczeństwie był postacią szerzej nieznaną[1]. Budował swoje wpływy, wzmacniając osobiste kontakty z dowódcami armii irackiej i organizacji paramilitarnych. Podczas negocjacji nad składem rządu po wyborach w grudniu 2005 Nuri al-Maliki został wskazany jako kandydat na szefa rządu, gdyż uważano go za polityka słabego, nieskutecznego i w zbyt dużym stopniu zależnego od poparcia innych działaczy[6]. Zwłaszcza w pierwszych latach na stanowisku al-Maliki musiał w swoich decyzjach liczyć się z opiniami polityków sunnickich i kurdyjskich, a przede wszystkim - z bardziej wpływowymi działaczami partii szyickich. Al-Maliki nie spełnił jednak ani żądań sunnitów w zakresie ponownego dopuszczenia do armii oficerów tego wyznania, ani oczekiwań Kurdów domagających się referendum w sprawie statusu prawnego Kirkuku. Otrzymywał natomiast poprawne stosunki z Muktadą as-Sadrem i Armią Mahdiego[7]. Al-Maliki musiał również brać pod uwagę oczekiwania Amerykanów względem Iraku, formalnie od 2004 w pełni suwerennego[7].

Jako premier al-Maliki wzmocnił kontrolę rządu nad wojskiem i służbami specjalnymi[6]. Utworzył zależne od rządu biuro dowódcy naczelnego, które miało prawo wydawania rozkazów dowódcom oddziałów z pominięciem dowódców rodzajów sił zbrojnych. Za pośrednictwem biura al-Maliki wręczał również awanse lojalnym wobec siebie oficerom, promując lojalnych wobec siebie szyitów, a eliminując Kurdów, sunnitów i szyitów, którym nie ufał[8]. Utworzył również prowincjonalne dowództwa operacyjne w południowych i centralnych prowincjach Iraku. Stojący na ich czele generałowie, wskazywani przez al-Malikiego, dowodzili równocześnie wojskiem i policją w poszczególnych regionach[8]. W okresie, gdy al-Maliki był premierem, Irak pogrążył się w konflikcie wewnętrznym między szyitami i sunnitami; każda ze stron utworzyła własne milicje, a państwo nie potrafiło opanować walk między nimi[9]. Umocniwszy swoją kontrolę nad wojskiem, al-Maliki, przy pomocy amerykańskiej, wystąpił przeciwko Muktadzie as-Sadrowi. Irackie wojsko wyparło milicję as-Sadra z bagdadzkiej dzielnicy Miasto Sadra i z opanowanych przez nią kwartałów Basry w 2008[10].

Drugi rząd al-Malikiego (2010-2014)

Nuri al-Maliki i William Hague. (2012)

Przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w Iraku, w marcu 2010, Nuri al-Maliki wystąpił razem ze swoją partią z Narodowego Sojuszu Irackiego i utworzył nową koalicję - Państwo Prawa. Zdobyła ona 24,2% głosów i zajęła drugie miejsce w wyborach, o pół punkta procentowego przegrywają z koalicją Iracki Ruch Narodowy, zrzeszającą ugrupowania sunnickie i świeckie[11]. Nuri al-Maliki podczas kampanii wyborczej jako głównego wroga kreował byłych baasistów i starał się konsolidować wokół swojej partii irackich szyitów[12]. Al-Maliki oskarżył konkurentów o fałszerstwo wyborcze; według irackiej Centralnej Komisji Wyborczej głosowanie odbyło się jednak zgodnie z demokratycznymi procedurami[13]. Pod wpływem nacisków premiera iracki Sąd Najwyższy stwierdził, że nowy rząd Iraku powinno tworzyć Państwo Prawa, o ile pozyska do koalicji dodatkowych partnerów spośród partii, które również weszły do parlamentu. Ostatecznie al-Maliki utworzył rząd w grudniu 2010, po dłuższych negocjacjach[14]. Miał być to rząd jedności narodowej[15]. Na przebieg negocjacji i decyzję o tym, że to al-Maliki po raz drugi zostanie premierem Iraku, znacząco wpłynął gen. Ghasem Solejmani z irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej[16]. Zaangażowanie dowodzonych przez Solejmaniego sił Ghods w ataki na amerykańskich żołnierzy w Iraku oraz we wspieranie walczących z Amerykanami milicji szyickich sprawiło, że zyskał on ogromne nieformalne wpływy w Iraku[17]. Rząd Nuriego al-Malikiego składał się z 37 ministrów (następnie 45[18]) dobranych w znacznej mierze według klucza etniczno-religijnego[19].

Nuri al-Maliki dążył do przejęcia w Iraku władzy autorytarnej[14][20]. Podporządkował rządowi iracką komisję wyborczą, bank centralny i instytucje zajmujące się ochroną praw człowieka. Wzmocnił jeszcze osobistą kontrolę, jaką sprawował nad wojskiem. W styczniu 2012, gdy wicepremier Salih al-Mutlak oskarżył premiera o dążenie do dyktatury, al-Maliki umieścił go w areszcie domowym i zażądał od parlamentu, by usunął go ze stanowiska za "brak wiary w proces polityczny"[14]. Opozycyjny Iracki Ruch Narodowy zarzucał premierowi, iż doprowadził do szeregu bezprawnych aresztowań zwolenników sunnicko-świeckiej koalicji, których następnie poddawano torturom. We wrześniu 2012 al-Maliki doprowadził do procesu Tarika al-Haszimiego, zaocznie skazanego na śmierć[21]. Opozycja, pogrążona w wewnętrznych sporach, nie potrafiła jednak przeciwstawić się konsolidowaniu władzy przez premiera[22]. Wbrew ustaleniom powziętym podczas rozmów koalicyjnych ministerstwa obrony narodowej, spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa nie zostały powierzone przedstawicielom Irackiego Ruchu Narodowego. Pozostały one w ogóle nie obsadzone, jedynie czasowo obejmował je sam al-Maliki lub jego poplecznicy jako p.o.[23]. Równocześnie nasilał się konflikt religijny między irackimi sunnitami i szyitami, obie strony dokonywały przeciwko sobie ataków terrorystycznych. Nuri al-Maliki oskarżany był, iż nie tylko nie stara się im zapobiegać, ale w dodatku na zlecenie Iranu sprzyja prześladowaniom sunnitów[24]. Premier nie potrafił zapobiec pogrążaniu się kraju w chaosie[20]. W końcu 2011 przeprowadził kolejne masowe aresztowania byłych działaczy partii Baas[25].

Polityka dyskryminacji sunnitów prowadzona przez al-Malikiego prowadziła do tego, że całkowicie odwracali się oni od państwa irackiego i coraz wyraźniej popierali fundamentalizm islamski[20]. W 2013 czterech sunnickich ministrów odeszło z rządu w geście protestu przeciwko sytuacji w kraju[26]. Al-Maliki nadal posiadał natomiast bezwzględne poparcie Iranu[27].

W lipcu 2012 terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie w Iraku i w Syrii oficjalnie rozpoczęła kampanię przeciwko rządowi al-Malikiego[28]. Dzięki otwartemu lub milczącemu poparciu sunnitów siły Państwa Islamskiego do czerwca 2014 przeprowadziły ofensywę powstrzymaną dopiero w odległości ok. 50 km od Bagdadu[29]. W tej sytuacji Nuri al-Maliki stracił poparcie nawet części dotąd wiernych mu deputowanych irackiego parlamentu. Również zachodnie mocarstwa, zainteresowane sytuacją na Bliskim Wschodzie, naciskały na niego, by podał się do dymisji[30]. Al-Maliki początkowo nie zamierzał ustępować[31], ostatecznie jednak został zmuszony do rezygnacji 11 sierpnia 2014[30]. Na decyzję tę wpływ miała postawa jednego z najważniejszych autorytetów duchowych szyitów irackich, ajatollaha Alego as-Sistaniego, który stwierdził, że al-Maliki powinien zrzec się urzędu[31].

W następstwie dymisji premiera al-Malikiego prezydent Fu’ad Masum desygnował Hajdara al-Abadiego (dotąd wicemarszałka parlamentu, współpracownika al-Malikiego[30]) na nowego premiera. Rząd jedności narodowej został zaprzysiężony 8 września 2014 roku[32].

9 września 2014 Nuri al-Maliki został zaprzysiężony na jednego z trzech wiceprezydentów Iraku[33]. Rok później premier al-Abadi ogłosił likwidację stanowisk wiceprezydentów. Al-Maliki i drugi wiceprezydent, Usama an-Nudżajfi, ogłosili, iż nie uznają tej decyzji[34].

Rodzina

Jest żonaty, ma cztery córki i syna[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g Profile: Nouri Maliki, BBC News [dostęp 2016-01-29] (ang.).
  2. Dawisha 2013 ↓, s. 221-222.
  3. Dodge 2012 ↓, s. 44-45.
  4. Dawisha 2013 ↓, s. 250.
  5. Dodge 2012 ↓, s. 46-47.
  6. a b c Dodge 2012 ↓, s. 126-127.
  7. a b Dawisha 2013 ↓, s. 270-271.
  8. a b Dodge 2012 ↓, s. 128.
  9. Dawisha 2013 ↓, s. 265-266.
  10. Dawisha 2013 ↓, s. 273.
  11. Dodge 2012 ↓, s. 216.
  12. Dodge 2012 ↓, s. 154.
  13. Dodge 2012 ↓, s. 161.
  14. a b c Dawisha 2013 ↓, s. 360-361.
  15. Dawisha 2013 ↓, s. 365.
  16. The Shadow Commander, The New Yorker [dostęp 2015-12-06].
  17. Dodge 2012 ↓, s. 186.
  18. Dawisha 2013 ↓, s. 364-365.
  19. Dawisha 2013 ↓, s. 261.
  20. a b c Hanne i Flichy de la Neuville 2015 ↓, s. 22-23.
  21. Dawisha 2013 ↓, s. 362.
  22. Dawisha 2013 ↓, s. 363 i 365.
  23. Dawisha 2013 ↓, s. 364.
  24. Dawisha 2013 ↓, s. 368.
  25. Dawisha 2013 ↓, s. 368-369.
  26. Hanne i Flichy de la Neuville 2015 ↓, s. 24.
  27. Hanne i Flichy de la Neuville 2015 ↓, s. 146.
  28. Hanne i Flichy de la Neuville 2015 ↓, s. 35-36.
  29. Hanne i Flichy de la Neuville 2015 ↓, s. 40-41.
  30. a b c Hanne i Flichy de la Neuville 2015 ↓, s. 134-135.
  31. a b Maliki gives up Iraq PM job to rival, www.aljazeera.com [dostęp 2016-01-31].
  32. Iraq crisis: Parliament swears in unity government. BBC News, 2014-09-08. [dostęp 2014-09-08].
  33. Iraqi lawmakers approve new government; al-Maliki becomes VP. CNN, 2014-09-09. [dostęp 2014-09-09].
  34. Iraq: Maliki, Nujaifi say PM’s decision to cancel vice president posts “unconstitutional”, „ASHARQ AL-AWSAT” [dostęp 2016-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-10] (ang.).

Bibliografia

  • O. Hanne, T. Flichy de la Neuville: Państwo Islamskie. Geneza nowego kalifatu. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2015. ISBN 978-83-8002-322-2. OCLC 924961566.
  • T. Dodge: Iraq: from war to a new authoritarianism. London & New York: The International Institute for Strategic Studies, 2012. ISBN 978-0-415-83485-8. OCLC 824827947. (ang.)
  • A. Dawisha: Iraq. A Political History. Princeton: Princeton University Press, 2013. ISBN 978-0-691-15793-1. OCLC 858726588. (ang.)

Media użyte na tej stronie

Al-Maliki, Nouri (2008).jpg
Prime Minister of Iraq Nuri al-Maliki listens to an opening speech during the Sarafiya bridge opening in Kadhimiya, Iraq.
Coat of arms of Iraq.svg
Coat of arms of Iraq as adapted to new 2008 form of national flag -- standard pan-Arab "Eagle of Saladin" with shield of the tricolor of national flag (with the "Takbir" الله أكبر in Kufic text, as on the flag), holding a scroll with the words جمهورية العراق; (Jumhuriyat al-`Iraq "The Republic of Iraq").
Prime Minister Nouri al-Maliki (7982837761).jpg
Autor: Foreign and Commonwealth Office, Licencja: OGL v1.0
Foreign Secretary William Hague with Prime Minister Nouri al-Maliki in Baghdad, 13 September 2012. Read more.