Ołtarz Mikołaja z Verdun

Ołtarz Mikołaja z Verdun

Ołtarz Mikołaja z Verdun – cenny przykład późnoromańskiego złotnictwa ze schyłku XII wieku. Wykonany został w 1181 przez Mikołaja z Verdun. Znajduje się w kaplicy św. Leopolda wchodzącej w skład opactwa Kanoników Regularnych w Klosterneuburgu koło Wiednia.

Ołtarz składa się z 51 plakietek wykonanych ze złota. Każda z nich ma kształt trójlistnej arkady, ustawione są one w trzech rzędach. Pierwotnie plakietki te stanowiły okładzinę ambony, jeszcze w średniowieczu utworzono z nich tryptyk ołtarzowy. Układ scen nie jest przypadkowy, przebiega on niezgodnie z chronologią biblijną, lecz z treściami ideowymi. Scenom z Nowego Testamentu, które znajdują się w rzędzie środkowym i odnoszą się do działalności Jezusa Chrystusa (stąd określenie sub Gratia), przyporządkowane zostały przedstawienia ze Starego Testamentu, w dwóch rzędach, górnym i dolnym. W górnym znalazły się wydarzenia z okresu przed nadaniem prawa – ante Legem – obejmującego epokę od Adama do Mojżesza. W pasie dolnym umieszczone zostały przedstawienia ilustrujące okres od nadania prawa Mojżeszowi na Synaju do narodzin Jezusa, to epoka sub Lege. W centrum zgodne z hierarchią znajduje się scena Ukrzyżowania. Oprócz postaci biblijnych zostały przedstawione wizerunki aniołów oraz personifikacje cnót. Obramienia pojedynczych scen zawierają leoniańskie napisy łacińskie, które nadają alegoryczny charakter całej kompozycji.

Bibliografia

  • Helmut Buschhausen, Der Verduner Altar, Wien 1980

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Klosterneuburg - Stift, Verduner Altar (1).JPG
Autor: C.Stadler/Bwag, Licencja: CC BY-SA 4.0
Der Verduner Altar in der Leopoldskapelle des Augustiner-Chorherrenstiftes in der niederösterreichischen Stadt Klosterneuburg.
Das Kunstwerk mit insgesamt 45 Emailtafeln wurde von dem Künstler Nikolaus von Verdun im Jahre 1181 nach ungefähr zehnjähriger Arbeit fertiggestellt und war ursprünglich ein Schmuckwerk der Kanzelbrüstung in der Stiftskirche. Nach einem Brand im Jahre 1330 wurden die 45 Tafeln und 6 neu gefertigte Tafeln zu einem Flügelaltar zusammengefügt.