Obóz NKWD na Majdanku

Obóz NKWD na Majdanku
Typobóz filtracyjny
Odpowiedzialny ZSRR (NKWD)
Rozpoczęcie działalności1944
Zakończenie działalności1944
TerytoriumPolska
MiejsceLublin
Pierwotne przeznaczenieniemiecki obóz zagłady KL Majdanek
Narodowość więźniówPolacy
brak współrzędnych

Obóz filtracyjny NKWD na lubelskim MajdankuKL Lublin, zwany potocznie Majdankiem, został zajęty 23 lipca 1944 roku przez 2 Gwardyjską Armię Pancerną generała pułkownika Siemiona Bogdanowa oraz 28 Korpus Piechoty generała pułkownika Wasilija Czujkowa. W obozie, po ewakuacji, pozostało około 1000 więźniów, nad którymi opiekę roztoczył lubelski Polski Czerwony Krzyż. Na terenie Majdanka Sowieci natychmiast utworzyli obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, wykorzystując w tym celu infrastrukturę nazistowską.

19 sierpnia 1944 sztab lubelskiego okręgu AK przekazywał do Rządu w Londynie:

Masowe aresztowania żołnierzy AK dokonywane są na całym terenie okręgu przez NKWD i tolerowane przez PKWN. (...) Aresztowanych osadza się na Majdanku (...) Straty ponoszone przez Naród i AK nie są mniejsze niż podczas okupacji niemieckiej. Traktowanie – niejednokrotnie stosuje się bicie. Płacimy już nawet krwią. W obozie NKWD zostali osadzeni oficerowie z Komendy Armii Krajowej Lublin i innych obwodów, 3 Dywizji Piechoty AK, 27 Wołyńskiej DP, 30 DP spieszącej na pomoc walczącej Warszawie[1].

23 sierpnia 1944 w nocy 250 oficerów i podoficerów więzionych na Majdanku przewieziono na stację towarową Lublin Tatary, umieszczono w zadrutowanych wagonach i wywieziono na Wschód, m.in. do obozów w Riazaniu, Diagilewie, Griazowcu, Czerepowcu i Skopinie.

Przypisy

  1. Armia Krajowa w dokumentach 1939-1945. T. IV, lipiec-październik 1944, Wrocław 1991, s. 189, 200.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie