Obiekt koorbitalny
Ten artykuł od 2016-07 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Obiekt koorbitalny – ciało niebieskie, poruszające się wraz z drugim, znacznie masywniejszym ciałem, po orbicie synchronicznej wokół grawitacyjnie dominującego ciała w centrum układu.
Typy obiektów koorbitalnych
Obiekty koorbitalne mogą poruszać się w różny sposób względem ciała, któremu towarzyszą, np. planety. Ze względu na charakter tego ruchu wyróżnia się ich kilka typów:
- Planetoidy trojańskie – obiekty które poruszają się wokół Słońca przebywając w pobliżu punktów równowagi grawitacyjnej L4 i L5 na orbicie planety. Najwięcej takich obiektów towarzyszy Jowiszowi, Ziemia ma jedną znaną planetoidę trojańską: 2010 TK7.
- Quasi-księżyce – ciała, które w układzie odniesienia związanym z planetą okrążają ją, chociaż w odróżnieniu od księżyców przebywają poza jej strefą dominacji grawitacyjnej. Czasem jest to jednorazowe „współorbitowanie”, czasem ma charakter powtarzającego się cyklicznie zjawiska. Przykładami takich obiektów są 2004 GU9, 2016 HO3 (quasi-księżyce Ziemi) i 2007 RW10 (quasi-księżyc Neptuna).
- Obiekty poruszające się po orbitach w kształcie podkowy – pozostając w rezonansie orbitalnym 1:1, wykazują pewne zmiany w parametrach orbit, które polegają na stopniowo skracającym się, a później stopniowo wydłużającym się okresie obiegu, przez co w długich okresach raz zbliżają się, raz oddalają od planety, z którą koorbitują. W układzie odniesienia związanym z planetą zataczają tor przypominający spiralę nawiniętą na podkowę, otwartą od strony planety. Przykładami takich obiektów są np. planetoidy (3753) Cruithne i 2002 AA29.
Zobacz też
- (514107) Kaʻepaokaʻawela – planetoida koorbitalna na orbicie wstecznej
Media użyte na tej stronie
Autor: Praca pochodna: User:Jecowa, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The orbits of Cruithne and Earth over the course of a year (from September 2007 to August 2008). Cruithne's location is indicated by the red box as it is too small to be seen at this distance. Earth is the white dot moving along the blue circle. The yellow circle in the centre is our Sun.