Oblężenie Szigetváru

Oblężenie Szigetváru
Wojny węgiersko-tureckie
Ilustracja
Atak na Szigetvár - obraz Bertalana Székelya
Czas1566
MiejsceSzigetvár
TerytoriumWęgry
WynikZwycięstwo Turków
Strony konfliktu
Królestwo WęgierImperium Osmańskie
Dowódcy
Nikola Šubić ZrinskiSulejman Wspaniały[1]
Siły
nieznanenieznane
Straty
nieznanenieznane
Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
46°03′02,39″N 17°47′50,47″E/46,050663 17,797354

Oblężenie Szigetváruoblężenie miasta i twierdzy w węgierskim Szigetvárze, które miało miejsce w roku 1566 w trakcie walk węgiersko-tureckich.

W roku 1566 sułtan Sulejman Wspaniały podjął oblężenie Szigetváru, bronionego przez Nikolę Šubića Zrinskiego. Miasto dzieliło się na 3 sektory połączone mostami i groblami, każdy otoczony oddzielnym murem. Turcy atakowali zażarcie przez dwa tygodnie, w końcu dnia 19 sierpnia w ich rękach znalazły się dwa sektory: stare i nowe miasto. Gdy chroniący się w cytadeli obrońcy odrzucili proponowane przez Sulejmana warunki kapitulacji, Turcy przypuścili kolejne dwa szturmy, ponownie odparte przez Węgrów. Dnia 5 września wojska tureckie podkopały się niepostrzeżenie pod jeden z bastionów i odpaliły minę. Eksplozja uczyniła wyrwę w murach i zniszczyła kilka budynków. Turcy nie podjęli jednak ataku, gdyż w tym samym dniu w swoim namiocie zmarł Sulejman Wspaniały. O śmierci sułtana nie wiedział jednak Zrinski, który na czele 600 ludzi podjął się próby przebicia przez pozycje tureckie. W samobójczym ataku Zrinski poniósł śmierć, podobnie jak większość jego ludzi. Po rozbiciu oddziału obrońców Turcy rzucili się do zamku, gdzie w chwilę później nastąpił wybuch magazynu prochu, grzebiąc wielu z nich. Po zdobyciu miasta ciało Sulejmana odesłano do Konstantynopola, a na miejscu wzniesiono meczet.

Przypisy

  1. Zmarł z przyczyn naturalnych 6 lub 7 września 1566 roku podczas oblężenia Szigetváru.

Bibliografia

  • Stephen Turnbull: Wojny złotego wieku. Od upadku Konstantynopola do wojny trzydziestoletniej, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2007.

Media użyte na tej stronie

Legenda miejsce bitwy.svg
Symbol miejsca bitwy do legendy mapy
Emblem of Turkey.svg
Turkey has no official coat of arms, this star and crescent is being used on passports, ID cards, driving licences, embassy signs, seal of the presidential office, seal of the TBMM and the seal of the Ministry of Foreign Affairs.
Hungary physical map.svg
Autor: Urutseg, Licencja: CC0
Hungary physical map, parameters equal to File:Hungary location map.svg
Imperial Coat of Arms of Austria.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Imperial Coat of Arms of Austria used in 1915
Hungary Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Coat of arms of the Kings of Hungary

Blazon: Barry of eight, gules and argent