Obniżenie Prudnickie

Obniżenie Prudnickie
Ilustracja
Mapa regionu
Zasięg regionu w obrębie Polski
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Niż Środkowoeuropejski

Podprowincja

Niziny Środkowopolskie

Makroregion

Nizina Śląska

Mezoregion

Płaskowyż Głubczycki

Mikroregion(y)

Obniżenie Prudnickie

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Polska
województwo opolskie

Obniżenie Prudnickie (318.58.5) – według podziału fizycznogeograficznego Krzysztofa Badory mikroregion położony w zachodnio-południowej części makroregionu Nizina Śląska i zachodniej części mezoregionu Płaskowyż Głubczycki.

Opis

Obniżenie Prudnickie to obniżenie o powierzchni około 80 km² w dolinie rzeki Prudnik i jej dopływów, przed Górami Opawskimi, o około 24 km długości i 6 km szerokości. Obszar leży na wysokości od 200 do 350 m n.p.m.[1] Mikroregion graniczy z Wysoczyzną Bialską (318.58.1), Doliną Prudnika (318.58.4), Doliną Górnej Osobłogi (318.59.6) i Przedgórzem Głuchołasko-Prudnickim (332.17.3 – Przedgórze Paczkowskie)[2]. W centrum obniżenia leży miasto Prudnik. Rozciąga się od Charbielina do Racławic Śląskich[2].

Rzeźba i krajobraz

Na Obniżeniu Prudnickim dominuje typ ukształtowania rzeźby terenu równinny i falisty, z glinami lessopodobnymi, glinami zwałowymi i piaskami polodowcowymi. Pokrycie zurbanizowano-rolne[3]. Najwyższymi wzniesieniami obniżenia są: Szubieniczna Góra (275 m n.p.m.) i Czyżykowa Góra (263 m n.p.m.).

Wody

Przez obszar Obniżenia Prudnickiego przepływają rzeki Prudnik, Złoty Potok, Osobłoga oraz potok Lubrzanka.

Komunikacja

Przez Obniżenie prowadzą drogi krajowe DK40 i DK41, drogi wojewódzkie DW414 i DW417, a także linie kolejowe nr 137, 306 i 333.

Klimat

Oddziaływanie sąsiedztwa Gór Opawskich uwidacznia się w warunkach termicznych i opadach atmosferycznych. Średnia temperatura roczna wynosi 8 °C. Średnia temperatura dla okresu wegetacji wynosi 14,2 °C, a okres ten trwa około 218 dni. W ciągu roku przymrozki występują od października do maja. Występowanie pokryw śnieżnej od grudnia do kwietnia. Zima kończy się w regionie z końcem lutego, natomiast początek wiosny przypada na 1 kwietnia. Średnie roczne wielkości opadów atmosferycznych wynoszą 640 mm. Większość terenów jest dobrze nasłoneczniona. Średnia wilgotność względna powietrza atmosferycznego wynosi w przekroju rocznym 78%[4].

Miejscowości

Obniżenie Prudnickie mieści się w województwie opolskim, w większości w powiecie prudnickim, z niewielkim fragmentem w powiecie nyskim. Wzdłuż mikroregionu położone są miejscowości: Charbielin, Wierzbiec, Szybowice, Łąka Prudnicka, Niemysłowice, Prudnik, Lubrza, Jasiona, Laskowice, Racławice Śląskie (gminy Głuchołazy, Prudnik, Lubrza i Głogówek)[2].

Przypisy

  1. Badora 2017 ↓, s. 23.
  2. a b c Badora 2017 ↓, s. 22.
  3. Badora 2017 ↓, s. 18.
  4. Marta Stelmach-Orzechowska, Mariusz Orzechowski, Paweł Żyła, Opracowanie ekofizjograficzne podstawowe dla gminy Prudnik, bip.prudnik.pl, sierpień 2018, s. 72.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

The Sky is Blue and the Clouds are not so Thick.jpg
Autor: Olgierd Rudak, Licencja: CC BY 2.0
The Sky is Blue and the Clouds are not so Thick (Prudnik)
318.58.5 Obniżenie Prudnickie.png
Autor: ElCet, Licencja: CC BY-SA 4.0
Obniżenie Prudnickie