Obniżenie Ząbkowickie

Obniżenie Ząbkowickie
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Masyw Czeski

Podprowincja

Sudety z Przedgórzem Sudeckim

Makroregion

Przedgórze Sudeckie

Mezoregion

Obniżenie Otmuchowskie

Mikroregion(y)

Obniżenie Ząbkowickie

Zajmowane
jednostki
administracyjne

województwo dolnośląskie, powiat ząbkowicki

Obniżenie Ząbkowickie – obniżenie w południowo-zachodniej Polsce na Przedgórzu Sudeckim stanowiące mikroregion Obniżenia Otmuchowskiego w województwie dolnośląskim.

Lokalizacja

Obniżenie Ząbkowickie położone jest w północno-zachodniej części Obniżenia Otmuchowskiego. W centralnej części obniżenia położona jest miejscowość Ząbkowice Śląskie. Od wschodniej strony obniżenie graniczy z szeroką i płaską Wysoczyzną Ziębicką, od północy z bezleśnymi Wzgórzami Szklarskimi a od południa z Pradoliną Nysy Kłodzkiej i Przedgórzem Paczkowskim, w kierunku zachodu i południowego zachodu Obniżenie Ząbkowic przechodzi w płaskie Obniżenie Stoszowic i Masyw Grochowej.

Opis

Obniżenie Ząbkowickie jest tektoniczną niecką położoną na wysokości 267 m n.p.m., która będąc podjednostką Obniżenia Otmuchowskiego stanowi teren o podobnym charakterze. Jest to obszar wyżynny pogórza niskiego w kształcie zbliżonym do prostokąta z szeroką doliną Budzówki o kierunku południowo-wschodnim, od której odbiega kilka ramion dolin potoków dopływających. Obniżenie stanowi tektoniczną nieckę o urodzajnych glebach, co ma decydujący wpływ na rolniczy charakter ziemi tego terenu.

Budowa

Obniżenie zajmuje północno-wschodni fragment niecki śródsudeckiej, na oderwanym i wypiętrzonym fragmencie formacji skalnej Masywu Czeskiego, obszar ten powstał w czasie najstarszych ruchów górotwórczych i nie podlegał zmianom w czasie późniejszych fałdowań. Ostateczny wygląd obniżenie otrzymało w okresie epoki lodowej, kiedy to lądolód skandynawski naniósł w doliny i obniżenia grubą warstwę osadów. W podłożu obniżenia występują utwory metamorfiku niemczańsko-kamienieckiego, które przykryte są warstwą osadów czwartorzędowych a także osadów polodowcowych.

Krajobraz

Krajobraz obniżenia przedstawia krajobraz wyżynny. Najwyższe wzniesienia terenu nie przekraczają 300 m n.p.m. Cały obszar jest, lekko pofałdowany, łagodnie poprzecinany korytami potoków. Jest to teren bezleśny, znacznie zaludniony o charakterze rolniczym. Całość obszaru zajmują pola uprawne. Krajobraz przeobrażony, znacznie zurbanizowany. Obszar obniżenia jest ciekawy krajobrazowo, o wspaniałych widokach. Występują niewielkie pasy zieleni z drzew liściastych wzdłuż koryt rzek oraz w formie przydomowych nasadzeń.

Gleby

Na większości obszaru obniżenia występują gleby lessowe ilaste, są to gleby urodzajne należące do kompleksu pszenno-buraczanego.

Klimat

Obniżenie leży w obszarze występowania klimatu przedgórskiego. Występuje tu klimat umiarkowany ciepły i umiarkowany wilgotny. Średnia roczna temperatura wynosi od 7 do 8 °C, średnia temp. lipca waha się między 17 a 18 °C a średnia temp. stycznia między -3 do - 2 °C. Roczne usłonecznienie wynosi 1400 godzin, z tego w półroczu ciepłym 1100 godzin. Okres wegetacyjny rozpoczyna się w kwietniu i trwa około 213-217 dni. Roczna suma opadów wynosi około 650 mm z tego suma opadów w okresie wegetacyjnym wynosi około 440 mm. Pokrywa śnieżna zalega przez 50 - 60 dni. Roczna wilgotność względna wynosi 78%. Położenie fizyczno-geograficzne obniżenia oraz okoliczne wzgórza osłaniające obniżenie sprawiają, że na terenie obniżenia przeważają wiatry zachodnie i południowo-zachodnie.

Wody

Obniżenie należy do zlewiska Morza Bałtyckiego, położone jest w dorzeczu Odry. Największą rzeką jest Budzówka lewostronny dopływy Nysy Kłodzkiej zbierająca wraz ze swoimi dopływami wody z obniżenia.

Miejscowości

W centrum obniżenia położone jest miasto Ząbkowice Śląskie, a w obrębie jego obszaru leżą większe wsie: Bobolice, Zwrócona, Stolec, Strąkowa, Braszowice, Olbrachcice Wielkie, Tarnów.

Zabytki

  • Ząbkowice Śląskie – fragmenty murów obronnych z basztami i bastejami z XIII–XVI w.
  • Ząbkowice Śląskie – most św. Jana na rzece Budzówce z XVI w.
  • Ząbkowice Śląskie – neogotycki ratusz z drugiej połowy XIX w.
  • Ząbkowice Śląskie – kościół św. Anny z XIV w.
  • Ząbkowice Śląskie – Krzywa Wieża z XIV w.
  • Ząbkowice Śląskie – zespół dawnego klasztoru dominikanów, w którego skład wchodzi kościół Podwyższenia Krzyża Św. z XIV–XV w., oraz budynek klasztorny z końca XVII w.
  • Ząbkowice Śląskie – dwór opatów henrykowskich z początku XVIII wieku, obecnie klasztor Boromeuszek.
  • Ząbkowice Śląskie – ruiny renesansowego zamku książąt ziębickich z XVI w.
  • Ząbkowice Śląskie – kaplice szpitalna i cmentarna, pochodzące z XVIII w.
  • Bobolice – renesansowy pałac właścicieli wsi, przebudowany w XVII i XIX w.
  • Bobolice – sanktuarium MB Bolesnej Bobolickiej, początek budowy w 1447 r.
  • Bobolice – przydrożna figura św. Jana Nepomucena z 1733 r.
  • Tarnów – kościół parafialny św. Marii Magdaleny, wzmiankowany jako kaplica w 1412 r.
  • Stolec – ruiny barokowego zespołu pałacowego, przebudowanego w XIX w.
  • Stolec – kościół pomocniczy Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Zuzanny, z końca XIII wieku, przebudowany w XVI i XVIII w.
  • Zwrócona – kościół parafialny św. Piotra i Pawła, wzmiankowany w 1318 r.
  • Braszowice – kościół parafialny św. Wawrzyńca, wzmiankowany w 1270 r.

Atrakcyjne i ciekawe miejsca

Sieć komunikacyjna

Przez obniżenie przechodzą szlaki komunikacyjne:

drogowe
kolejowe

W przeszłości przez obniżenie prowadził historyczny szlak handlowy - szlak bursztynowy łączący Śląsk z Czechami.

Turystyka

Przez obniżenie prowadzą: szlaki turystyczne i trasy rowerowe

szlaki piesze
trasy rowerowe
  • szlak rowerowy czerwony czerwony – prowadzący trasą rozebranej dawnej linii kolejowej z Ząbkowic Śląskich do Srebrnej Góry.

Media użyte na tej stronie

POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
Szlak rowerowy czerwony.svg
Czerwony szlak rowerowy