Obraz łaski w Akwizgranie
![]() | |
Data powstania | 1656 |
---|---|
Miejsce przechowywania | |
Miejscowość | |
Lokalizacja |
Obraz łaski w Akwizgranie – obraz przedstawiający tradycyjną figurę Maryi z dzieckiem Jezus, znajduje się w katedrze w Akwizgranie.
Historia i tradycja
Obraz łaski w Akwizgranie posiada wielowiekową tradycję. Częściowo przypuszcza się, że obraz miłosierdzia wielbiony jest przez wiernych od prawie tysiąca lat. Zachowały się pieczęcie z XIII wieku przedstawiające Królową Nieba, siedzącą na tronie z błogosławionym dzieciątkiem Jezus. Na pieczęci widnieje transkrypcja: „SANCTA MARIA AQUENSIS”[1].
Najstarsza figura Maryi z dzieciątkiem Jezus pochodziła z XIV wieku, z okresu gotyku i była wykonana z drewna dębowego. Niestety, w 1656 spłonęła prawie całkowicie podczas pożaru miasta. Uratowana głowa i prawa ręka Marii zostały zintegrowane z nową statuetką, wykonaną z drewna lipowego. Prochy spalonej figury zostały umieszczone we wnęce nowej, z tyłu za jej plecami[2]. Posąg został gruntownie odnowiony w 1987. Jednak nie było to łatwe, ponieważ na figurze zaczęły pojawiać się owady, które doprowadziły do poważnego uszkodzenia drewna. Brakowało na niej koniuszków palców i małego palca Maryi.
Szaty i skarby Maryi, i dzieciątka Jezus na obrazie miłosierdzia
Prawdopodobnie od około XV wieku Matka Boża z dzieciątkiem posiadają odzienie, które jest zmieniane z okazji specjalnych świąt – tak samo, jak i biżuteria. Najstarszym dowodem tej tradycji, a jednocześnie jednym z najcenniejszych elementów cudownego obrazu jest korona Małgorzaty z Yorku, z 1461, którą podarowała obrazowi łaski w 1474.
Po dziś dzień Maryja z dzieciątkiem Jezus dostają prezenty w postaci szat i biżuterii. Dary są przyznawane z różnych powodów; na przykład za zdanie egzaminu czy za wstawiennictwo Matki Bożej za przetrwanie na wojnie. Maryia dostała także od wiernych kolczyki, zegarki kieszonkowe, butelki perfum lub mniejsze sztabki złota.
Kilkanaście razy w roku nakładana jest inna szata na wizerunek łaski, także rzadko, kiedy przychodzi się do katedry – Maria i dzieciątko noszą ten sam strój. W 2007 Matka Boża miała na sobie 41 sukienek i nie zliczoną ilość biżuterii[3].
Dary podarowane obrazowi miłosierdzia
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/AuszugVonPilgergottesdienst.jpg/220px-AuszugVonPilgergottesdienst.jpg)
- Korona ślubna Małgorzaty z Yorku – Małgorzata miała ją na ślubie w 1468 z Karolem Śmiałym. Jest to jedyna zachowana angielska, królewska korona ze średniowiecza. Marii zakłada się tę koronę tylko co siedem lat. Z okazji obchodów w sanktuarium, w Akwizgranie – (niem. Aachener Heiligtumsfahrt)[3];
- Szata z XVI wieku – najstarszy zachowany strój Matki Bożej. Ze względu na jego stan – nie jest już używany[3];
- Szata infantki – Izabeli Klary Eugenii Habsburg – suknia z diamentami i perłami słodkowodnymi, którą w 1629 Izabela Habsburg ufundowała obrazowi łaski. Ta szata jest używana tylko podczas święta – Aachener Heiligtumsfahrt[4][5].
Ciekawostki
- Podobno Maria jest „najbogatszą kobietą w Akwizgranie” ze względu na wiele prezentów[3];
- Kiedy podczas renowacji w 1987 wzniesiono zastępczy posąg Matki Bożej z dzieciątkiem, katedra otrzymała list, w którym było napisane, że nowy posąg jest piękny, ale nie działa i nie można się przy nim modlić[3];
- Jeżeli ktoś chciał podarować szatę Maryi, musiał to wcześniej skoordynować z personelem katedry, ponieważ nie każdy strój do niej pasował. Wzory do szycia można było również uzyskać od personelu katedry[3];
- Znaczenie obrazu łaski w Akwizgranie pokazuje także jego obecność w legendach. Mianowicie Święty Gezelinus polecił swoje stado dobremu pasterzowi, Jezusowi i pielgrzymował sobie do Akwizgranu, gdzie z wielkim oddaniem wielbił Matkę Boską – modlił się do niej bardzo często. Któregoś dnia Maryja usłyszała jego modlitwę i zastąpiła jego osobę aniołem, który przypominał Gezelinusa pod każdym względem. Wszyscy wierzyli, że to właściciel wypasał bydło na swoim polu, nie anioł[6].
Przypisy
- ↑ Martin Scheins: Zeitschrift des Aachener Geschichtsvereins. s. 184.. books.google.de, 1908. [dostęp 2020-05-17]. (niem.).
- ↑ Christoph Stender: Schatzansichten. christoph-stender.de. [dostęp 2001-07-01]. (niem.).
- ↑ a b c d e f Margot Gasper: Da kann der Modefan neidisch werden. aachener-nachrichten.de. [dostęp 2007-12-23]. (niem.).
- ↑ Ausstellung: Maus kommt zu aussergewöhnlichen Ehren. aachener-zeitung.de. [dostęp 2015-05-01]. (niem.).
- ↑ Georg Minkenberg: Zu den Stiftungen der Isabella Clara Eugenia, 1987.
- ↑ Die Legende. gemeinden.erzbistum-koeln.de. [dostęp 2020-05-17]. (niem.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Arnoldius, Licencja: CC BY-SA 4.0
Aachener Dom, Gnadenbild südlich naben dem Altar.
Photo by CEphoto, Uwe Aranas or alternatively © CEphoto, Uwe Aranas, CC BY-SA 3.0
Crown of Margaret of York, made in London before 1461
Autor: ACBahn, Licencja: CC BY-SA 3.0
Auszug aus einem Pilgergottesdienst auf dem Katschhof in Aachen anlässlich der Aachener Heiligtumsfahrt 2014. Von links nach rechts: Bischof Heinrich Mussinghoff (Diözesanbischof des Bistums Aachen), Erzbischof Nikola Eterović (Apostolischer Nuntius in Deutschland), Peter Kardinal Turkson (Kurienkardinal und Präsident des päpstlichen Rates für Gerechtigkeit und Frieden), Kurt Kardinal Koch (Kurienkardinal und Präsident des päpstlichen Rates zur Förderung der Einheit der Christen) und Rubén Kardinal Salazar Gómez (Erzbischof von Bogotá)