Obrona Egeru

Bitwa o Eger
Podboje Turcji Osmańskiej
Ilustracja
Bertalan Székely, "Kobiety Egeru"
Czaswrzesień 1552
MiejsceEger
TerytoriumWęgry
Wynikprzegrana Turków
Strony konfliktu
Królestwo WęgierImperium osmańskie
Dowódcy
István DobóAhmed Pasha i Ali Pasha
Siły
ok. 2 100[1]ok. 150 000, w tym:
* cywile
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
47,89889°N 20,37472°E/47,898889 20,374722

Obrona Egeru – starcie zbrojne, które miało miejsce we wrześniu 1552 roku między Imperium osmańskim a Królestwem Węgier. Była najważniejszym zwycięstwem Węgrów podczas wojny z Turcją.

Przyczyny bitwy

W 1521 Turcy po zajęciu Belgradu skierowali się na północny zachód, zagrażając kolejnym ziemiom chrześcijańskim. W 1526 roku rozpoczęli kampanię skierowaną przeciwko Węgrom. Początkowo Sulejman I zażądał od Węgrów uiszczenia wysokiego trybutu, ci jednak odrzucili te żądania. Siły tureckie zostały więc skierowane na północ. W 1526 Węgry poniosły klęskę w bitwie pod Mohaczem, w wyniku czego duża część Węgier wraz ze stolicą Budą dostała się po turecką okupację. W 1541 roku ziemie węgierskie zostały podzielone na trzy odrębne części. Środek kraju z Budą i Pesztem został włączony w granice imperium osmańskiego i stał się prowincją turecką. Na wschodzie, pod rządami Jana Zapolyi, powstało zhołdowane Osmanom księstwo siedmiogrodzkie, a zachodnia część z dzisiejszą Słowacją i Chorwacją rządzona była przez habsburskich królów węgierskich. Przez kolejne lata Turcy podejmowali kolejne próby ekspansji na te tereny.

Przebieg bitwy

Pod twierdzą w Egerze Turcy stanęli w sile ok. 150 000 żołnierzy, z czego 80 000 stanowiła regularna armia dobrze wyszkolonych żołnierzy wraz z artylerią. Resztę stanowiły tabory i służby pomocnicze. Obrońcami było około 2100 zawodowych żołnierzy pod dowództwem kapitana Istvána Dobó, wymieszanych z powstańcami, wywodzącymi się z lokalnej ludności chłopskiej. Walczyło także kilka kobiet. Wśród obrońców znajdował się również 250-osobowy oddział austriackich muszkieterów pod dowództwem Gergelyego Bornemissza. Obrońcy przez 39 dni w stosunku 1 do 50 odpierali ataki wroga, zmuszając Turków do odstąpienia od oblężenia.

Znaczenie bitwy

W dziejach Węgier bitwa o Eger miała podobne znaczenie jak w historii Polski obrona Częstochowy. Zwycięstwo to dało Węgrom nadzieję na wyzwolenie spod osmańskiej okupacji. Turcy co prawda zdobyli w końcu Eger, ale stało się to dopiero 44 lata później. Panowali oni na zdobytych ziemiach przez 150 lat, a Eger był okupowany najkrócej spośród węgierskich miast, bo tylko 91 lat. Dopiero w wyniku odsieczy wiedeńskiej dominacja Turcji na tym terenie została zatrzymana. Skuteczna obrona twierdzy w Egerze stała się jednak bardzo ważnym narodowym symbolem w świadomości narodu węgierskiego, pozwalając przetrwać czasy niewoli pod władzą turecką.

Bitwa o Eger w sztuce

  • Bitwie o Eger swój wiersz Eger poświęcił w 1827 Mihály Vörösmarty.
  • Najbardziej znanym utworem poświęconym obronie Egeru jest powieść historyczna Gézy Gárdonyiego z 1899 pod tytułem Egri csillagok ("Gwiazdy Egeru"), która dla Węgrów jest tym czym dla Polaków "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza.
  • W 1968 roku powieść ta zaadaptowana została w filmie długometrażowym pod tym samym tytułem.
  • Bertalan Székely namalował także, poświęcony bohaterkom obrony twierdzy, obraz pod tytułem Az Egri Nők (Kobiety z Egeru), który obecnie eksponowany jest w Narodowej Galerii w Budapeszcie.
Panorama twierdzy w Egerze

Przypisy

  1. Gárdonyi, Géza. Egri Csillagok (vol. 2). Európa Könyvkiadó, Budapest. 2000. pages 17, 49.

Bibliografia

  • Wacław Felczak, Historia Węgier, Ossolineum 1966.

Media użyte na tej stronie

World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).
Legenda miejsce bitwy.svg
Symbol miejsca bitwy do legendy mapy
Emblem of Turkey.svg
Turkey has no official coat of arms, this star and crescent is being used on passports, ID cards, driving licences, embassy signs, seal of the presidential office, seal of the TBMM and the seal of the Ministry of Foreign Affairs.
Hungary Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Coat of arms of the Kings of Hungary

Blazon: Barry of eight, gules and argent