Obserwacja ptaków

Obserwatorzy ptaków
(c) I, MPF, CC BY 2.5
Brytyjscy obserwatorzy ptaków przyglądają się czajce stepowej (piąte stwierdzenie w Wielkiej Brytanii)

Obserwowanie ptaków, ptasiarstwo (ang. birdwatching) – rodzaj hobby polegający na obserwowaniu ptaków, gołym okiem lub przez przyrządy optyczne (lornetkę, lunetę). Towarzyszy temu zazwyczaj zgłębianie wiedzy na temat ich wyglądu, głosów, zachowań i biologii. Ponadto ptaki są zwykle fotografowane, niekiedy techniką digiscopingu. Miłośnicy tego hobby nazywani są ornitologami amatorami, ptasiarzami lub (rzadziej) ptakolubami. W przeciwieństwie do zawodowych ornitologów, ptasiarze są zwykle amatorami i nie prowadzą badań naukowych.

W Europie birdwatching jest szczególnie popularny na Wyspach Brytyjskich – liczbę tamtejszych birdwatcherów szacuje się na 3–4 mln. Do RSPB – Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków należy ponad 1 milion członków, co czyni je największą europejską organizacją przyrodniczą[1]. W Stanach Zjednoczonych liczbę ptasiarzy szacuje się na kilkanaście milionów osób, a w Polsce – na kilka tysięcy[2].

Niektórzy ptasiarze w szczególności poszukują rzadkich dla danego obszaru ptaków, wprowadzając je następnie na osobistą listę obserwowanych gatunków. Specjalnym rodzajem takiego obserwatora jest tzw. twitcher – ktoś, kto kolekcjonuje obserwacje rzadkich gatunków, podążając za otrzymanymi informacjami o ich wystąpieniu i traktując to hobby wyczynowo. Celem jest zobaczenie ptaka, najczęściej również sfotografowanie go, i dopisanie do swojej listy. Twitcher wybiera się na obserwację dopiero wtedy, kiedy otrzyma pewną wiadomość o miejscu przebywania osobnika interesującego go gatunku, i może w tym celu odbyć nawet daleką podróż.

Ptasiarze zwykle prowadzą notatki i wymieniają się informacjami na internetowych forach i grupach dyskusyjnych. Często biorą udział w liczeniach ptaków migrujących lub zimujących na danym obszarze. Dane zebrane z całorocznych lub okresowych obserwacji w tzw. kartotekach faunistycznych mogą być cennym uzupełnieniem badań prowadzonych przez ornitologów. Ponadto ptasiarze często biorą udział w działaniach ochroniarskich, prowadzonych przez organizacje przyrodnicze, takie jak np. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków czy Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”.

Etyka obserwacji

Niewłaściwe podejście do obserwowania ptaków, wraz z rosnącą liczbą zainteresowanych tą formą spędzania wolnego czasu, może wyrządzać szkody w ich populacjach i ogólnie w przyrodzie. Dlatego w środowisku miłośników ptaków obowiązują pewne reguły. Generalnie, dobro ptaków jest stawiane ponad zainteresowaniem obserwatora i chęcią zrobienia efektownego zdjęcia.

Wśród zasad etycznych można wymienić między innymi:

  • ograniczanie niepokojenia ptaków do minimum,
  • niezakłócanie spokoju ptaków przy gnieździe. Niepokojone ptaki mogą porzucić lęg, a obecność człowieka przy gnieździe i pozostawione przez niego ślady mogą zwrócić uwagę drapieżników i ułatwić im zrabowanie jaj lub piskląt,
  • działanie w kierunku ochrony środowiska przyrodniczego, w jakim żyją ptaki,
  • nierozpowszechnianie informacji o miejscach gniazdowania ptaków, zwłaszcza ich rzadkich lub zagrożonych gatunków,
  • bezwzględne przestrzeganie prawa dotyczącego ochrony przyrody.

Metody obserwacji

Ptaki można obserwować wszędzie i o każdej porze roku, jednak okresami o największej różnorodności obserwacji są wiosenne i jesienne migracje. Jeżeli chodzi o porę dnia, ptasiarze zazwyczaj wybierają wczesny ranek, gdyż wtedy ptaki intensywnie poszukują pożywienia i są łatwiejsze do wypatrzenia. Okresy największej dobowej aktywności ptaków to pierwsze dwie godziny po wschodzie słońca oraz zmierzch. W słoneczne południe, kiedy powietrze jest nagrzane, można obserwować ptaki drapieżne i brodzące (np. bociany) krążące w kominach ciepłego powietrza.

Decydujące znaczenie dla prawidłowego i szybkiego rozpoznania ptaka w terenie ma znajomość charakterystycznych cech danego gatunku. Identyfikując gatunek, bierze się pod uwagę rozmiary ptaka (zwłaszcza w porównaniu z rozmiarami innych gatunków), cechy morfologiczne (przede wszystkim kształt i rozmiar różnych części ciała, zwłaszcza skrzydeł, ogona czy dzioba, i ich wzajemne proporcje), kolor upierzenia, głos. Ponadto istotne w identyfikacji mogą być: środowisko w jakim ptak przebywa, jego zachowanie i sposób poruszania się, rodzaj pobieranego pokarmu, znajomość zasięgu występowania poszczególnych gatunków i prawdopodobieństwa ich wystąpienia na określonym obszarze.

Miejsca obserwacji

Wieża obserwacyjna w fińskim Parku Narodowym Valkmusa

Miejscami szczególnie sprzyjającymi obserwacjom są wszelkie środowiska o zróżnicowanym charakterze: zbiorniki wodne i inne obszary wodno-błotne, podmokłe łąki, krajobraz rolniczy z miedzami i zadrzewieniami śródpolnymi, rozległe lasy w małym stopniu przekształcone przez człowieka, skraje lasów i zadrzewień, tereny górskie.

W niektórych rezerwatach i parkach narodowych ustawiane są specjalne kryjówki, platformy i wieże obserwacyjne, które ułatwiają dostrzeżenie ptaków, jednocześnie nie powodując ich niepokojenia.

W Polsce najlepszymi miejscami do obserwacji ptaków są (od północy ku południowi kraju)[3]:

Zobacz też

Przypisy

  1. About us. The Royal Society for the Protection of Birds. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-13)]. (ang.).
  2. Obserwacje ptaków, OTOP | Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. otop.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-27)]..
  3. Zbigniew Kajzer: Polands Top 10 Birdwatching Sites. [dostęp 2017-04-26]. (ang.).

Bibliografia

  • Andrzej G. Kruszewicz Ptaki Polski, tom I. Multico, Warszawa 2005, ISBN 83-7073-360-3, s. 11–15
  • Dariusz Graszka-Petrykowski Ptaki. Profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów, Klub dla Ciebie, Warszawa 2005, ISBN 83-7404-128-5, s. 102–126
  • Einhard Bezzel Podglądanie ptaków, Oficyna Wydawnicza „Delta W-Z”, ISBN 83-7175-491-4, s. 115–123
  • A. Czapulak, J. Lontkowski, P. Nawrocki, T. Stawarczyk: ABC obserwatora ptaków. Radom: Muzeum Okręgowe w Radomiu, 1987.
  • Obserwacje ptaków – OTOP. otop.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-27)].
  • Hobby obserwowania ptaków – PTOP Salamandra. salamandra.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-25)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Valkmusa lintutorni.JPG
The bird watching tower of Valkmusa National Park.
Birders at Caerlaverock.jpg
(c) I, MPF, CC BY 2.5
Birders at Caerlaverock, watching Britain's fifth White-tailed Lapwing
Beidaihe birdingrace team.JPG
Autor: Snowyowls, Licencja: CC BY-SA 2.0
A Chinese team taken part in 2005 beidaihe international birding race.There are 4 munbers in this team another one is me.