Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie
obszar chronionego krajobrazu
Państwo Polska
Województwo dolnośląskie
MezoregionGóry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Rów Górnej Nysy
Data utworzenia1981
Akt prawnyUchwała Nr 35/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Wałbrzychu z dnia 28 października 1981 r.
Powierzchnia22 500 ha[1]
Obszary chronione1 rezerwat przyrody
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie”
Ziemia50°16′N 16°33′E/50,266667 16,550000

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickieobszar chronionego krajobrazu w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim.

Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie położony jest w południowo-zachodniej części powiatu kłodzkiego, na obszarze Gór Bystrzyckich i wschodniej części Gór Orlickich.

Obszar Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich utworzono 28.10.1981 r. na mocy Uchwały Nr 35/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Wałbrzychu – Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Wałbrzychu z dn 09.11.1981 r, Nr 5, poz. 46[1]. Obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 22 500 ha obejmuje swym zasięgiem główne grzbiety górskie dwóch pasm Sudetów Środkowych: Góry Bystrzyckie w całości oraz położoną na terytorium Polski północno-wschodnią część Gór Orlickich, wraz ze znajdującymi się w ich obrębie: rezerwatami przyrody, utworami geologicznymi, korytarzami ekologicznymi oraz wartościowymi krajobrazowo terenami o różnych ekosystemach.

Obszar obejmuje dwa pasma górskie, Góry Bystrzyckie i Orlickie położone względem siebie równolegle i oddzielone Doliną Orlicy. Grzbiety górskie w kilku miejscach poprzecinane są przełęczami, a zbocza ponacinane licznymi dolinami górskich potoków, co spowodowało fragmentaryczne wykształcenie się roślinności charakterystycznej dla regla górnego. Obszar obejmuje głównie tereny leśne, obrzeża, a także łąki górskie, torfowiska, doliny i bliźniaczyska.

Na terenie obszaru występują pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej oraz ich skupiska, chronione ze względu na szczególne wartości naukowe, kulturowe, historyczno-pamiątkowe i krajobrazowe, odznaczające się indywidualnymi cechami, które wyróżniane są wśród innych utworów. W szczególności są to stare drzewa i krzewy, źródła, wodospady, skałki, jary, głazy, doliny potoków górskich, formy zjawiska krasowe oraz urwiska skalne.

W czeskiej części Gór Orlickich w 1969 r. utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu Orlické hory (czes. Chráněna krajinná oblast Orlické hory, CHKO Orlické hory), który obejmuje powierzchnię 204 km².

Obszar Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich stanowi naturalną otulinę Parku Narodowego Gór Stołowych.

Rezerwaty przyrody na terenie obszaru

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-11-10].
  2. Na podstawie interaktywnej mapy na stronie Geoserwisu

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Lower Silesian Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Lower Silesian Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E