Obszar Chroniony Annapurny

Obszar Chroniony Annapurny
Annapurna Conservation Area
ilustracja
Państwo Nepal
SiedzibaGhorepani
Data utworzenia1986
Powierzchnia7629 km²
Odwiedzający42 347 (2004)
Położenie na mapie Nepalu
Ziemia28°49′09,88″N 84°00′59,65″E/28,819410 84,016570
Strona internetowa

Obszar Chroniony Annapurny (ang. Annapurna Conservation Area Project – ACAP) – największy chroniony obszar przyrody w Nepalu w rejonie masywu Annapurny, założony w 1986 przez króla Mahendrę w ramach projektu King Mahendra Trust for Nature Conservation (KMTNC).

Obszar rezerwatu jest niezwykle zróżnicowany zarówno biologiczne, jak i etnicznie, co czyni go jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych Nepalu, przyciągających ponad 60% z całkowitej liczby odwiedzających kraj miłośników turystyki górskiej.

Popularne szlaki w rejonie ACAP

Annapurna Base Camp

Szlak prowadzi do bazy u stóp południowego zbocza Annapurny. Jest dobrze przygotowany turystycznie, a poszczególne schroniska nie są od siebie odległe o więcej niż 1-2 godz. marszu. W istocie wspólny odcinek szlaku rozpoczyna się w miejscowości Chomrong, do której można dotrzeć na co najmniej trzy sposoby:

  1. z Pokhary autobusem bądź taksówką do miejscowości Phedi, dalej pieszo przez miejscowości Dhampus, Tolka, Landruk, Jhinu Danda do Chomrongu;
  2. z Pokhary autobusem bądź taksówką do miejscowości Naypul, dalej przez Birethanti, Syauli Bazaar, Ghandruk bądź Jhinu Danda do Chomrongu;
  3. kończąc szlak wokół masywu Annapurny i odbijając w Ghorepani na wschód do Chomrongu.

Niezależnie od wyboru trasy początkowej, szlaki do Chomnrongu prowadzą wśród pól ryżowych i zamieszkanych dolin podnóża Annapurny, pokrytych gęsta siecią ścieżek zarówno turystycznych, jak i tych znanych tylko mieszkańcom regionu, zasadniczo na wysokościach od 1000 – 2000 m n.p.m. W porze deszczowej (czerwiec-wrzesień) w niektórych rejonach pewną niedogodnością dla trekkerów mogą być pijawki.

Z Chomnrongu szlak prowadzi w dół, do mostu na rzece Modi Khola i dalej w górę przez Sinuwa, Bamboo Lodge (2335 m), Himalaya, Deurali (3230 m) do bazy u stóp Machapuchare (3720 m), z której do bazy A.B.C. (4095 m) pod Annapurną jest już tylko do 2 godz. marszu.

Annapurna Circuit – szlak wokół masywu Annapurny

Szlak dookoła Annapurny jest niezwykle widowiskowym obejściem masywu szczytów Annapurny, zwykle jest przechodzony przeciwnie do ruchu wskazówek zegara z powodu łatwiejszego podejścia na przełęcz Thorung La (5416 m n.p.m.) stanowiącej najwyższy, kulminacyjny, punkt trekkingu.

Cała trasa jest atrakcyjna widokowo i umożliwia obcowanie tak ze zmieniającą się wraz z wysokością przyrodą jak i kulturą buddyjską żyjących w tym regionie etnicznych społeczności Gurung, Manaaggi, Thakali oraz tybetańskich uchodźców. Największe atrakcje trekkingu to widoki na szczyty Mansalu, Annapurny, Dhaulagiri, zdobycie przełęczy Thorung La, zwiedzanie świętego w kulturze hinduistycznej miasteczka Muktinath (miejsce licznych pielgrzymek) oraz powrót jednym z najgłębszych na świecie wąwozem rzeki Kali Gandaki.

Początkowo przejście całej trasy zajmowało około 21-23 dni, obecnie szlak wyraźnie się skraca z powodu budowania dróg umożliwiających rozpoczęcie szlaku już niemal w Syange (1140 m n.p.m.) i ułatwienia komunikacyjne po przejściu przełęczy. Obecnie można już wrócić jeepem i autobusem bezpośrednio z Muktinath do Pokhary w ciągu 1-2 dni, co umożliwia zrealizowanie trekkingu w ciągu 12-14 dni.

Linki zewnętrzne

Zobacz też

  • Parki narodowe Azji

Media użyte na tej stronie

Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Nepal rel location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Nepal including the 7 provinces
AnapurnaFromPokhara.jpg
Autor: Jean-Marie Hullot, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Anapurna range from above Pokhara, Nepal. Phewa lake (below) and Machapucharé, Annapurna III, Annapurna IV, Annapurna II and Lamjung Himal (from left to right) on the horizon.
Annapurna base camp.JPG
(c) Gus at pl.wikipedia, CC BY-SA 2.5
Baza u stóp południowego zbocza Annapurny i Machapuchare (6993 m). Widok od strony zachodniej.