Obuwie
Obuwie – część ubioru, okrycie stopy oraz często dalszej części nogi. Składa się z podeszwy i cholewki. Najczęstszym materiałem była skóra, chociaż spotyka się również obuwie tekstylne, gumowe czy drewniane. Zmiany w formie zależą od kształtu przedniej części przyszwy i noska oraz od wysokości i kształtu obcasa.
Przeznaczeniem obuwia jest ochrona stóp przed urazami ze strony podłoża i zapewnienie komfortu podczas chodzenia. W zależności od typu, obuwie pełni również dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed zimnem i wodą, zapewnienie odpowiedniej przyczepności na śliskich powierzchniach, ochrona przed substancjami szkodliwymi i inne. Ważną rolą obuwia, czasami wręcz dominującą, jest uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego w połączeniu z całym ubiorem.
Ze względu na rolę praktyczną rozmiar obuwia powinien być z odpowiednim naddatkiem w stosunku do stopy, zgodnie z opracowaniami wynosi on około 5% długości stopy.[1]
Buty znaleziono na zamrożonym w lodowcu człowieku nazwanym Ötzi, który żył ok. 3300 roku p.n.e. Chodził w nieprzemakalnych butach z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. W buty wkładał słomę z traw dla komfortu i higieny; słomę uwitą w łapcie umacniał plecionką z łyka[2].
Przypisy
- ↑ Rozmiary obuwia, www.rozmiar.com [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-02] .
- ↑ Katka Krosnar: Now you can walk in footsteps of 5,000-year-old Iceman - wearing his boots (ang.). telegraph.co.uk, 17 lipca 2005. [dostęp 2019-09-30].
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Tarquin~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Photo of a pair of Dr. Martens boots, the displayed to show both the stitching and the sole design.
Photo taken by Tarquin. The boots belong to the photographer.(c) Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Damskie buty na wysokim obcasie na witrynie sklepowej. Erywań, Armenia.