Obwód charkowski

Obwód charkowski
Харківська область
Obwód
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Ukraina

Siedziba

Charków

Kod ISO 3166-2

UA-63

Gubernator

Oleg Sinegubow

Powierzchnia

31 415 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności


2 633 834[1]

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba rejonów

7

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Ukraina

Obwód charkowski (ukr. Харківська область, ros. Харьковская область) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży we wschodniej części Ukrainy, od północy graniczy z Rosją, od wschodu z obwodem ługańskim, od południowego wschodu z obwodem donieckim, od południowego zachodu z obwodem dniepropetrowskim, od zachodu z obwodem połtawskim, od północnego zachodu z obwodem sumskim. Obwód zajmuje powierzchnię 31 415 km², co stanowi 5,2% powierzchni Ukrainy.

Obwód charkowski jest trzecim najbardziej zaludnionym obwodem na Ukrainie. Ponad połowa mieszkańców mieszka w stolicy obwodu Charkowie. W stolicy okręgu większość mieszkańców posługuje się językiem rosyjskim, na prowincji natomiast ludność używa dialektu stanowiącego mieszankę języka rosyjskiego i ukraińskiego, zwanego surżyk.

Obwód leży na obszarze Ukrainy Słobodzkiej (północna i środkowa część) i Zaporoża (południowa część).

Historia

Mapa Polski wschodniej oraz Litwy za panowania Witolda i Kazimierza Jagiellończyka

Terytorium obwodu zostało zaludnione w późnym paleolicie (10–12 tys. lat temu), lecz archeologowie odkryli na tym terenie ślady człowieka neandertalskiego pochodzące sprzed 80 tys. lat.

W czasach Jagiellonów obszar znajdował się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1503 Litwa utraciła północno-wschodnią część regionu. Południowo-zachodnia część w 1569 przeszła w granice Korony Królestwa Polskiego. Administracyjnie przynależała do województwa kijowskiego prowincji małopolskiej. Do lat 30. XVII wieku tereny dzisiejszego obwodu charkowskiego były stosunkowo słabo zaludnione. W czasie powstania Chmielnickiego nastąpił znaczny napływ ukraińskich chłopów z obszarów objętych walkami. W 1656 na mocy ugody perejasławskiej, tereny te razem z całą Ukrainą Lewobrzeżną zostały włączone do Rosji. Utratę obszaru przez Polskę zatwierdził traktat Grzymułtowskiego w 1686 r.

Przez kolejne 340 lat obszar był silnie rusyfikowany. W połowie XVIII wieku Charków stał się centrum administracyjnym oraz kulturalnym Imperium Rosyjskiego. W latach 1919–1934 stolica obwodu była jednocześnie stolicą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Obwód charkowski we współczesnych granicach został utworzony 27 lutego 1932. Obwody charkowski oraz kijowski były najbardziej dotkniętymi rejonami w czasach wielkiego głodu na Ukrainie w latach 30. W latach II wojny światowej o Charków toczyły się cztery ciężkie bitwy.

W 1940 Charków był jednym z miejsc zbrodni katyńskiej. W 2000 r. w Charkowie został otwarty Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Demografia

Skład narodowościowy obwodu w 2001 roku według ukraińskiego spisu powszechnego[2]:

  1. Ukraińcy: 2048,7 tys. (70,7%)
  2. Rosjanie: 742 tys. (25,6%)
  3. Białorusini: 14,7 tys. (0,5%)
  4. Żydzi: 11,5 tys. (0,4%)
  5. Ormianie: 11,1 tys. (0,4%)
  6. Azerowie: 5,6 tys. (0,2%)
  7. Gruzini: 4,4 tys. (0,15%)
  8. Tatarzy: 4,2 tys. (0,14%)
  9. Mołdawianie: 2,5 tys. (0,09%)
  10. Wietnamczycy: 2,4 tys. (0,08%)

Największe miasta

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Flag of Kharkiv Oblast.svg
Flag of Kharkov Oblast, Ukraine
COA of Kharkiv Oblast.svg
Coat of Arms of Kharkiv Oblast, Ukraine. 1999
Map of Ukraine Oblasts simple 4 colors.svg
Autor: Amakuha, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank map of Ukraine with oblasts in 4 colors. It's based on my map Map of Ukraine Oblasts simple DEMO.svg, which is based on Map of Ukraine political simple blank.svg. It's easy to edit.
Kh Rail.JPG
Autor: Alam82, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kharkov Southern Railway Station
Coat of Arms of Kharkiv Oblast.png
Coat of Arms of Kharkiv Oblast, Ukraine
Map of Ukraine political simple Oblast Charkiw.png
Autor: Sven Teschke, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Political map of Ukraine highlighting Kharkiv Oblast
Charkow cmentarz.jpg
Autor: Mariusz Paździora, Licencja: CC BY 3.0
Polski Cmentarz Wojenny w Charkowie
Wschod rzeczpospolita.jpg
Autor: Popik, Licencja: CC BY 3.0
Wschodnie ziemie unii polsko-litewskiej w XV wieku, wykonane na podstawie mapy dołączonej do: Jan Natanson-Leski, Dzieje granicy wschodniej Rzeczypospolitej. Cz. 1, Granica moskiewska w epoce jagiellońskiej, Lwów, Warszawa 1922