Obwód moskiewski

Obwód moskiewski
Московская область
obwód
Ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Rosja

Siedziba

Moskwa

Gubernator

Andriej Worobiow

Powierzchnia

44 329 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności


7 713 326[1]

• gęstość

173,49 os./km²

Położenie na mapie Rosji
Położenie na mapie
Portal Rosja
Krajobraz regionu
Krajobraz regionu
Krajobraz regionu – rzeka Piechorka
Krajobraz regionu – rzeka Ucza

Obwód moskiewski (ros. Московская область, potocznie Подмосковье – czyt. Podmoskowje) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona w zachodniej części kraju, dookoła stolicy państwa – Moskwy, która jednak w skład obwodu nie wchodzi i stanowi odrębny podmiot Federacji.

Geografia

Położenie i powierzchnia

Obwód moskiewski zajmuje obszar 45 800 km². Region leży we wschodniej Europie, w centralnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej w międzyrzeczu Oki i Wołgi. Rozciąga się między 54° i 57° szerokości geograficznej północnej, 35° i 40° długości geograficznej wschodniej.

Granice:

Przynależność administracyjna

Pod względem administracyjnym obwód moskiewski wchodzi w skład utworzonego w 2000 Centralnego Okręgu Federalnego.

Strefa czasowa

Obwód moskiewski należy do moskiewskiej strefy czasowej (MSK): do 25 października 2014 UTC+04:00 przez cały rok, od 26 października 2014 UTC+03:00 przez cały rok.

Jeszcze wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+03:00, a czas letni – UTC+04:00.

Rzeźba terenu

Powierzchnia obwodu ma w przeważającej mierze charakter równinny, jedynie w części zachodniej teren jest bardziej pagórkowaty, a wysokości dochodzą do 160 m n.p.m.

Z południowego zachodu na północny wschód obwodu przebiega linia, będąca niegdyś granicą ostatniego zlodowacenia. Na północ od niej występują liczne formy terenu powstałe w wyniku działalności lodowca (m.in. morenowe grzędy); na południu, gdzie także kiedyś sięgał lodowiec, jednak było to w znacznie odleglejszej przeszłości, ślady po zlodowaceniach zostały w dużej mierze zlikwidowane przez erozję.

Prawie cały zachód i północ regionu zajmuje Wyżyna Moskiewska, będąca częścią Wyżyny Smoleńsko-Moskiewskiej, w rzeźbie której wyraźnie wycięte są szerokie doliny rzeczne. Najwyżej, bo do ok. 300 m n.p.m. teren wznosi się w okolicy Dmitrowa (tzw. grzęda klińsko-dmitrowska), zaś najwyższy punkt obwodu – 310 m n.p.m. znajduje się nieopodal wsi Szapkino, w rejonie możajskim. Północne stoki Wyżyny Moskiewskiej są znacznie bardziej strome, niż stoki południowe. Na wyżynie znajdują się liczne, zwykle niezbyt wielkie jeziora pochodzenia lodowcowego.

Bardziej na południe rozciąga się płaska i silnie zabagniona Nizina Górnowołżańska, której wysokość nie przekracza 150 m.

Na południu regionu znajduje się pagórkowaty teren niziny Moskworzecko-Ockiej, której najwyższy punkt ma wysokość 255 m. Tutaj także doliny rzeczne są ostro wycięte, zwłaszcza na południu.

Na południowych skrajach obwodu, za Oką rozciągają się dość wysokie (powyżej 200 m; maksymalnie 238 m) tereny będące północnymi rubieżami Wyżyny Środkoworosyjskiej.

Duże tereny na wschodzie obwodu zajmuje też Nizina Mieszczorska, która jest dość silnie zabagniona, zwłaszcza w części wschodniej. Tereny te leżą na wysokości ok. 120–150 m n.p.m., zaś najwyższy punkt tejże wyżyny ma wysokość 172 m n.p.m. Na nizinie tej sieć dolin rzecznych jest słabiej odznaczona; występują tutaj także dość liczne jeziora, niemal wszystkie pochodzenia lodowcowego. Właśnie na Nizinie Mieszczorskiej położony jest najniższy punkt obwodu (97 m n.p.m.).

Geologia

Na terenie obwodu moskiewskiego prawie nie istnieją utworzy trzeciorzędowe, są natomiast szeroko rozprzestrzenione osady z wcześniejszych okresów geologicznych.

W okresie kredowym na części dzisiejszego obwodu istniało morze, o czym świadczy obecność fosforytów i różnorakich piasków. Pokłady kredowe istnieją na północy obwodu. W okresie jurajskim morze to powiększyło swe rozmiary; jego pozostałością są m.in. czarne gliny. Pozostałości okresu karbońskiego widoczne są zwłaszcza na zachodzie i południu regionu; są nimi m.in. wapienie i margle.

Klimat

W obwodzie moskiewskim panuje klimat umiarkowany chłodny kontynentalny, charakteryzujący się krótkim, upalnym latem i długą, mroźną zimą. Kontynentalne cechy lokalnego klimatu narastają w miarę posuwania się na południowy wschód obwodu.

Diagram ukazujący temperatury i wielkość opadów w regionie na przykładzie leżącej w jego centrum Moskwy (administracyjnie nie wchodzącej w skład obwodu)

Temperatura

Okres ze średnią dobową temperaturą poniżej 0 °C trwa ok. 120–135 dni; zaczyna się on w połowie listopada i trwa zwykle do końca marca. Średnia temperatura w obwodzie waha się (zależnie od rejonu) od 2,7 do 3,8 °C. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń – średnia temperatura w tym okresie wynosi od –10 °C (na zachodzie regionu) do –11 °C (na wschodzie). Corocznie w regionie notuje się różnej długości okres silnych mrozów, gdy temperatura spada poniżej −20 °C (nocami nawet do –45 °C). Chłody te przynosi arktyczny wyż, zaś okresy o tak niskiej temperaturze trwają różną liczbę dni, w skrajnych przypadkach nawet 40. Najniższa zanotowana temperaturę w regionie zmierzono w Naro-Formińsku i było to −54 °C. Charakterystyczne dla lokalnego klimatu w zimie są częste ocieplenia, przynoszone przez atlantyckie (rzadziej śródziemnomorskie) niże; temperatury zbliżają się wtedy do 0 °C, a w ciągu dnia niekiedy je przekraczają. Okresy te trwają zwykle ok. 4 dni, występują zwykle w grudniu i lutym i zdarzają się (średnio) 15 razy w ciągu zimy.

Śnieg zwykle zaczyna padać w listopadzie, choć zdarzają się lata, iż następuje to dopiero w grudniu, lub przeciwnie – w końcu września. Stała pokrywa śnieżna pojawia się zazwyczaj w końcu listopada, a jej średnia grubość to 25–45 cm; topnieje ona na stałe dopiero w połowie kwietnia, choć czasem zdarza się to już w końcu marca.

Zimą gleba zamarza na głębokość 65–75 cm.

Najcieplejszym miesiącem w regionie jest lipiec; średnia temperatura powietrza w tym okresie wynosi od 17 °C na zachodzie do 18,5 °C na południowym wschodzie obwodu. Najwyższa zmierzona temperatura to 39 °C, zanotowana w Zarajsku.

Opady

Średnioroczna wielkość opadów w regionie wynosi 450–650 mm. Najwięcej pada na północnym zachodzie obwodu, zaś najmniej na południowym wschodzie. Większość opadów przypada na ciepłą połowę roku; maksimum przypada na lipiec. W miesiącach letnich spada (średnio) 75 mm deszczu, choć dość regularnie co 25–30 lat zdarzają się silne susze, w czasie których średniomiesięczny opad wynosi poniżej 5 mm.

Hydrografia

Przepływająca przez region rzeka Moskwa
Sztuczne jezioro utworzone na rzece Wiaź

Na terenie obwodu znajduje się wiele rzek i – zwykle niewielkich – jezior; w sumie obszary wód stanowią 0,4% powierzchni regionu. Duża część wód jest uwięziona w postaci bagien.

Rzeki

Przez obwód moskiewski przepływa duża liczba cieków wodnych. Samych tylko rzek o długości powyżej 10 km znajduje się tutaj ponad 400. Lokalne rzeki i strumienie należą do zlewisk 4 głównych rzek regionu: Moskwy, Oki, Wołgi i Klaźmy. Ostatecznie wszystkie one znajdują swe ujście w największej rzece Europy – Wołdze, która na krótkim odcinku przepływa przez obszar obwodu (stanowi granicę z obwodem twerskim). Rzeki regionu są typowymi rzekami równinnymi – są szerokie i posiadają dobrze rozbudowane doliny; charakteryzuje je spokojny, niezbyt szybki nurt (zwykle nie szybszy niż 0,5 m/s.). Swoje maksima osiągają wiosną – z topniejących śniegów pochodzi nawet do 60% całej przepływającej nimi wody; najwyższe poziomy wód osiąga Oka – nawet do 15 m. W okresie letnim poziom wody w rzekach jest niski i wzrasta jedynie w okresie silnych opadów.

Rzeki obwodu są przez ok. 5 miesięcy w roku skute lodem – zamarzają zwykle w połowie listopada, a rozmarzają w połowie kwietnia. Grubość pokrywy lodowej dochodzi do 80 cm.

W rzekach tych żyje ok. 30 gatunków ryb, a jako że zdecydowana większość rzek jest nieuregulowana – w porastających ich brzegi zaroślach gnieżdżą się liczne gatunki ptaków i ssaków ziemnowodnych.

Tylko 3 rzeki regionu: Wołga, Oka i Moskwa nadają się do żeglugi.

W wielu miejscach rzeki obwodu przecinają zapory, które spiętrzając wodę tworzą sztuczne jeziora.

Rzeka Woria

Główne rzeki regionu:

W północnej część obwodu znajduje się ważny szlak wodny – kanał imienia Moskwy, łączący rzekę Moskwę z Wołgą.

Największe jezioro obwodu – Sienież

Jeziora

Na terenie obwodu moskiewskiego znajduje się ok. 350 jezior. Wiele z nich jest pochodzenia lodowcowego. Zwykle są to zbiorniki niezbyt głębokie – 5–10 m. Najgłębszym jest jezioro Głubokoje (Głębokie), którego dno w najniższym punkcie znajduje się 32 m poniżej tafli wody. Największymi jeziorami są Sienież (powierzchnia do 15,4 km²) i Swiatoje (do 12,6 km²).

Gleby

Na terenie obwodu moskiewskiego przeważają mało urodzajne gleby darniowo-bielicowe. Na wyżynach występują iły, a w dolinach częste są gleby bagienne i aluwialne. Na południe od Oki spotyka się czasem urodzajne czarnoziemy, stanowią one jednak tylko niewielki procent ogółu powierzchni regionu. Na południe od Moskwy dużą część powierzchni pokrywają też leśne szaroziemy.

Roślinność

Krajobraz regionu

Obwód moskiewski leży na terenach, gdzie strefa lasów przechodzi w strefę lasostepów. Lasy zajmują ok. 40% powierzchni regionu. Na północy i zachodzie obwodu dominującą formacją roślinną są lasy południowej tajgi, złożone głównie ze świerków. Na Nizinie Mieszczorskiej dominującym gatunkiem jest sosna, a na obszarach podmokłych przeważają olchy. Środkowe i częściowo wschodnie rejony obwodu porastają lasy mieszane, złożone ze świerków, sosen, brzóz i osik, a także m.in. leszczyn. Bardziej na południe rosną lasy liściaste, w których przeważają dęby, lipy, klony i wiązy.

W dolinie Oki rosną bory sosnowe, które wskazują na bliskość strefy lasostepu, tj. obszaru, gdzie w zależności od warunków glebowych i hydrologicznych obszary stepowe przeplatają się z lasami. Lasostep jest (a raczej był) formacją dominującą na południowych krańcach obwodu. Obecnie niegdysiejsze obszary stepowe części tych terenów z racji wysokiej jakości gleb w całości zostały przekształcone w grunty orne, tak że nie zachowały się nawet ich fragmenty. Na dawnych leśnych częściach lasostepu (częściowo zachowanych) rosną m.in. dęby i lipy.

Od XVIII wieku lasy porastające niegdyś bujnie teren dzisiejszego obwodu były intensywnie wyrębywane, co poza zmniejszeniem leśnego areału spowodowało też zmianę składu gatunkowego drzew: w wielu rejonach w miejscu dawniej dominujących gatunków iglastych (zwłaszcza świerku), po ich wycięciu wyrosły brzozy i osiki. Obecnie wyręb przemysłowy lasów w regionie nie jest prowadzony, a nawet wręcz przeciwnie – w celu poprawy warunków hydrologicznych prowadzone jest planowe zalesianie.

Na wschodzie regionu znajdują się liczne bagna, na których rośnie typowa dla tej formacji roślinność.

Fauna

Fauna obwodu moskiewskiego jest dość bogata. Ze ssaków występują przeważnie gatunki typowe dla strefy lasów, jak np. wiewiórka, zając, lis, łoś, dzik, sarna, jeleń; żyje tutaj również bardzo mała populacja wilka szarego. Nad brzegami rzek żyją ssaki ziemnowodne – np. bobry.

W obwodzie moskiewskim zobaczyć można bardzo dużo gatunków ptakówdzięcioły, drozdy, jarząbki, gile, derkacze, czajki, bociany białe, czaple siwe, mewy, perkozy, liczne gatunki dzikich kaczek (np. krzyżówki), a także licznie występujące, typowe ptaki Europy Wschodniej: wróblowate, sroki i wrony. Większość gatunków ptaków przylatuje tutaj jedynie na okres lęgowy i odlatuje na zimę.

W zbiornikach wodnych żyją liczne ryby, m.in. jazgarze, leszcze, karasie, karpie, okonie, płocie, sandacze i szczupaki.

Żyje tutaj także wiele gatunków owadów; samych jedynie pszczołowatych występuje ponad 300 gatunków.

Ekologia i ochrona przyrody

W obwodzie znajduje się pewna liczba obszarów chronionych, m.in. Park Narodowy „Łosinyj ostrow”, Park Narodowy „Zawidowo” i rezerwat biosfery Prioksko-Tierrasnyj, gdzie chronione są m.in. żubry. W rezerwacie tym znajdują się także jedne z najbardziej wysuniętych na północ stanowisk roślinności stepowej.

Mimo to ekologiczna sytuacja w obwodzie moskiewskim jest trudna – zanieczyszczone są zarówno rejony przylegające do Moskwy, jak i przemysłowe rejony na wschodzie i południowym wschodzie regionu. Największe zagrożenie stwarza zanieczyszczenie wód ściekami przemysłowymi i pochodzącymi z wielkich gospodarstw hodowlanych. W regionie istnieje także duże zanieczyszczenie powietrza, za które odpowiadają głównie elektrociepłownie. Na terenie obwodu znajdują się liczne składowiska odpadów, w tym jedno składowisko zużytego paliwa jądrowego.

Ludność

Zdjęcia miast obwodu

Cerkiew w Bałaszysze

Bronnicy

Teatr w Czechowie
ДК (Дедовск).jpg
Dom kultury w Diedowsku
Tygarinov's house.JPG
Jeden z domów w Dołgoprudnym
Nikolo-Ugresh-2.JPG
Monaster św. Mikołaja na Ugrieszy w Dzierżyńskim

Cerkiew we Frianowie
Kolomna 04-2014 img34 Kremlin.jpg
Kołomna
Красногорский завод им. С. А. Зверева.jpg
Krasnogorsk
Mozhaisk11.jpg
Możajsk
Mytishchi Arena, Moscow Oblast (2).jpg
Mytiszczy
11 20060709 066.jpg
Nogińsk
Odintsovo-station02.jpg
Odincowo – stacja kolejowa
Arkhangelskoe Estate Aug2012 buildings 03.jpg
Pałac w Archangielskim
Vazemy palace.jpg
Pałac w Wiaziomach
Pavlovsky posad typical house.JPG
Jeden z domów w Pawłowskim Posadzie
Dubrovitsy church.jpg
Cerkiew Ikony Matki Bożej „Znak” w Dubrowicach k. Podolska
Bogolub-cerkov-1.jpg
Cerkiew w Puszkinie
Russia-Sergiev Posad-Monastery-2.jpg
(c) Alex Zelenko, CC BY-SA 4.0

Moskiewskie seminarium duchowne z siedzibą w Ławrze Troicko-Siergijewskiej w Siergijew Posadzie
Serpukhov railstation.JPG
Stacja kolejowa w Sierpuchowie

Szachowskaja – główny plac osady
View of Solnechnogorsk, Moscow Oblast, Russia, from a train - 20070930.jpg
Sołniecznogorsk

Obwód moskiewski zamieszkuje 6.628 100 osób (2006 r.), co w zestawieniu z powierzchnią regionu daje średnią gęstość zaludnienia na poziomie 144,1 os./km², tj. najwyższą spośród rosyjskich regionów. W rzeczywistości gęstość ta jest mocno zróżnicowana regionalnie i w przyległych do Moskwy rejonach jest znacznie wyższa niż na oddalonych od miasta terenach, gdzie spada do ok. 20 os./km². Rzadko zaludniona jest także wschodnia część niziny mieszczorskiej – poniżej 20 os./km².

Około 90% ludności stanowią Rosjanie; nieco ponad 2% stanowią Ukraińcy, zaś na pozostałą część populacji składają się przedstawiciele ponad 100 narodów.

Wyznania

Zdecydowana większość ludności wyznaje prawosławie. Po okresie ateizacji w czasach ZSRR pozostała duża liczba niewierzących. Z licznych, acz niewielkich mniejszości wyznaniowych żyją tutaj m.in. katolicy, protestanci, muzułmanie (1%), Świadkowie Jehowy i żydzi.

Narodowości

Na terenie obwodu żyją przedstawiciele praktycznie wszystkich grup etnicznych zamieszkujących Rosję. Najliczniej reprezentowani są Rosjanie, stanowiący ok. 90% populacji.

Narodowości liczące powyżej tysiąca osób:

NaródLiczebność
Rosjanie6 022 763
Ukraińcy147 808
Tatarzy52 851
Białorusini42 212
Ormianie39 660
Mordwini21 856
Azerowie14 651
Czuwasze12 530
Mołdawianie10 418
Żydzi9899
Gruzini9888
Niemcy4607
Uzbecy4183
Baszkirzy3565
Tadżycy3404
Koreańczycy3232
Maryjczycy2554
Kazachowie2493
Osetyjczycy2389
Lezgini2130
Czeczeni1941
Grecy1850
Udmurci1847
Bułgarzy1511
Cyganie1511
Awarowie1242
Litwini1172
osoby o nieustalonej
narodowości lub bez
poczucia przynależności
narodowej
172 090

Miasta i osiedla typu miejskiego

Na terenie obwodu moskiewskiego znajduje się 80 miast oraz 69 osiedli typu miejskiego Miasta i osiedla typu miejskiego:
(stan na 1 stycznia 2006)[2]

NazwaNazwa rosyjskaLiczba
miesz-
kańców
Andriejewka1)Андреевка9261
AprielewkaАпрелевка18 341
Aszukino1)Ашукино6485
BałaszychaБалашиха182 772
Biełoomut1)Белоомут6732
Biełooziorskij1)Белоозёрский17 932
Bogorodskoje1)Богородское9562
Bolszyje Dwory1)Большие Дворы4894
Bolszyje Wiaziomy1)Большие Вязёмы11 857
BronnicyБронницы18 409
Bykowo1)Быково9005
ChimkiХимки180 075
Chorłowo1)Хорлово8004
ChotkowoХотьково20 453
CzechowЧехов73 117
Czerkizowo1)Черкизово3450
CzernogołowkaЧерноголовка20 423
Czerusti1)Черусти3030
Diedieniewo1)Деденево6442
DiedowskДедовск27 656
DmitrowДмитров61 390
DołgoprudnyjДолгопрудный78 415
DomodiedowoДомодедово82 696
DrieznaДрезна11 452
DzierżyńskiДзержинский43 475
DubnaДубна61 699
ElektrogorskЭлектрогорск20 486
ElektrostalЭлектросталь146 189
ElektrougliЭлектроугли20 454
Frianowo1)Фряново10 948
FriazinoФрязино52 293
GolicynoГолицыно16 539
Gorki Leninskije1)Горки Ленинские1623
Iksza1)Икша3676
Ilinski1)Ильинский8270
Imieni Worowskogo1)имени Воровского5293
Imieni Ciurupy1)имени Цюрупы4218
IstraИстра32647
IwantejewkaИвантеевка54 274
JachromaЯхрома13 070
JegorjewskЕгорьевск67 014
JubilejnyjЮбилейный31 647
KaszyraКашира39 787
Kijewskij1)Киевский8448
KlimowskКлимовск55 346
KlinКлин82 419
Kokoszkino1)Кокошкино9807
KołomnaКоломна148 020
KorolowКоролёв172 781
KotielnikiКотельники18 699
Kraskowo1)Красково19 148
KrasnoarmiejskКрасноармейск25 781
KrasnogorskКрасногорск98 822
KrasnozawodskКраснозаводск13 586
KrasnoznamienskКраснознаменск29 774
Kratowo1)Кратово6764
KubinkaКубинка26 197
KurowskojeКуровское19 097
Lesnoj1)Лесной8753
Lesnoj Gorodok1)Лесной Городок5550
Likino-DulowoЛикино-Дулёво31 080
LubierceЛюберцы158 725
Lwowskij1)Львовский11 337
ŁobniaЛобня66 342
Łosino-PietrowskijЛосино-
-Петровский
22 197
Łotoszyno1)Лотошино5397
ŁuchowicyЛуховицы32 133
ŁytkarinoЛыткарино51. 309
Malino1)Малино4292
Małachowka1)Малаховка18 423
Michniewo1)Михнево10 798
Miendielejewo1)Менделеево7707
Miszeronskij1)Мишеронский3734
Mołodiożnyj1)Молодёжный2876
Monino1)Монино19 194
MoskowskijМосковский15 356
MożajskМожайск31 266
MytiszczyМытищи161 811
Nachabino1)Нахабино29 460
Naro-FomińskНаро-Фоминск70 677
Niekrasowskij1)Некрасовский10 066
NoginskНогинск116 277
Nowoiwanowskoje1)Новоивановское6892
Obolensk1)Оболенск5215
Obuchowo1)Обухово10 675
OdincowoОдинцово131 762
Oktiabrskij1)Октябрьский10 130
Oriechowo-ZujewoОрехово-Зуево122 117
OzioryОзёры26 023
OżerieljeОжерелье10 796
Pawłowskij PosadПавловский Посад61 293
PierieswietПересвет14 654
Pieski1)Пески3674
Pirogowskij1)Пироговский6346
PodolskПодольск179 525
Powarowo1)Поварово7707
Prawdinskij1)Правдинский10 317
Proletarskij1)Пролетарский3868
ProtwinoПротвино37 001
PuszczynoПущино20 048
PuszkinoПушкино96 938
RamienskojeРаменское81 812
Reszetnikowo1)Решетниково3142
Riazanowskij1)Рязановский2020
RieutowРеутов80 036
Rodniki1)Родники3834
RoszalРошаль21 983
RuzaРуза13 246
Rżawki1)Ржавки4160
Sielatino1)Селятино13 454
Sieriebrianyje Prudy1)Серебряные Пруды8939
Siergijew PosadСергиев Посад112 700
SierpuchowСерпухов125 010
Siewiernyj1)Северный3755
Skoropuskowskij1)Скоропусковский5453
Sniegiri1)Снегири3128
Sofrino1)Софрино15 212
SołniecznogorskСолнечногорск57 506
Staraja KupawnaСтарая Купавна21 269
Stołbowaja1)Столбовая5315
StupinoСтупино67 499
Swierdłowskij1)Свердловский5539
Syczewo1)Сычево3183
Szachowskaja1)Шаховская10 491
SzaturaШатура31 523
SzczerbinkaЩербинка29 207
SzczołkowoЩёлково112 860
TałdomТалдом12 953
Tomilino1)Томилино28 670
TroickТроицк35 088
Tuczkowo1)Тучково18 151
Udielnaja1)Удельная13 283
Uwarowka1)Уваровка3121
Wierbiłki1)Вербилки6528
WieriejaВерея4820
WidnojeВидное53 101
WołokołamskВолоколамск24 548
Woschod1)Восход1935
WoskriesienskВоскресенск90 888
WysokowskВысоковск10 701
Zagorianskij1)Загорянский7919
Zaprudnia1)Запрудня12 233
ZarajskЗарайск24 433
Zarieczje1)Заречье4947
Zielenogradskij1)Зеленоградский1989
ZwienigorodЗвенигород13 422
ŻeleznodorożnyjЖелезнодорожный116 456
Żylowo1)Жилево2347
ŻukowskiЖуковский101271

1) osiedle typu miejskiego

Władza i administracja

Andriej Worobjow – gubernator obwodu

Obwód moskiewski, podobnie jak inne podmioty Federacji Rosyjskiej posiada dość szeroki zakres autonomii w sprawach lokalnych.

Władzę prawodawczą w regionie sprawuje lokalny parlament – Moskiewska Duma Obwodowa, złożona z 50 deputowanych, wybieranych na 5 lat[3].

Władzę wykonawczą sprawuje gubernator, powoływany na 4-letnią kadencję. Stoi on na czele lokalnego rządu, złożonego z 18 ministerstw[4]. Obecnie funkcję gubernatora sprawuje Andriej Worobjow.

Niemal wszystkie organy lokalnej władzy (w tym wszystkie naczelne) rezydują poza regionem – w Moskwie, która nie wchodzi w skład obwodu; jedynym miastem w obwodzie, gdzie – zgodnie ze 'Statutem regionu mają działać siedziby niektórych urzędów regionu jest Krasnogorsk. W 2007 w mieście tym oddano do użytku budynek, który ma stać się siedzibą dla części lub całości (szczegółów jeszcze nie określono) najwyższych lokalnych urzędów.

Podział administracyjny

Po reformie z 2006 obwód dzieli się na 36 rejonów. Największe miasta nie wchodzą w skład tego podziału i stanowią okręgi miejskie, których jest także 36, przy czym jedynie 33 z nich stanowią duże miasta, pozostałe 3 mają status odrębnych jednostek administracyjnych, gdyż z przyczyn strategicznych są miastami zamkniętymi.

Rejony municypalne dzielą się na mniejsze jednostki administracyjne – osiedla (ros. поселения – czyt. posielenija) wiejskie i miejskie. Osiedla miejskie obejmują miasto (niekiedy też niewielkie podmiejskie wioski), zaś osiedla wiejskie składają się z jednej lub kilku wsi. W ramach 36 rejonów istnieje w sumie 316 osiedli, w tym 114 osiedli miejskich i 192 wiejskie.

Moscow Oblast Divisions.svg
Podział na jednostki municypalne:
Rejony municypalne są podzielone na osiedla(miejskie i wiejskie),
okręgi miejskie takiego podziału nie mają
Volok2.jpg
Wołokołamsk

pomnik tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej w Zwienigorodzie
Zvenigorod savva.jpg
Monaster św. Sawy Storożewskiego w Zwienigorodzie
Dmitrov-Monastery.jpg
Monaster Świętych Borysa i Gleba w Dmitrowie
Георгиевская церковь (Дедовск).jpg
Cerkiew św. Jerzego w Diedowsku

Czechow – hala hokejowa
Grebnevo 18.jpg
Griebniewo
Gallery 3628 38 55544.jpg
Jedna z ulic Kołomny
ChurchKonobeevo.JPG
Konobiejewo – cerkiew Trójcy Świętej
Sergposad-center.jpg
Ulica w centrum Siergiejewego Posadu
Volokolamsk center.jpg
Centrum Wołokołamska
Paterson-zvenigorod.jpg
Supermarket w Zwienigorodzie
Boris Pilnyak's house.jpg
Drewniany dom w Kołomnie

Rejony municypalne

Nazwa rejonuNazwa rosyjskaLiczba
miesz-
kańców
(w tys.)
Powierz-
chnia
(w km²)
CzechowskiЧеховский район109,6866
DmitrowskiДмитровский район150,12186
IstrińskiИстринский район113,01280
JegorjewskiЕгорьевский район102,81721
KaszyrskiКаширский район70,9649
KlińskiКлинский район128,22001
KołomieńskiКоломенский район41,61091
KrasnogorskiКрасногорский район149,6219
LenińskiЛенинский район141,4456
LubierieckiЛюберецкий район242,8132
ŁotoszyńskiЛотошинский район18,4975
ŁuchowickiЛуховицкий район62,61341
MożajskiМожайский район69,62599
MytiszczyńskiМытищинский район186,1427
Naro-FomińskiНаро-Фоминский район171,31916
NogińskiНогинский район193,6893
OdincowskiОдинцовский район286,11290
Oriechowo-ZujewskiОрехово-Зуевский район122,11780
OziorskiОзёрский район38,4538,4
Pawłowo-PosadskiПавлово-Посадский район85,8550
PodolskiПодольский район77,51066
PuszkińskiПушкинский район164,0610
RamieńskiРаменский район219,21414
RuzskiРузский район60,71559
Siergijewo-PosadskiСергиево-Посадский район240,21997
Sieriebriano-PrudskiСеребряно-Прудский район24,6876
SierpuchowskiСерпуховский район34,01013
Sołnieczno-
gorski
Солнечно-
горский район
124,21135
StupińskiСтупинский район121,81696
TałdomskiТалдомский район48,01427
SzachowskiШаховской район23,51211
SzaturskiШатурский район72,12721
SzczołkowskiЩёлковский район190,2691
WołokałamskiВолоколамский район56,91671
WoskriesieńskiВоскресенский район152,8811
ZarajskiЗарайский район43,2968

Okręgi miejskie

Następujące miasta obwodu stanowią wydzielone okręgi miejskie:

  1. Bałaszycha
  2. Bronnicy
  3. Chimki
  4. Czernogołowka
  5. Dołgoprudnyj
  6. Domodiedowo
  7. Dzierżyński
  8. Dubna
  9. Elektrogorsk
  10. Elektrostal
  11. Friazino
  12. Iwantiejewka
  13. Jubilejnyj
  14. Klimowsk
  15. Kołomna
  16. Korolow
  17. Kotielniki
  18. Krasnoarmiejsk
  19. Krasnoznamiensk (miasto zamknięte)
  20. Łobnia
  21. Łosino-Pietrowskij
  22. Łytkarino
  23. Mołodiożnyj (miasto zamknięte)
  24. Oriechowo-Zujewo
  25. Podolsk
  26. Protwino
  27. Puszczyno
  28. Rieutow
  29. Roszal
  30. Sierpuchow
  31. Szczerbinka
  32. Troick
  33. Woschod (miasto zamknięte)
  34. Zwienigorod
  35. Żeleznodorożnyj
  36. Żukowski

Gospodarka

Produkt krajowy brutto obwodu moskiewskiego w 2005 wyniósł 704,4 mld rubli, co daje statystycznie 106,3 tys. rub. na mieszkańca.

Przemysł

Pod względem wielkości produkcji przemysłowej obwód moskiewski zajmuje drugie miejsce (po Moskwie) wśród podmiotów Federacji Rosyjskiej. Miejscowy przemysł jest ściśle związany z przemysłem samej Moskwy; jest on w dużej mierze wysoce wyspecjalizowany i opiera się na dobrze rozwiniętej bazie naukowo-technicznej oraz wykwalifikowanych kadrach. Z powodu braku surowców naturalnych niezbędnych do produkcji większości wytwarzanych w regionie wyrobów, produkcja prowadzona jest ze znacznej mierze z surowców przywożonych z innych części kraju.

Główną gałęzią przemysłu, dostarczającą 35% całej wartości produkcji przemysłowej regionu jest przemysł lekki. Jego rozwój w rejonie Moskwy rozpoczął się już w XVIII wieku i dlatego ta gałąź produkcji uważana jest w obwodzie za najstarszą. Wśród przemysłu lekkiego najważniejszym jest przemysł bawełniany (istniejący m.in. w Jegorjewsku, Nogińsku i Oriechowie-Zujewie), wełniany (np. w Pawłowskim Posadzie i Puszkinie), jedwabniczy (np. w Naro-Formińsku) i in.

Zakład tkacko-przędzalniczy w Diedowsku

W regionie istnieją także rozwinięte przemysł maszynowy i obróbka metali. Wiele z produkowanych tutaj urządzeń wymaga wysoce wyspecjalizowanej kadry oraz zaplecza technicznego, którego uzyskanie jest możliwe dzięki bliskości Moskwy. Produkuje się tutaj m.in. elementy techniczne niezbędne w elektroenergetyce, także jądrowej oraz przy produkcji paliwa jądrowego (w Elektrostali), urządzenia i przyrządy wykorzystywane w kosmonautyce i technice rakietowej (w Chimkach, Korolowie i Rieutowie). Ponadto na terenie obwodu powstają m.in. lokomotywy (w Kołomnie) i wagony metra (w Mytiszczach), autobusy (np. w Łukinie-Dulowie i Jachromie), maszyny rolnicze (w licznych ośrodkach), dźwigi i windy (w Lubercach, Dmitrowie i Bałaszysze), stal wysokiej jakości (w Elektrostali), kable (w Podolsku), przyrządy optyczne (w Krasnogorsku), urządzenia i maszyny dla przemysłu lekkiego (m.in. w Kołomnie, Klimowsku i Podolsku) itd. Na terenie obwodu znajdują się także liczne przedsiębiorstwa produkujące dla przemysłu zbrojeniowego; głównym ośrodkiem produkcyjnym, a zwłaszcza naukowo-technicznym tej branży jest Rosyjskie Centrum Pokazów Uzbrojenia, Techniki i Technologii Wojskowej w Krasnoarmiejsku.

Także istniejący w obwodzie przemysł chemiczny opiera się głównie na przywożonych surowcach. Wytwarza się tutaj m.in. kwasy (Szczołkowo), nawozy sztuczne (Woskriesiensk, znaczące złoża fosforytów), włókna sztuczne (Sierpuchow i Klin), masy plastyczne i wyroby z nich (m.in. w Oriechowie-Zujewie), laki i farby (Siergiejew Posad), farmaceutyki itd.

Przemysł materiałów budowlanych jaka jedyna z ważnych branży przemysłu w regionie opiera się głównie na lokalnych surowcach, jednak ta gałąź przemysłu przeżywa obecnie kryzys. Działają zakłady cementowe w Woskriesiensku, ceramiczne (fajans i porcelana) w Likinie-Dulowie i Wierbiłkach oraz wiele cegielni.

Ponadto w obwodzie działają firmy z branży drzewno-leśnej (np. w Bronnicach) oraz wydobywczej (pozyskiwanie i wstępna obróbka fosforytów, torfu, glin, piasków, granitu itp.). W większości miast i w niektórych dużych wsiach działają mniejsze i większe przedsiębiorstwa z branży spożywczej.

Dla elektroenergetyki najważniejszymi obiektami są: kaszyrski zespół elektrowni (o mocy 2100 MW), Elektrociepłownia Dzierżyńska (1300 MW), szaturski zespół elektrowni (1100 MW), hydroelektrownia zagorska (1200 MW) i in.

Na terenie obwodu istnieje też przemysł artystyczny, którego wpływ na gospodarkę jest niewielki, lecz który jest pewnego rodzaju wizytówką regionu. Zaliczyć tutaj można małe zakłady produkujące m.in. tradycyjną ceramikę i zabawki oraz regionalne pamiątki.

Rolnictwo

Grunty wykorzystywane rolniczo stanowią ok. 40% powierzchni obwodu moskiewskiego, przy czym widać tutaj wyraźne zróżnicowanie regionalne: na północy i wschodzie ten odsetek jest mniejszy, zaś na południu ponad 50% ziem jest uprawiana.

Lokalne rolnictwo posiada wyraźnie podmiejski charakter, co wyraża się w strukturze upraw.

Wartość produkcji zwierzęcej jest większa od wartości produkcji roślinnej. Chów i hodowla ma kierunek mleczno-mięsny. Prócz bydła domowego znaczenie gospodarcze odgrywają świnie i drób.

Z racji dużego pogłowia zwierząt gospodarczych ok. 3/5 powierzchni zasiewów zajmują rośliny paszowe; duże tereny obsiewane są zbożami, zwłaszcza pszenicą, jęczmieniem, owsem i żytem, a także obsadzane ziemniakami. Z powodu podmiejskiego charakteru duże znaczenie posiada uprawa warzyw, w tym uprawa szklarniowa. Oprócz warzyw w szklarniach (i nie tylko) uprawiane są m.in. kwiaty ozdobne. Także znacznie wyższa niż przeciętna ilość uprawianych grzybów (zwłaszcza pieczarek) świadczy o podmiejskim charakterze produkcji rolnej.

Stacja kolejowa Biełyje Stołby
Dworzec w mieście Czechow
Dworzec autobusowy w Szaturze

Transport

Sieć transportowa w regionie nie może być rozpatrywana w oderwaniu od centralnego punktu komunikacyjnego, jakim jest Moskwa, która jednak administracyjnie nie wchodzi w skład obwodu.

Zarówno sieć kolejowa, jak i drogowa obwodu są bardzo dobrze rozwinięte; mają one promieniście-kołową strukturę, której centrum jest Moskwa.

Transport kolejowy

W centrum obwodu (i w Moskwie) znajduje się najważniejszy w kraju węzeł kolejowyMoskiewski (ros. Московский железнодорожный узел), w ramach którego z Moskwy prowadzą linie kolejowe w 11 kierunkach.

Drugi okręg linii kolejowych otaczających Moskwę, odległy o ok. 50 – 120 km od miasta, także niemal w całości leży na terenie obwodu.

W sumie w regionie istnieje 2,7 tys. km linii kolejowych (bez linii na terenie Moskwy), co w zestawieniu z powierzchnią obwodu daje największe w Rosji zagęszczenie linii kolejowych – 59 km na tys. km². Znaczna ich większość jest zelektryfikowana. Dziennie moskiewskie i podmoskiewskie koleje przewożą ponad 2 mln pasażerów.

Transport drogowy

Centrum komunikacji kołowej także jest Moskwa. Od tego miasta główne drogi prowadzą przez teren obwodu w 10 kierunkach; w pewnej odległości od Moskwy znajduje się otaczająca miasto ze wszystkich stron obwodnica MKAD. W sumie w obwodzie istnieje ok. 14 tys. km dróg z twardą nawierzchnią.

Główne drogi kołowe:

Pozostałe rodzaje transportu

W obwodzie moskiewskim istnieje rozwinięty transport wodny. Szlakami żeglugowymi są rzeka Moskwa, Wołga i Oka, a także kanał imienia Moskwy. Najważniejszymi portami regionu są Sierpuchow i Kołomna.

Istnieje tutaj także rozbudowana sieć rurociągów – na terenie obwodu istnieją 2 bardzo ważne gazociągi transportujące gaz i wiele ich lokalnych odgałęzień dostarczających surowiec do miast regionu[5]. Ponad dwa ropociągi transportują ropę naftową na linii Riazań – Moskwa i Jarosław; także one posiadają lokalne odgałęziennia.

Na terenie obwodu znajdują się wiele lotnisk, w tym 4 ważne porty lotnicze, mające status międzynarodowych, służących głównie do obsługi pobliskiej Moskwy:

Inne ważne lotnisko – Bykowo w chwili obecnej nie jest wykorzystywane do obsługi lotów pasażerskich.

Bogactwa naturalne

Na terenie obwodu znajdują się miejsca wydobycia różnych surowców naturalnych, najczęściej stanowiących podstawę działalności przemysłu materiałów budowlanych.

Najpowszechniej występującym surowcem są piaski, gliny i wapienie.
Piaski powstały głównie w okresie czwartorzędu i kredy i charakteryzują się wysoką jakością umożliwiającą szerokie wykorzystanie ich w budownictwie. Część z nich (zwłaszcza w okolicy Lubierec) stanowią piaski kwarcowe, wykorzystywane w przemyśle szklarskim.
Dość powszechnie występujące w regionie gliny są szeroko wykorzystywane do produkcji cegieł. Wśród miejscowych glin są też białe gliny ogniotrwałe (złoża zwłaszcza w okolicy Gżela), od XIV wieku wykorzystywane do produkcji ceramiki (tzw. ceramika gżelska).
Wapienie z lokalnych złóż są od dawna znane jako „biały kamień”; są one łatwie o obróbce iposiadają wysoką jakość. Kamień ten wykorzystano do budowy wielu moskiewskich budowli, m.in. Teatru Wielkiego (Teatru Bolszoj). Prócz „białego kamienia” w regionie występują też złoża innych wapieni, w tym marmuropodobnego.

Ponadto w obwodzie moskiewskim istnieją pokłady dolomitów, trawertynu, kredy i marglu.

Obwód posiada także obfite złoża torfu (na Nizinie Mieszczorskiej) oraz soli potasowych.

W regionie istnieją pokłady fosforytów, charakteryzujących się wysoką zawartością kwasu fosforowego.

Na terenie obwodu znajdują się też źródła wód mineralnych, głównie żelazistych. Oprócz wód wypływających samoczynnie z ziemi na głębokości ok. 300–500 m istnieją liczne mineralne wody podziemne, a na głębokości 1000–1500 m odkryto obecność podziemnego słonego morza. Zbiornik ten (o zasoleniu do ok. 300‰) zajmuje duży obszar, zarówno pod powierzchnią obwodu moskiewskiego, jak i sąsiednich jednostek administracyjnych. Jego wody mogłyby (według analiz) być wykorzystywane m.in. w lokalnym przemyśle spożywczym i balneologii.

Główna ulica Pawłowskiego Pasadu ok. 1910 r.
Sobór w monasterze św. Sawy Storożewskiego z XIV/XV wieku
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Możajskufotografia barwna z ok. 1910–1915 r.

Historia

Historia ziemi moskiewskiej

Według badań archeologicznych obszar dzisiejszego obwodu był zamieszkany już 20 tys. lat temu. Na terenie regionu znajdują się też liczne kurhany i grodziska pochodzące z epoki żelaza. Aż do przełomu IX i X wieku tereny obwodu zajmowały plemiona ugrofińskie, zaś Słowianie pojawili się tutaj dopiero w X w. W połowie XII w. region wszedł w skład Księstwa Włodzimiersko-Suzdalskiego. Wtedy też założono szereg grodów, m.in.: Wołokołamsk (1135), Moskwę (1147), Zwienigorod (1152), Dmitrów (1154) i in. W pierwszej połowie XIII w. Ruś Włodzimiersko-Suzdalska, podobnie jak inne tereny Rusi została podbita przez Mongołów (Tatarów).

W XIII wieku niewielkie tereny wokół Moskwy stały się zalążkiem Księstwa Moskiewskiego, które w przyszłości powiększyło znacznie swe obszary i stało się główną siłą walczącą o wyzwolenie ruskich ziem z tatarsko-mongolskiego jarzma, a następnie zjednoczyło wszystkie ruskie ziemie. W 1340 Księstwo Moskiewskie stało się Wielkim Księstwem Moskiewskim. Pierwsze duże zwycięstwo nad Tatarami Rusini odnieśli w 1380 w bitwie na Kulikowym Polu nad Donem, pod wodzą pod księcia moskiewskiego i włodzimierskiego – Dymitra nazwanego później Dońskim. Jeden z kolejnych władców – Iwan III w 1480 uniezależnił się całkowicie od dominacji tatarskiej Złotej Ordy – przestał płacić daninę chanowi tatarskiemu, a następnie odparł kilka odwetowych wypraw. Za Iwana III księstwo powiększone zostało o Księstwa Jarosławskie oraz Nowogrodzkie i stało się jednolitym państwem narodowym; została rozbudowana jego stolicaMoskwa. Formalnie Wielkie Księstwo Moskiewskie istniało do 1547, kiedy to wielki książę Iwan IV Groźny przybrał tytuł cara Rosji.

Należy nadmienić, iż południowe skrawki obwodu moskiewskiego zostały podporządkowane władcom moskiewskim dopiero w 1520.

W XVIII/XIX w. rozwinął się tutaj przemysł lekki. W 1851 zbudowano pierwszą linię kolejową, łączącą Moskwę z Sankt Petersburgiem. Po powstaniu ZSRR i przeniesieniu stolicy z Piotrogodu (jak nazywał się od 1914 Sankt Petersburg) do Moskwy region ponownie stał się najważniejszym centrum gospodarczym, przemysłowym i kulturowym kraju.

Przynależność administracyjna

Herb guberni moskiewskiej

Historia obwodu moskiewskiego jako odrębnego bytu administracyjnego rozpoczęła się w 1708, kiedy to Piotr I utworzył gubernię moskiewską, obejmującą większość dzisiejszego obwodu. Obwód został utworzony 14 stycznia 1929. Od 1993 region stanowi jeden z podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Symbole regionu

Herb obwodu moskiewskiego nawiązuje do herbu dawnej guberni moskiewskiej, który z kolei został opracowany na podstawie herbu ówczesnej stolicy regionu – Moskwy.

Flaga obwodu na postać czerwonego prostokąta, z herbem regionu umieszczonym w lewym górnym rogu.

Tablice rejestracyjne

Tablice pojazdów zarejestrowanych w obwodzie moskiewskim mają oznaczenie 50, 150 lub 90 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Zaraysk kremlin wall west.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był С. Л. z rosyjskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Стена Зарайского кремля
Klimadiagramm-Moskau-Russland-metrisch-deutsch.png
Autor: Hedwig in Washington, Licencja: CC BY 2.5
climate chart in the format by Walther and Lieth, metric, °Celsisus and millimeters, made with Geoklima 2.1
Volokolamsk center.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lite (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
In the center of Volokolamsk, old russian town in Moscow region, 2003
Фонтан.jpg
(c) I, Vow, CC-BY-SA-3.0
фонтан на площади перед зданием администрации посёлка
Подмосковный пейзаж.jpg
Autor: Антон Денисенко, Licencja: CC BY-SA 3.0
Подмосковный пейзаж
Церковь Иоанна Предтечи (Фряново).jpg
(c) I, Vow, CC-BY-SA-3.0
Храм Иоанна Предтечи в пос. Фряново Щёлковского района Московской области
Kolomna 04-2014 img34 Kremlin.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Cathedral square (Bell tower, the Assumption Cathedral, and the Novo-Golutvin Monastery) in the Kolomna Kremlin. Kolomna, Moscow Oblast, Russia.
Russian landscape.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lite (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Fields in Moscow Oblast (Region) near Noginsk

author - lite
Vazemy palace.jpg
Autor: User:Simm, Licencja: CC BY-SA 2.5
Усадьба Вяземы. Дом-дворец.
Flughafen Wnukowo.jpg
Main building of Vnukovo International Airport, Moscow, October 2006
Gallery 3628 38 55544.jpg
Улица Октябрьской Революции в Коломне
Губернатор Московской области Андрей Воробьёв 1.jpg
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
Губернатор Московской области Андрей Воробьёв на заседании Государственного совета по вопросам развития малого и среднего бизнеса
Flag of Moscow oblast.svg
Flag of Moscow Oblast
ДК (Дедовск).jpg
Autor: vow, Licencja: CC BY-SA 3.0
Дом культуры в Дедовске
Zvenigorod savva.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Ghirlandajo z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0

St. Savva Monastery in Zvenigorod (17th century).

Photo was taken by Alexander Shipilin (ashipilin.narod.ru) and uploaded as GFDL with his permission.
Shatura bus station.jpg
Bus Station of Shatura, Moscow Oblast, Russia
Arkhangelskoe Estate Aug2012 buildings 03.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
To fotografia pomnika kulturowego dziedzictwa w Rosji; numer:
Map of Russia - Moscow Oblast.svg
Autor: Stasyan117, Licencja: CC BY-SA 4.0
Moscow region on a map of Russia including occupied territories
Serpukhov railstation.JPG
Serpuchow Bahnhof
Senezh.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Lite z rosyjskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Senezh Lake
Paterson-zvenigorod.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Paterson supermarket in Zvenigorod, Moscow Oblast
Sergposad-center.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
A street in the center of Sergiev Posad
Vorya river.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lite (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Vorya river near Losino-Petrovsky

Author - lite
Ледовый хоккейный центр.jpg
(c) I, Vow, CC-BY-SA-3.0
Ледовый хоккейный центр в г. Чехов (Московская область); Ice hockey center in Chekhov (Moscow Oblast)
Pestovskoe reservoir 01.jpg
Autor: Pavlucco, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Пестовское водохранилище (близ дер. Тишково)
Moskvariver-zvenigorod.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Moskva river in Zvenigorod, Moscow Oblast, Russia
Фабрика (Дедовск).jpg
Autor: vow, Licencja: CC BY-SA 3.0
Казарма в Дедовске - временное жилище для работников прядильно-ткацкой фабрики, в котором живет уже четвертое поколение сотрудников фабрики.
Boris Pilnyak's house.jpg
Дом Пильняка в Коломне на улице Арбатская, в настоящее время дом принадлежит семье Жраковых
Ucha river 01.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lite (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Tsarskaya street in Pavlovsky Posad.JPG
Pavlovsky Posad, Moscow Oblast, Russia. The beginning of Tsarskaya (now Kirova Street) seen from the corner of Voskresenskaya Square. Both houses on the right exist to date, although their fine brickwork is obscured by new layers of plaster.
Coat of arms of Moscow Oblast (large).svg
The large coat of arms of Moscow Oblast.
Sheremetyevo airport-terminal 1.jpg
(c) Foma z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Terminal 1 lotniska Szeremietiewo w Moskwie. Lato 2006.
Tygarinov's house.JPG
Autor: APL, Licencja: CC BY-SA 3.0
Дом купцов первой гильдии А. И. и И. А. Толчёновых (построен в 1785-1788), проданный в 1796 купцу первой гильдии И. А. Тугаринову, после чего стал известен как «Тугаринов дом». Дмитров, Московская область.
Volok2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Bogolub-cerkov-1.jpg
Autor: FHen, Licencja: CC BY-SA 2.5
Pushkino city, Russia. Bogolubskaya church. Built in 1906, closed in 1936, returned to the Church in 1992. Named after the Bogolyubskaya (God-loving) icon of Our Lady.
Mozhaisk11.jpg
The new cathedral of Mozhaysk.
Георгиевская церковь (Дедовск).jpg
Autor: vow, Licencja: CC BY-SA 3.0
Церковь Георгия Победоносца в Дедовске
11 20060709 066.jpg
Autor: Created by Artyom Svetlov, Licencja: CC BY 2.5
Nogińsk, ul. Klimowa. Wagon tramwajowy typu 71-608КМ #11
Tomilino pehorka river.png
Autor: Yuriybrisk, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pehorka river, which flows into the Moscow river, run, for the most of it's part, in Tomilino.
Photo by Yuriy V. Lapitskiy (c) 2006
First published in Wikimedia Commons for Wikipedia
Technical details:
Camera model Minolta DiMAGE F300
Savvino storozhevsky rozhdestva bogoroditsy.jpg

St. Savva Monastery in Zvenigorod, Russia

ru:Собор Рождества Богородицы (1405) Саввино-Сторожевского монастыря (близ Звенигорода)
Grebnevo 18.jpg
Autor: Pavlucco, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Grebnevo Estate
Odintsovo-station02.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Train station in Odintsovo, Russia
Russia-Sergiev Posad-Monastery-2.jpg
(c) Alex Zelenko, CC BY-SA 4.0
The Orthodox Seminary (former hospital) in Sergiev Posad, Russia - just west of the Lavra walls. 1890s, designed by Alexander Latkov.
Dubrovitsy church.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Khimki 01.jpg
Autor: lite, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Khimkinski bridge of Oktyabrskaya Railway over Moscow Canal
Nikolo-Ugresh-2.JPG
Autor: User:Simm, Licencja: CC BY-SA 2.5
Nikolo-Ugresh monastery
Dmitrov-Monastery.jpg
Autor: User:APL, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Monastery of st. Boris and Gleb, Dmitrov, Russia
Chekhov-station.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Chekhov train station, Moscow Oblast
Moscow Oblast Divisions.svg
Moskow Oblast Municipal Divisions map colored in SVG format
Sluice nr3 - Moscow Canal.jpg
Sluice nr. 3 in the Moscow Canal
Prokudin-Gorskii-24.jpg
Early color photograph from Russia, created by Sergei Mikhailovich Prokudin-Gorskii as part of his work to document the Russian Empire from 1909 to 1915. Cathedral of St. Nicholas in Mozhaisk.
Лопасня (Чехов).jpg
(c) I, Vow, CC-BY-SA-3.0
река Лопасня в районе г. Чехов (Московская область); Lopasnya River in Chekhov (Moscow Oblast)
Театр (Чехов).jpg
(c) I, Vow, CC-BY-SA-3.0
городской театр в г. Чехов (Московская область); theater in Chekhov (Moscow Oblast)
ChurchKonobeevo.JPG
Church in Konobeevo (the New Trinity church; there's also the Old Trinity church there).