Obwód rezonansowy LC

Obwod rezonansowy.svg

Obwód rezonansowy LCobwód elektryczny składający się z cewki (L) i kondensatora (C). Obwód może działać jako rezonator elektryczny, jest wówczas elektrycznym odpowiednikiem nietłumionego układu drgań mechanicznych. Układ taki wyprowadzony z równowagi wykonuje drgania swobodne przenosząc energię elektromagnetyczną z częstotliwością rezonansową między cewką a kondensatorem. Pobudzany drganiami okresowymi zachowuje się jak układ drgań wymuszonych, w stanie równowagi wykonuje drgania z częstotliwością pobudzania i amplitudą silnie zależną od częstotliwości.

Obwody rezonansowe znajdują szerokie zastosowania w radiotechnice, dzięki faworyzowaniu wąskiego przedziału częstotliwości, są wykorzystywane do generowania sygnałów o określonej częstotliwości, albo do wybierania sygnału o określonej częstotliwości z bardziej złożonego sygnału; ta funkcja nazywa się filtrem pasmowym. Są kluczowymi komponentami wielu urządzeń elektronicznych, w szczególności sprzętu radiowego, stosowanych w układach takich jak oscylatory, filtry i mieszacze.

W rozważaniach teoretycznych jest wyidealizowanym przypadkiem obwodu elektrycznego RLC, ale bez tłumienia wnoszonego przez rezystancję (R). Rzeczywiste obwody zawsze zawierają element tłumiący.

W obwodzie tym pobudzanym przez drgania okresowe w stanie równowagi z drganiami pobudzającymi zachodzi rezonans prądów (w równoległym) lub napięć (w szeregowym).

W stanie rezonansu, prąd i napięcie na zacisku obwodu rezonansowego są zgodne w fazie, a wypadkowa moc bierna pobierana przez obwód jest równa zeru, dlatego reaktancje sinusoidalnie zmienne znoszą swoją wartość poprzez występujący prąd w obwodzie.

Animowany schemat obwodu LC

Drgania obwodu LC

Kondensator naładowany

Fazy oscylacji w obwodzie LC

W obwodzie elektrycznym składającym się z kondensatora i cewki indukcyjnej energia może być zgromadzona w kondensatorze i cewce[1]:

Całkowita energia obwodu będąca sumą obu energii jest stała. Uwzględniając związek między ładunkiem na kondensatorze a natężeniem prądu oraz zakładając, że kondensator w chwili jest naładowany, równanie na ładunek na kondensatorze można wyrazić:

Równanie to jest matematycznym odpowiednikiem równania drgań np. masy na sprężynie. Obwód LC wykonuje drgania swobodne z częstotliwością. Wzór określający częstotliwość drgań nazywa się wzorem Thomsona. Rozwiązanie równania oraz natężenie prądu można przedstawić jako:

Obwód LC wykonuje drgania swobodne z częstotliwością rezonansową określoną przez wzór Thomsona

gdzie:

– ładunek na kondensatorze,
– indukcyjność cewki,
– pojemność kondensatora,
– maksymalny ładunek na kondensatorze,
- różnica potencjałów między zaciskami źródła,
– indukcyjność cewki,
– pojemność kondensatora,
częstość kołowa w radianach/sekundę,
częstotliwość obwodu w hercach.


Kondensator nienaładowany

W tym przypadku równanie opisujące stan obwodu wygląda następująco:


Rozwiązanie równania oraz natężenie prądu można przedstawić jako:

gdzie:

– ładunek na kondensatorze,
– indukcyjność cewki,
– pojemność kondensatora,
– maksymalny ładunek na kondensatorze,
- różnica potencjałów między zaciskami źródła,
– indukcyjność cewki,
– pojemność kondensatora,
częstość kołowa w radianach/sekundę,
częstotliwość obwodu w hercach.

Obwód LC w obwodach prądu przemiennego

Obwód elektryczny złożony z pojemności i indukcyjności może być elementem obwodu prądu przemiennego. Elementy te mogą być połączone szeregowo lub równolegle. W stanie ustalonym w obwodzie płynie prąd o częstotliwości równej częstotliwości pobudzania.

Rezonans napięć

Impedancja zastępcza Z obwodu szeregowego złożonego z cewki i kondensatora wynosi:

gdzie:

jednostka urojona[a],
– reaktancja cewki (induktancja),
– reaktancja kondensatora (kapacytancja),
– impedancja wypadkowa.

Impedancja szeregowego obwodu LC jest równa zero gdy reaktancje cewki i kondensatora są sobie równe co do wartości bezwzględnej[b]. Dla danej pojemności i indukcyjności warunek ten jest spełniony dla częstotliwości równej częstotliwości drgań swobodnych obwodu LC, częstotliwość ta nazywana jest częstotliwością rezonansową.

Gdy cewka i kondensator połączone są szeregowo i zasilane prądem przemiennym to w elementach tych występuje spadek napięcia: na kondensatorze, a na cewce. Ponieważ przesunięcia faz napięcia względem prądu są w cewce i kondensatorze przeciwne, to napięcie wypadkowe jest różnicą napięć na cewce i kondensatorze, a w stanie rezonansu teoretycznie napięcia te zniosą się zupełnie. W szeregowym obwodzie rezonansowym dla częstotliwości rezonansowej, pomimo tego, że na obwodzie napięcie jest równe 0, to napięcie na cewce i na kondensatorze są różne od zera i mogą osiągać bardzo duże wartości.

Rezonans prądów

Rezonans prądów następuje wtedy, gdy susceptancja układu jest równa zero. Susceptancje poszczególnych gałęzi obwodu (susceptancja pojemnościowa i susceptancja indukcyjna) są sobie równe:

Gdy układ taki zasilany jest napięciem zmiennym to popłyną przez elementy prądy: przez kondensator, a przez cewkę. Ponieważ prądy te mają przeciwne fazy, to znoszą się wzajemnie i sumaryczny prąd jest mniejszy od sumy prądów i Dla pewnej częstotliwości, gdy prąd cewki równa się prądowi kondensatora prądy te zniosą się zupełnie i prąd będzie równy zeru – zachodzi rezonans prądów, a obwód rezonansowy przestaje pobierać prąd ze źródła – staje się przerwą w obwodzie, czyli ma nieskończenie dużą oporność (prądy w rzeczywistym kondensatorze i cewce nie są jednak równe zeru i mogą osiągać duże wartości).

Zobacz też

Uwagi

  1. W elektrotechnice używa się oznaczenia dla jednostki urojonej, a nie jak w matematyce, aby odróżnić ją od wartości chwilowej natężenia prądu, które również oznacza się jako
  2. Ujemny znak reaktancji kondensatora wynika z konwencji; w niektórych podręcznikach stosuje się inną konwencję, w której zarówno induktancja, jak i kapacytancja mają dodatnie znaki, zaś reaktancja ich połączenia szeregowego jest różnicą tych wartości.

Przypisy

  1. D. Halliday, R. Resnick: Fizyka. T. 2. Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Bibliografia

  • Stanisław Bolkowski: Teoria obwodów Eeektrycznych. Wyd. IV. Warszawa: WNT, 1995, s. 150–157. ISBN 83-204-1841-0.

Media użyte na tej stronie

Tuned circuit animation 3.gif
Autor: Chetvorno, Licencja: CC0
Animated diagram showing the operation of a tuned circuit (LC circuit). This is an improvement over previous versions of this animation which uses variable frame display times to show a more realistic movement of the charge.

A tuned circuit is a very simple electronic circuit widely used in audio, radio and television equipment. It consists of an inductor L (coil of wire, left) and a capacitor C (right) connected together. Tuned circuits can store electrical energy oscillating at its resonant frequency. The capacitor stores energy in its electric field E and the inductor stores energy in its magnetic field B (green). When the capacitor is charged with electricity and connected to the coil, the charge flows back and forth between the capacitor's plates as a current i (red) through the coil as shown. This jerky animation shows "snapshots" of the circuit at progressive points in the oscillation. The oscillations are slowed down; in an actual tuned circuit the charge oscillates back and forth hundreds of thousands to billions of times per second.
LC circuit 4 times new version.svg
Dieses Bild beschreibt einen Schwingkreis. Bei 1 befindet sich die gesamte Energie im elektrischen Feld des Kondensators, die Spannung ist maximal, Strom (I) und magnetische Feldstärke (H) sind 0. Bei 2 befindet sich die gesamte Energie im Magnetfeld der Spule. Der Strom ist maximal. Spannung und elektrisches Feld sind 0. Bei 3 befindet sich die gesamte Energie wieder im elektrischen Feld, die Feldlinien zeigen jedoch im Vergleich mit 1 in die andere Richtung. Bei 4 befindet sich die gesamte Energie wieder im Magnetfeld, die Feldlinien verlaufen aber im Vergleich zu 2 in die entgegengesetzte Richtung.
Obwod rezonansowy.svg
Autor: Wersję rastrową wykonał użytkownik polskiego projektu wikipedii: Tszczesn, Zwektoryzował: Krzysztof Zajączkowski, Licencja: CC BY-SA 2.5
Obwody rezonansowe