Obwód tiumeński

Obwód tiumeński
Тюменская область
obwód
Ilustracja
Rzeka Irtysz
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo Rosja
SiedzibaTiumeń
Kod ISO 3166-2RU-TYU
GubernatorAleksander Moor
Powierzchnia1 464 173 km²[1]
Populacja (2021)
• liczba ludności

3 778 024[2]
• gęstość2,58 os./km²
Strefa czasowaczas moskiewski+2, UTC+5:00
Położenie na mapie Rosji
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Rosja

Obwód tiumeński (ros. Тюменская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

Geografia

Obwód leży w azjatyckiej części Rosji. Biorąc pod uwagę fakt, że w skład obwodu wchodzą Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra i Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny, obwód jest jednym z największych obwodów Rosji i na północnym zachodzie (poprzez Jamalsko-Nieniecki OA) graniczy z obwodem archangielskim (ściślej, wchodzącym w jego skład Nienieckim Okręgiem Autonomicznym), na zachodzie-z Republiką Komi, na wschodzie i północnym wschodzie z Krasnojarskim Krajem. Na południowym zachodzie graniczy z obwodem kurgańskim i obwodem swierdłowskim, od południowego wschodu z obwodem tomskim i obwodem omskim, a od południa z Kazachstanem.

Znaczna część obwodu wchodzi w skład Nienieckiego Okręgu Autonomicznego (obejmującego ponad połowę obszaru obwodu - 750 tys. km²) i Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego – Jugry (zajmującego 534 tys. km², tj. ponad 36% powierzchni), mających status osobnych podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Strefa czasowa

Obwód tiumeński znajduje się na obszarze jekaterynburskiej strefy czasowej (YEKT). UTC +5:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+5:00, a czas letni – UTC+6:00.

Historia

W XV-XVI w. na tych ziemiach znajdował się Chanat Syberyjski, powstały w wyniku rozpadu Złotej Ordy, a podbity następnie przez Carstwo Rosyjskie.

Obwód utworzono 14 sierpnia 1944.

Zaludnienie

Tiumeń to stolica i największe miasto obwodu oraz stolica dawnego Chanatu Syberyjskiego

Według stanu na 1 stycznia 2013 roku obwód zajmował 9. miejsce pod względem liczby ludności wśród podmiotów Federacji Rosyjskiej oraz 3. miejsce pod względem powierzchni (uwzględniając terytoria Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego i Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego)[1]. Pod względem gęstości zaludnienia (2,3 mieszkańców na km²) zajmuje 72 miejsce wśród regionów Rosji[1].

Zgodnie ze spisem ludności przeprowadzonym w 2002, struktura narodowościowa obwodu wygląda następująco:

Narodowośćudział procentowy w populacji w 2002 roku, %[3]
Rosjanie71,6
Tatarzy7,4
Ukraińcy6,5
Baszkirzy1,4
Azerowie1,3
Czuwasze0,9
Nieńcy0,86
Niemcy0,83
Chantowie0,82
Kazachowie0,57
Mołdawianie0,55
Ormianie0,45

Polonica

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tobolsku

Region był jednym z miejsc zsyłek Polaków na Syberię. Znajdują się tu zabytkowe kościoły wzniesione przez Polaków: kościół Trójcy Przenajświętszej w Tobolsku i kościół św. Józefa w Tiumeni.

Tablice rejestracyjne

Tablice pojazdów zarejestrowanych w obwodzie tiumeńskim mają oznaczenie 72 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Map of Russia - Tyumen Oblast, Yamalo-Nenets and Khanty-Mansi Autonomous Okrugs (2008-03).svg
Autor: Marmelad, Licencja: CC BY-SA 2.5
Autogenerated image to indicate Russian subjects as of 2008-03. Tyumen Oblast and the Yamalo-Nenets and Khanty-Mansi Autonomous Okrugs since these are subordinated to Tyumen Oblast.
Свято-Троицкий монастырь (Тюмень).jpg
Autor: Igor Nikolajeviĉ Pivovarov, Licencja: CC BY-SA 3.0
La monaĥejo de la Sankta Triunio: maldesktre la preĝejo de la sanktuloj Petro kaj Paŭlo, dekstre - la Troickij katedralo (Tjumeno, Rusio)
RU Tumen obl Abalak Irtysh 2.JPG
Autor: Digr, Licencja: CC BY-SA 4.0
Абалакский природно-исторический комплекс, Тобольский район, Тюменская область. Примечание: Фото в номинациях не участвует
Coat of Arms of Tyumen Oblast.svg
Coat of Arms of Tyumen Oblast