Obwód uralski

Mapa obwodu uralskiego
Herb obwodu uralskiego

Obwód uralski (ros. Уральская область) – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego istniejąca w latach 1868-1920 na północ od Morza Kaspijskiego, obejmująca doliny rzek Ural i Emba i wschodnią część stepu samarsko-uzeńskiego. Na przestrzeni 356 573 km² mieszkało tu na przełomie XIX i XX wieku[1] 645 tysięcy osób[2].

Stolicą obwodu uralskiego było miasto Uralsk. Administracyjnie obwód dzielił się na cztery ujezdy (powiaty): uralski (najliczniej zamieszkany, 292 tys. mieszkańców na 84km²), gurjewski (stolica w Gurjewie, ros. Гурьев[3]), kałmykowski (Kałmykowsk) i temirski (Temir). Graniczył z obwodem zakaspijskim na południu, gubernią astrachańską na zachodzie, gubernią samarską na północy, gubernią orenburską na północnym wschodzie i obwodem turgajskim na wschodzie[2].

Północna część pagórkowata (odnogi wyżyny Obszczyj Syrt), pozostała część równinna. Gleby tutejsze są głównie piaszczysto-gliniaste, mało przydatne dla upraw rolniczych, natomiast nadające się na pastwiska. Lasów niewiele, przeważnie tylko nad brzegami rzeki Ural, liczne jeziora. Klimat suchy i kontynentalny. Mieszkańcy zajmowali się głównie pasterstwem (według wyników spisu z 1897 hodowano tu 443 tysiące koni, 2200 tysięcy owiec i 770 tysięcy sztuk bydła rogatego), także rybołówstwem (głównie w Morzu Kaspijskim i w rzekach Ural oraz Emba) oraz sadownictwem i ogrodnictwem[2].

Obwód uralski obejmował terytoria zaliczane współcześnie do Kazachstanuobwód zachodniokazachstański, obwód atyrauski i częściowo obwód aktiubiński[2].

Podział administracyjny obwodu uralskiego
ujezdmiastoliczba stanicliczba włości
uralskiUralsk
16
8
kałmykowski[4]
(łbiszczeński)
Kałmykowsk
(Łbiszczeńsk)
10
14
gurjewskiGurjew
5
17
temirskiTemir
0
21

Przypisy

  1. spis statystyczny w Rosji w 1897
  2. a b c d S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, XIX i pocz. XX wieku (może wymagać uaktualnienia).
  3. od 1991 pod nazwą Atyrau (kaz. Атырау)
  4. ośrodek administracyjny ujezdu na przełomie XIX i XX wieku zlokalizowany był w Kałmykowsku, ros. Калмыковск (przemianowanym na Kałmykowo, ros. Калмыково, obecnie Tajpak, kaz. Тайпақ), później przeniesiony do Łbiszczeńska

Źródła, linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Russian Empire.svg
Central element of the Russian imperial coat of arms.
Ural oblast.jpg
Map of Ural Oblast of Russian Empire from Brockhaus and Efron Encyclopedia
Coat of arms of Ural Oblast 1878.svg
Coat of arms of Ural Oblast 1878