Obywatele – Partia Obywatelska
Państwo | Hiszpania |
---|---|
Data założenia | 2006 |
Adres siedziby | Barcelona |
Ideologia polityczna | liberalizm |
Barwy | pomarańczowa |
Obywatele lub Obywatele – Partia Obywatelska (hiszp. Ciudadanos lub Ciudadanos-Partido de la Ciudadanía, kat. Ciutadans lub Ciutadans-Partit de la Ciutadania, C's) – hiszpańska partia polityczna, działająca początkowo głównie w Katalonii, następnie w całym kraju, ugrupowanie o profilu socjalliberalnym i unionistycznym[1].
Historia
Partia powstała w 2006[1], deklarując się jako partia unionistyczna, przeciwna nacjonalizmowi (również regionalnemu katalońskiemu). Programowo określiła się jako formacja łącząca elementy socjaldemokracji i postępowego liberalizmu[2]. Jej przewodniczącym został Albert Rivera[2].
Obywatele działali początkowo głównie w Katalonii. W wyborach do regionalnego parlamentu w 2006 i w 2010 otrzymywali ponad 3% głosów i po 3 mandaty[1]. W 2012 ugrupowanie poparło ponad 7,5% głosujących, dzięki czemu do katalońskiego parlamentu weszło 9 jej przedstawicieli[1]. Partia rozszerzyła swoją działalność, organizując w 2013 w Madrycie zjazd krajowy i przyjmując na nim manifest programowy La conjura de Goya[3].
W wyborach europejskich w 2014 partia otrzymała w skali kraju około 3,2% głosów i 2 mandaty w PE VIII kadencji, które obsadzili Javier Nart oraz Juan Carlos Girauta[4], którzy dołączyli do frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.
W wyborach w 2015 ugrupowanie po raz pierwszy wprowadziło swoich przedstawicieli do większości parlamentów regionalnych[5], następnie zwiększyło swoją delegację poselską w Katalonii do 25 osób[1]. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku ugrupowanie otrzymało 13,9% głosów, co przyniosło mu 40 mandatów w nowo wyłonionym Kongresie Deputowanych[6]. W przedterminowych wyborach w 2016 partię poparło 13,1% głosujących, co przełożyło się na 32 mandaty poselskie[1].
W 2017 ugrupowanie zwyciężyło w wyborach regionalnych w Katalonii, jednak większość w regionalnym parlamencie uzyskały ugrupowania opowiadające się za niepodległością wspólnoty[7]. W 2019 partia podpisała porozumienie z formacją Związek, Postęp, Demokracja[8], włączając jej kandydatów na swoje listy wyborcze. W wyborach w kwietniu tegoż roku otrzymała 15,8% głosów i 57 miejsc w Kongresie Deputowanych XIII kadencji[9]. W wyniku odbywających się następnie w 2019 wyborów europejskich Obywatele uzyskali 7 mandatów[10] (oraz 1 mandat zawieszony do czasu brexitu).
W kolejnych przedterminowych wyborach krajowych z listopada 2019 ugrupowanie poniosło porażkę, otrzymując 6,8% głosów i utrzymując tylko 10 miejsc w Kongresie Deputowanych[11]. Albert Rivera dzień po wyborach ogłosił swoje odejście z funkcji przewodniczącego partii, zrzeczenie się mandatu i rezygnację z aktywności politycznej[12]. W 2020 nową przewodniczącą partii została Inés Arrimadas[13].
Przypisy
- ↑ a b c d e f Parties and Elections in Europe: Catalonia (ang.). parties-and-elections.eu. [dostęp 2015-11-23].
- ↑ a b Albert Rivera, la cara visible de Ciutadans (hiszp.). lasexta.com, 1 grudnia 2013. [dostęp 2015-11-23].
- ↑ Albert Rivera: „O por las buenas, o por las urnas” (hiszp.). elpais.com, 26 października 2013. [dostęp 2015-11-23].
- ↑ European Parliament election result – Spain (ang.). europedecides.eu. [dostęp 2014-06-20].
- ↑ Parties and Elections in Europe: Spain (autonomous communities) (ang.). parties-and-elections.eu. [dostęp 2016-06-27].
- ↑ Parties and Elections in Europe: Spain (ang.). parties-and-elections.eu. [dostęp 2015-12-23].
- ↑ Catalonia's bid for independence from Spain explained (ang.). bbc.com, 22 grudnia 2017. [dostęp 2017-12-22].
- ↑ Ciudadanos y UPyD firman un pacto de colaboración para las elecciones (hiszp.). publico.es, 4 kwietnia 2019. [dostęp 2019-04-29].
- ↑ El PSOE gana las elecciones pero necesitará pactar y el PP sufre una debacle histórica (hiszp.). elpais.com, 29 kwietnia 2019. [dostęp 2019-04-29].
- ↑ Eurodiputados elegidos en España en las Elecciones al Parlamento Europeo 2019 (hiszp.). 20minutos.es, 27 maja 2019. [dostęp 2019-05-28].
- ↑ Elecciones Generales 2019 (hiszp.). 10noviembre2019.es. [dostęp 2019-11-11].
- ↑ Elsa García de Blas: Albert Rivera dimite como líder de Ciudadanos, deja el escaño y abandona la política (hiszp.). elpais.com, 11 listopada 2019. [dostęp 2019-11-11].
- ↑ Ciudadanos apuesta por la continuidad: Inés Arrimadas gana las primarias y es la nueva presidenta del partido (hiszp.). 20minutos.es, 9 marca 2020. [dostęp 2021-10-23].
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona partii (hiszp.). [dostęp 2014-06-20].
Media użyte na tej stronie
Autor: Pedro A. Gracia Fajardo, escudo de Manual de Imagen Institucional de la Administración General del Estado, Licencja: CC0
Flaga Hiszpanii
Logotipo de Ciudadanos