Obywatele w mundurach

Obywatele w mundurach
Citizens soldiers
AutorStephen E. Ambrose
TematykaII wojna światowa
Typ utworuhistoryczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydaniaStany Zjednoczone
Językangielski
Data wydania1998
WydawcaSimon & Schuster
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego2004
WydawcaWydawnictwo Magnum
PrzekładJanina Kumaniecka

Obywatele w mundurach (pełny tytuł: Obywatele w mundurach: 7 czerwca 1944 – 7 maja 1945 Od plaż Normandii do Berlina, oryg. Citizen soldiers The U.S. Army from the Normandy Beaches to the Bulge to the Surrender of Germany June 7, 1944 – May 7, 1945) – książka historyczna autorstwa Stephena Ambrose'a traktująca o działaniach zbrojnych na froncie zachodnim II wojny światowej, z punktu widzenia zarówno aliantów, jak i Niemców. Książka stała się amerykańskim bestsellerem[1]. Przychylne stanowisko wobec niej zajął m.in. gen. Colin Powell oraz gazeta „The Wall Street Journal[2][3].

Treść

Obywatele w mundurach omawiają działania wojenne na froncie zachodnim w latach 1944–1945. W książce opisane są wszystkie ważne ruchy wojsk i bitwy, (z wyjątkiem lądowania w Normandii, odtworzonego w poprzednim utworze Ambrose'a, D-Day, którego Obywatele w mundurach są kontynuacją[4]), przedstawione z punktu widzenia obu stron konfliktu. Treść książki skupia się jednak nie na samych walkach, omówieniu użytej strategii i decyzjach dowódców, lecz na życiu na froncie zwykłych żołnierzy z poboru, młodych podoficerów, a także ochotników w oddziałach powietrznodesantowych[5]. Tych właśnie ludzi autor nazwał obywatelami w mundurach[5].

Głównym źródłem książki są meldunki, listy do rodzin i słowne relacje żołnierzy[5]. Charakterystyczną cechą książki są częste porównania do wojny secesyjnej[6].

Krytyka

Książka spotkała się z krytyką ze względu na nadmierne wyolbrzymianie roli Stanów Zjednoczonych w wyzwoleniu Europy Zachodniej i pomniejszanie roli, jaką odegrała Wielka Brytania i jej dominia, np. Kanada, oraz Wolna Francja i inne państwa alianckie.

Zarzuca się również autorowi stosowanie plagiatu w tej i innych jego książkach. Stephen Ambrose tłumaczył się, że nie jest to książka naukowa, więc nie musiał podawać, z jakich źródeł korzystał[7].

Przypisy

  1. Maciej Hypś: „Obywatele w mundurach” – Stephen E. Ambrose. konflikty.pl, 21 października 2008. [dostęp 2016-09-02].
  2. Editorial Reviews (ang.). [dostęp 2008-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-23)].
  3. Ambrose, Stephen E. - Citizen Soldiers (ang.). [dostęp 2008-09-25].
  4. Stephen E. Ambrose, Obywatele w mundurach. Prolog
  5. a b c Stephen E. Ambrose, Obywatele w mundurach. Wstęp i podziękowania
  6. Przykłady: Stephen E. Ambrose, Obywatele w mundurach, str. 229, 283
  7. Citizen Soldiers: Chapter Summaries (ang.).