Oceanografia

Batymetria Oceanu Atlantyckiego. Widoczny Grzbiet Śródatlantycki (od Islandii na południe)
Odcinek podkastu Nauka XXI wieku. Rozmowa z Maciejem Mańko

Oceanografia (od greckiego Ωκεανός 'ocean' + γράφειν 'pisać'), także oceanologia[1] – dział hydrologii badający oceany ziemskie w sposób interdyscyplinarny, metodami fizyki, chemii, biologii oraz innych nauk o Ziemi jak meteorologia.

Działy oceanografii

  • biologia morza – zajmuje się roślinami i zwierzętami żyjącymi w oceanie;
  • oceanografia chemiczna – badanie chemii oceanu;
  • geologia morza – zajmuje się badaniem tektoniki i geologii dna oceanów;
  • oceanografia fizyczna – zastosowanie fizyki do opisu zjawisk oceanograficznych takich jak ogólna cyrkulacja oceanu, prądy oceaniczne, pływy, struktura pionowa oceanu, fale.

Historia oceanografii

Studia

W Polsce oceanografię można studiować na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Oceanografii i Geografii) i Uniwersytecie Szczecińskim (Wydział Nauk o Ziemi). Ponadto Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa) prowadzi kierunek „Rybactwo”, na którym jedną ze ścieżek kształcenia jest „Biologia Morza i Oceanografia”. Także na Politechnice Gdańskiej (Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa) oraz na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (Wydział Techniki Morskiej) jest kierunek oceanotechnika, lecz nie jest on pokrewny z oceanografią (zajmuje się budową i konstrukcją urządzeń technicznych służących eksploatacji zasobów morskich: platform wiertniczych i wydobywczych, statków, pojazdów podwodnych itp.).

Zobacz też

Przypisy

  1. oceanologia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2023-01-10].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Oceanografia.ogg
Autor: Borys Kozielski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Odcinek podkastu Nauka XXI wieku. Rozmowa z Maciejem Mańko
Atlantic bathymetry.jpg
The Atlantic Ocean.