Ochotniczy Fiński Batalion Waffen-SS

Ochotniczy Fiński Batalion Waffen-SS
Finnisches Freiwilligen-Bataillon der Waffen-SS
Ilustracja
Sztandar Ochotniczego Fińskiego Batalionu Waffen-SS
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

1941

Rozformowanie

lipiec 1943

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Formacja

Waffen-SS

Podległość

5 Dywizja Pancerna SS „Wiking”

Finowie wracają do kraju. Zdjęcie zrobione w 1943 r. w Finlandii

Ochotniczy Fiński Batalion Waffen-SS (niem. Finnisches Freiwilligen-Bataillon der Waffen-SS) – ochotnicza jednostka wojskowa Waffen-SS złożona z Finów podczas II wojny światowej.

Geneza

Początkowo w SS służyli tylko przedstawiciele narodów germańskich, jednak działania na froncie zmusiły Niemców do poszukiwania nowych rezerw ludzkich, znaleziono je wśród ludów fińskich - Finów i Estończyków oraz bałtyckich Łotyszy. W grudniu 1940 r. kierownictwo SS nawiązało kontakty z fińskim rządem w ramach negocjacji wojskowych Niemiec i Finlandii. Przedstawiło ono propozycję wydzielenia do niemieckiej armii pewnej liczby ochotników jako wyrazu sojuszu obu krajów. Powoływało się przy tym na przykład służby batalionu fińskiego u boku Niemców na froncie wschodnim w okresie I wojny światowej. Finowie zgodzili się, zarówno z powodu zademonstrowania przyjaźni fińsko-niemieckiej, jak też w celu jej zacieśnienia. Minister spraw zagranicznych polecił b. szefowi służb specjalnych, Esko Riekkiemu, przeprowadzenie w tajemnicy rekrutacji do planowanej jednostki. Zakazano werbunku skrajnie prawicowych ekstremistów i sympatyków nazizmu. Rekruci musieli odpowiadać odpowiednim warunkom rasowym i zdrowotnym, mieć min. 170 cm wzrostu, wiek od 17 do 23 lat i wypełnić specjalny formularz. Większość z nich była członkami tzw. białych gwardii zwanych po fińsku Suojeluskunta. Werbunek przyniósł prawie 100 oficerów służby stałej i rezerwy, co było za dużą liczbą jak na potrzeby oddziału w sile batalionu. Niemcy zaproponowali fińskim władzom zwiększenie rekrutacji w celu sformowania pułku, ale plan ten został odrzucony.

Zarys dziejów jednostki

Ostatecznie fiński batalion został utworzony w 1941 r. pod nazwą SS Freiwilligen-Battalion "Nordost". Na jego czele stanął SS-Obersturmbannführer Hans Collani. Składał się z trzech kompanii piechoty i kompanii karabinów maszynowych. Jego stan liczebny wynosił 1200 żołnierzy, którzy podpisali kontrakt na walkę przeciwko ZSRR na okres 2 lat. Kadra oficerska i podoficerska była całkowicie fińska. Po początkowym szkoleniu w Wiedniu Finowie zostali przeniesieni w lipcu 1941 r. do Stralsundu w Niemczech, a na początku sierpnia do Gross-Born na Pomorzu. Tam przydzielono ich do 5 Dywizji SS "Wiking", w której służyła już pewna liczba fińskich żołnierzy. W styczniu 1942 r. Batalion został przetransportowany na front wschodni i wziął udział w walkach nad rzeką Mius, a następnie na Kaukazie. W maju 1943 r., po skończeniu się kontraktu, Finów wycofano z frontu, rozwiązując w lipcu jednostkę. Ogółem jej straty wyniosły 255 zabitych, 686 rannych i 14 zaginionych. Hitlerowscy oficjałowie, w tym przede wszystkim Reichsführer-SS Heinrich Himmler, byli pod wrażeniem walk Batalionu, mając jak najlepsze zdanie o fińskich żołnierzach. Finowie, którzy wyrazili chęć dalszej walki przeciwko Sowietom w ramach Waffen-SS, weszli następnie w skład 11 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Nordland" lub SS-Standarte Kurt Eggers.

Żołnierze Batalionu nosili niemieckie mundury Waffen-SS. Od listopada 1941 r. przy mankiecie znajdowała się opaska z napisem Finnisches Frw. Bataillon der Waffen-SS.

Bibliografia

  • Chris Bishop, Zagraniczne formacje SS. Zagraniczni ochotnicy w Waffen-SS w latach 1940-1945, Warszawa 2006

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Finnische Legion.svg
Colour for the Finnish Volunteer Battalion of the Waffen-SS, 1941-1943