Oczi Cziorne
Pochodzenie | |
---|---|
Gatunek | |
Aktywność | |
Wydawnictwo | Art Bazar |
Powiązania | Bóm Wakacje w Rzymie |
Skład | |
Jowita Cieślikiewicz Anna Miądowicz Maja Kisielińska Ewa Hronowska Maciej Jeleniewski Michał Gos |
Oczi Cziorne – polski zespół grający jazz.
Historia
Powstał pod koniec lat 80. założony przez dziewczyny związane wcześniej z grupami tj. Bóm Wakacje w Rzymie i Miriam: Jowitę Cieślikiewicz (fortepian), Annę Miądowicz (flet, śpiew), Katarzynę Przyjazną (instr. klawiszowe) oraz Martę Handschke (śpiew). Debiutancki koncert zagrały na "V Festiwalu Nowa Scena w Gdyni w 1988[1]. W 1989 Handschke zmieniła Maja Kisielińska – w składzie pojawiła się również perkusistka Hanna Ścisłowska, zastępując grającą wcześniej Annę Albrzykowską[2].
Latem Oczi Cziorne wystąpiły na festiwalu w Jarocinie (na ten czas Ścisłowską zastąpił Tomasz Unrat)[3].
W tym okresie zespół dokonał nagrań sześciu piosenek z myślą o wydaniu ich na płycie[4] – co w ostateczności nie doszło do skutku[2]. W 1990 Oczi Cziorne wystąpiły w Kijowie na "Miss Rock Europe '90" zdobywając tam pierwszą nagrodę jako najlepszy zespół żeński[5].
Rok później teledysk do piosenki "Mroczny kryminał", zdobył drugą nagrodę na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, a sam zespół wziął udział w festiwalu w Opolu. Później jego aktywność zaczęła spadać.
Pod koniec 2000 grupa wznowiła działalność odbywając próby (m.in. z Jackiem Olterem)[2]. W 2001 Oczi Cziorne w składzie: Cieślikiewicz, Miądowicz, Kisielińska, Handschke, Joanna Charchan (saksofon), Antoni "Ziut" Gralak (trąbka), Olo Walicki (kontrabas), Wojciech Mazolewski (gitara basowa) i Michał Gos (perkusja) nagrali debiutancką płytę Oczi Cziorne, która ukazała się w listopadzie nakładem wydawnictwa Art Bazar. Album został dobrze przyjęty przez słuchaczy i krytyków oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii[1].
W 2002 grupa grała koncerty promujące album. Do zespołu dołączali: saksofonista Mikołaj Trzaska, perkusista Andrzej Rajski oraz Marcin Świetlicki. Oczi Cziorne wystąpili m.in. w studiu III programu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej oraz wzięli udział w Festiwalu Kultur Europy (koncert "Ladies in Jazz") w Fellbach (Niemcy). W tym samym roku muzycy nagrali dwie piosenki, które ukazały się w 2003 na singlu pt. "Nr 1"[1]. Od tej pory aktywność zespołu ponownie zaczęła zanikać.
W 2010 grupa po raz kolejny wznowiła działalność koncertową. W 2012 muzycy występowali w składzie: Jowita Cieślikiewicz (instr. klawiszowe), Anna Miądowicz (flet, śpiew), Maja Kisielińska (śpiew), Ewa Hronowska (śpiew), Maciej Jeleniewski (gitara basowa) i Michał Gos (perkusja)[1]. W 2014 roku dzięki wsparciu fanów zespół powrócił z nową płytą. W wyniku akcji crowdfundingowej[6] na portalu PolakPotrafi.pl zebrano fundusze, dzięki którym powstał krążek Aoeiux[7].
Muzycy
Aktualny skład
- Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe
- Anna Miądowicz – flet, śpiew
- Maja Kisielińska – śpiew
- Ewa Hronowska – śpiew
- Maciej Jeleniewski – gitara basowa
- Michał Gos – perkusja
Byli muzycy
Ta sekcja od 2018-07 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
- Anna Albrzykowska – perkusja
- Joanna Charchan – saksofon
- Szymon Cieślikiewicz – trąbka
- Łukasz Gorewicz – skrzypce
- Marta Handschke – śpiew
- Wojtek Mazolewski – gitara basowa
- Joanna Miądowicz – skrzypce
- Jacek Olter – perkusja
- Katarzyna Przyjazna – śpiew
- Hanna Ścisłowska – perkusja
- Tomasz Sowiński – perkusja
- Tomasz Unrat – perkusja
- Olo Walicki – kontrabas
Dyskografia
Albumy
- Oczi Cziorne (2001)
- Aoeiux (2014)
Single
- "Nr 1/ Miód malina" (2003)
Przypisy
- ↑ a b c d Legendarny zespół Oczi Cziorne wystąpi w Gdańsku. jazzarium.pl. [dostęp 2013-10-12]. (pol.).
- ↑ a b c Oczi Cziorne. W matni. [dostęp 2013-10-12]. (pol.).
- ↑ SPECJALNIE DLA JAROCIN-FESTIWAL. COM: Jowita Cieslikiewicz i Ania Miadowicz (Oczi Cziorne). jarocin-festiwal.com. [dostęp 2013-10-12]. (pol.).
- ↑ Maksymilian Biedrzycki, Maksymilian Biedrzycki, nr 2(372), luty 1990
- ↑ Oczi Cziorne. cdq.pl. [dostęp 2013-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (14 października 2013)]. (pol.).
- ↑ Druga płyta Oczi Cziorne, PolakPotrafi.pl [dostęp 2016-01-14] .
- ↑ Aoeiux w bazie Discogs.com (ang.)