Odnowienie odroślowe

Odnowienie odroślowe – przykład odnowienia wegetatywnego roślin drzewiastych. Jest odnowieniem wynikłym z obudzenia pączków śpiących bądź przybyszowych znajdujących się na pniaku (na tzw. bezpieńkę) lub korzeniach. Drzewa powstałe z tego odnowienia mają duże przyrosty, jednak są krótkowieczne i chorowite (przejmują choroby na które było porażone drzewo podstawowe – mateczne).

Odnowienie odroślowe w gospodarce leśnej znajduje najczęściej zastosowanie w przypadku ukierunkowania na produkcję drobnych sortymentów lub na produkcję drewna opałowego. Najsilniejsze odroślą dają: olsza, klon, lipa, grab, jesion, dąb, wierzba, brzoza, osika i inne topole oraz słabe - buk. Do najczęściej spotykanych drzewostanów odroślowych należą drzewostany olszowe, grabowe, rzadziej dębowe. Odrośla naszych drzew liściastych, dłużej zachowują żywotność, jeżeli pochodzą od młodych pni. Powstałe ze starych pni są nietrwałe i szybko ulegają zgniliźnie. Dlatego też drzewostany odroślowe prowadzone są w krótkiej kolei rębności (są usuwane w młodym wieku), przy której nie można uzyskać wartościowych sortymentów. Poza tym drzewostany odroślowe na przestrzeni dłuższego okresu wpływają ujemnie na glebę, powodując zjawisko jednostronnego wyczerpania gleby (zmęczenie gleby).

Zdolność odroślową wykorzystuje się przy zabiegach pielęgnacyjnych w uprawach i odnowieniach naturalnych u takich drzew, jak np. dąb. Wolno rosnące, wadliwie ukształtowane młode dęby, których wzrostu nie da się pobudzić, a formy poprawić przez podkrzesanie, przycięcie korony i inne zabiegi pielęgnacyjne, ścina się przy ziemi (bez-pieńka). Dzięki temu z pączków śpiących wyrastają szybko rosnące, proste odrośla, z których jedno, najdorodniejsze, pozostawia się do dalszej hodowli, a pozostałe usuwa.

Bibliografia

  • Elżbieta Murat, Hodowla lasu – podręcznik dla techników leśnych, Wydawnictwo Świat, Warszawa 2001.

Media użyte na tej stronie

Coppice stool.jpg
Autor: Naturenet, Licencja: CC BY 3.0
A recently coppiced stool of Alder (Alnus glutinosa), Hampshire, England, 2005.
Coppice stool2.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Naturenet (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

A coppiced alder stool after one year's growth. Taken by Cat James http://www.catjames.org 12 February 2005 in East Dean, Hampshire.

This is the same stool as is shown in image File:Coppice stool.jpg after one year's regrowth.