Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
Awers
Awers i rewers odznaki złotej
Baretka
Baretka odznaki złotej
Baretka
Baretka odznaki srebrnej
Baretka
Baretka odznaki brązowej
Ustanowiono

16 października 1997

Dewiza

ZA RATOWANIE ŻYCIA
I OCHRONĘ MIENIA

Wielkość

44 × 44 mm

Kruszec

metal pozłacany, posrebrzany, brązowiony

Powiązane

Odznaka „Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej”

Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – polskie odznaczenie resortowe, nadawane od 1997 przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zastąpiła nadawaną do 1991 Odznakę „Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Charakterystyka

Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” została ustanowiona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 roku jako odznaczenie za ratowanie życia i ochronę mienia[1]. Znowelizowane przepisy dotyczące jej nadawania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 listopada 2008 w sprawie nadawania odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”[2].

Odznaka posiada trzy stopnie:

  • I stopień – Złota Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”,
  • II stopień – Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”,
  • III stopień – Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Odznaka w każdym stopniu może być nadana tylko jeden raz.

Odznaka zgodnie z rozporządzeniem może być nadana w szczególności za:

  1. wykazanie wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
  2. długoletnią ofiarną służbę lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Osoba wyróżniona otrzymuje Odznakę i legitymację potwierdzającą jego nadanie. Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w stopniach. Rozporządzenie określa okres pomiędzy przyznaniem wyższych stopni odznaki. Wyjątek stanowi nadanie odznaki osobom, które wykazały ofiarność i odwagę w bezpośrednich działaniach ratowniczo-gaśniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Opis odznaki

Odznaka jest zawieszona na wstędze o kolorach: po obu brzegach czerwień, w środku błękit rozjaśniający się do bieli ku brzegom czerwonym. Na jej awersie centralnym akcentem jest orzeł strażacki nałożony na krzyż z czerwoną emalią, wkomponowany w wieniec dębowy. Odznaka jest trzystopniowa w kolorze metalu: złota, srebra i brązu. We wszystkich stopniach orzeł strażacki jest srebrzony i nakładany na czerwoną emalię krzyży. Na rewersie znajduje się obrys krzyża na tle koła. W krzyżu widnieje poziomy napis: „ZA RATOWANIE ŻYCIA I OCHRONĘ MIENIA”. Wymiar odznaki wynosi 44 mm wzdłuż ramion krzyża.

Baretka jest w kolorach wstążki. Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, po orderach, odznaczeniach państwowych i wojskowych.

Odznaczeni

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Dz.U. z 1997 r. nr 131, poz. 875 z późn. zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie nadawania odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (Dz.U. z 2008 r. nr 207, poz. 1305)

Bibliografia

  • Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (art. 73, Dz.U. z 2022 r. poz. 1969)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Dz.U. z 1997 r. nr 131, poz. 875)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 czerwca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 842)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie nadawania odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (Dz.U. z 2008 r. nr 207, poz. 1305)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadawania odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” (Dz.U. z 2012 r. poz. 455)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 czerwca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadawania odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” (Dz.U. z 2014 r. poz. 887)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 kwietnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadawania odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” (Dz.U. z 2016 r. poz. 478)

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
POL Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej BAR.png
Baretka Srebrnej Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej
Coat of arms of Poland-official3.png
Godło Rzeczypospolitej Polskiej
POL Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej BAR.png
Baretka Brązowej Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej
POL Złota Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej BAR.png
Baretka Złotej Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej
Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.jpg
Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.