Odznaka Honorowa za Zasługi

Odznaka Honorowa za Zasługi
Ereteken voor Verdienste
Awers
Awers srebrnego medalu
Baretka
Baretka złotego medalu
Baretka
Baretka srebrnego medalu (w latach 1987 – 2002)
Ustanowiono16 kwietnia 1987
Wielkość45 mm

Odznaka Honorowa za Zasługi (niderl. Ereteken voor Verdienste) – holenderskie odznaczenie wojskowe w formie medalu.

Historia

Odznaczenie zostało ustanowione rozporządzeniem Ministra Obrony Holandii nr PO/87/055/2101 z dnia 16 kwietnia 1987 roku, dla wyróżnienia oficerów, żołnierzy, pracowników cywilnych, którzy zasłużyli się dla sił zbrojnych Holandii lub w inny sposób działali na rzecz dobra sił zbrojnych. Kolejnym rozporządzenie ministerialnym nr DO/88/055/104666 z dnia 18 maja 1988 roku uszczegółowiono czyny i działania na rzecz sił zbrojnych będące podstawą do nadania tego odznaczenia. Zgodnie z rozporządzeniem medal posiadał dwa stopnie: złoty i srebrny medal.

W dniu 23 lipca 2002 dekretem Ministra Obrony nr DO 055/2002/001827[1] odznaczenie może być nadawane również innym osobom, które zasłużyły się dla sił zbrojnych, od tego momentu stało się ono odznaczeniem państwowym.

W dniu 17 lipca 2017 roku decyzją Ministra Obrony nr BS 2017020287[2] po raz kolejny zmieniono zasady nadawania, wprowadzono wtedy trzeci stopień – brązowy medal. Art. 3 tego rozporządzenia określa za jakie czyny i działania są nadawane medale poszczególnych stopni.

Odznaczenie to jest dwudzieste trzecie w kolejności w systemie orderowym Holandii[3].

Zasady nadawania

Odznaczenie w latach 1987–2002 było odznaczeniem resortowym holenderskiego Ministerstwa Obrony. W myśl pierwszego rozporządzenia z 1987 roku nadawane było członkom sił zbrojnych za wyjątkowe zasługi i dokonania na rzecz holenderskich sił zbrojnych. Następnym rozporządzeniem z 1988 roku wyszczególniono rodzaj takich zasług i tak odznaczenie to było nadawane z

  • za wyjątkowe zasługi dla sił zbrojnych, które miały charakter incydentalny;
  • za wykazaną osobistą odwagę w sytuacjach zagrażających życiu;
  • za odważne działanie w sytuacjach konfliktowych w czasie pokoju;
  • za szczególne zasługi dla holenderskich władz cywilnych i wojskowych oraz odpowiednich władz państw obcych.

W myśl tych rozporządzeń odznaczenie miało dwa stopnie – złoty i srebrny.

W 2002 roku odznaczenie to wprowadzono do systemu orderowego Holandii i wydano nowe rozporządzenie, w myśl którego odznaczenie mogła otrzymać każda osoba, która ma wyjątkowe zasługi dla sił zbrojnych Holandii.

W 2017 roku dokonano kolejnej zmiany w statucie tego odznaczenie, wprowadzono wtedy również trzeci stopień – medal brązowy. Ustalono w nim również zasługi jakie musi spełnić osoba odznaczona medalem odpowiedniego stopnia i tak może otrzymać:

  • złoty medal – osoba, która ma wyjątkowe zasługi lub która dokonała wyjątkowego czynu mającego znaczenie dla całych holenderskich sił zbrojnych;
  • srebrny medal – osoba, która ma wyjątkowe zasługi lub która dokonała wyjątkowego czynu mającego znaczenie dla kilku rodzajów holenderskich sił zbrojnych;
  • brązowy medal – osobie, która na wyjątkowe zasługi lub dokonała wyjątkowego czynu mającego znaczenie dla konkretnej jednostki wojskowej poszczególnych rodzajów sił zbrojnych[4].

Opis odznaki

Odznaka odznaczenia wykonana jest z metalu i ma nietypową postać – jest to sześciokątny wielokąt wzorowany na fortecy bastionowej opracowanej przez holenderskiego inżyniera M. van Coehoorna w XVII wieku. Jest ona wielkości 45 mm. Odznaka jest odpowiednio do stopnia pozłacana, posrebrzana lub w kolorze brązu. Linie przedstawiające fosy są pokryte niebieską emalią.

Na awersie w środku odznaki znajdują się nałożone na siebie reliefy przedstawiające godła wszystkich rodzajów holenderskich sił zbrojnych.

Na rewersie odznaki na w środku znajduje się napis MINISTER VAN DEFENSIE (pol. Minister Obrony) i po okręgu KONINKRIJK DER NEDERLANDEN (pol. Królestwo Niderlandów).

Medal zawieszony jest na wstążce o szerokości 37 mm w kolorze ciemnoniebieskim, po bokach są kolejno pasek koloru czerwonego szer. 3 mm i koloru białego szer. 2 mm. Na baretce medal złoty oznaczony jest przez nałożenie gałązki wawrzynku koloru złotego, srebrny – gałązka wawrzynu koloru srebrnego (w latach 1987–2017 baretka była czysta w barwach wstążki medalu), brązowy – gałązka wawrzynu koloru brązowego.

Przypisy

  1. Instellingsbesluit Ereteken voor Verdienste, Staatscourant No. 205 van 24 oktober 2002, s. 9.
  2. Regeling tot wijziging van het Besluit Instelling Ereteken voor Verdienste, Staatscurant 2017, nr 46303
  3. Draagwijzer Hoe worden onderscheidingen gedragen?. Kanselarij der Nederlandse Orden/SBC Schrijfbedrijf, 2010, s. 23. (niderl.)
  4. Art. 3 Regeling tot wijziging van het Besluit Instelling Ereteken voor Verdienste

Bibliografia

  • Handboek Onderscheidingen. Den Haag: Ministerie van Defensie Hoofddirectie Personeel Sectie Onderscheidingen, s. 55-56, 204. (niderl.)

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
NLD Medal of Merit, Silver ribbon bar.png
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Medal of Merit, Silver of the Netherlands
Royal Coat of Arms of the Netherlands.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Royal Coat of Arms of the Netherlands
Ereteken voor Verdienste 1987.jpg
Autor: Robert Prummel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ereteken van de Minister van Defensie, Nederland, 1987
NLD Medal of Merit, Gold ribbon bar.png
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Medal of Merit, Gold of the Netherlands