Ogniwo paliwowe z membraną do wymiany protonów
Ogniwo paliwowe z membraną do wymiany protonów, PEMFC (ang. Proton Exchange Membrane Fuel Cell), też ogniwo paliwowe z polimerowym elektrolitem, PEFC (Polymer Electrolyte Fuel Cell) – to rodzaj ogniwa paliwowego. PEMFC są stosowane powszechnie w przemyśle transportowym (pojazdy mechaniczne). Charakteryzują się niską temperaturą pracy, krótkim czasem rozruchu, niewielką masą oraz gabarytami w porównaniu z innymi ogniwami. Obecnie zastosowania idą w kierunku związanym z wykorzystaniem tych ogniw do napędzania autobusów i samochodów. Jako źródła wytwarzania energii, umożliwiają osiągnięcie mocy ok. 200 kW przy sprawności rzędu 34%.
Po raz pierwszy elektrolit w postaci membrany przepuszczającej kationy zastosowali w 1959 r. William T. Grubbs i Lee Niedrach z General Electric.
Natomiast po raz pierwszy w praktyce ogniwa PEMFC zostały zastosowane w 1960 r. w ramach programu NASA Gemini. Ich parametry były następujące: gęstość wytwarzanego prądu elektrycznego 37 mA/cm², napięcie na pojedynczym ogniwie 0,78 V, ciśnienie 0,2 MPa i temperatura pracy 50 °C. Stos zbudowany z 32 ogniw, przy napięciu 25 V, osiągał sprawność ok. 50% (H2/O2).
Budowa i zasada działania
Elektrolitem w ogniwie PEMFC jest prefluorowany polimer zawierający silnie kwasowe grupy sulfonowe, np. nafion. Uformowany jest on w membranę pokrytą porowatą platyną, działającą jako katalizator. Elektrody stanowią dwa arkusze grafitowanego papieru, teflonowane na zewnątrz. Całość jest sprasowana w podwyższonej temperaturze na grubość 1 mm. Kanalikami w elektrodach są doprowadzane substraty i jest odprowadzana woda lub para wodna. Parametry pracy ogniwa są następujące:
- temperatura 70–150 °C,
- ciśnienie 0,1–1,0 MPa.
Ogniwa te są wrażliwe na obecność CO, który "zatruwa" platynę.
Elektrochemiczne reakcje zachodzące w ogniwie z polimerową membraną są następujące:
Zalety ogniw PEMFC to:
- bezpieczna praca (stały elektrolit),
- niska temperatura eksploatacji,
- łatwy rozruch i wysoka gęstość prądu.
Wadą tych ogniw jest:
- wrażliwość na zanieczyszczenie gazów wlotowych tlenkiem węgla (CO), który zatruwa katalizator platynowy.
Bibliografia
- Lewandowski, Witold M. Proekologiczne odnawialne źródła energii. WNT, W-wa 2006
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Adam Rędzikowski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Etapy pracy ogniwa PEMFC:
- absorpcja cząsteczki tlenu na katodzie i 2 cząsteczek wodoru na anodzie,
- jonizacja 2 atomów tlenu i 4 atomów wodoru,
- migracja 4 protonów przez elektrolit,
- rekombinacja jonów do 2 cząsteczek wody na katodzie.