Ogród Botaniczny w Grudziądzu

Ogród Botaniczny w Grudziądzu
Ilustracja
Ogród Botaniczny w Grudziądzu, 2011
Państwo Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
MiejscowośćGrudziądz
DzielnicaMały Kuntersztyn
Powierzchnia0,51 ha
Data założenia1935
ProjektantTowarzystwo Upiększania Miasta w Grudziądzu
Położenie na mapie Grudziądza
Mapa konturowa Grudziądza, u góry znajduje się punkt z opisem „Ogród Botaniczny w Grudziądzu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia53°29′41,0″N 18°45′49,2″E/53,494722 18,763667
Strona internetowa
Ogród Botaniczny w Grudziądzu przed remontem w 2008 r.

Ogród Botaniczny w Grudziądzu – park botaniczno-dendrologiczny, położony nad Trynką, między ulicami Bema i Armii Krajowej. Zajmuje powierzchnię 0,51 ha.

Historia

Uchwała o utworzeniu ogrodu dendrologicznego została podjęta na wniosek Towarzystwa Upiększania Miasta Grudziądza przez Zarząd Miasta 12 lipca 1933. Urządzanie ogrodu trwało dwa lata. Cały teren został otoczony ogrodzeniem z dwoma bramami. W parku umieszczano rzadkie okazy drzew i krzewów w różnych odmianach. W południowej części ogrodu założono kwietne dywany, z których słynął przedwojenny Grudziądz. Dodatkowymi atrakcjami były niewielki basen z rybkami oraz zegar słoneczny. Drzewa i krzewy zaopatrzone były w tabliczki informacyjne. Park Botaniczny im. Króla Jana III Sobieskiego, bo tak brzmiała oficjalna przedwojenna nazwa, został otwarty w 1935 roku.

Park jest zamykany na noc. Prowadzi przez niego spacerowa alejka, która ciągnie się wzdłuż Kanału Trynki od ul. Klasztornej do ul. Karabinierów na długości 2 km. W 2008 roku władze miejsce podjęły decyzję o całkowitej renowacji ogrodu. W ramach projektu odnowienia ogrodu botanicznego wykonano renowację trawnika, zlikwidowano chore drzewa i krzewy, nasadzono nowe rośliny, ułożono nową nawierzchnię z kostki brukowej oraz zakupiono nowe ławki, kosze i oświetlenia. Odrestaurowano zegar słoneczny, a wiosną w basenie pojawi się woda i rośliny wodne. Nasadzono kilkaset drzew, krzewów i krzewinek ponad 30 gatunków: miłorząb dwuklapowy, perukowiec podolski, magnolia pośrednia, kosodrzewina, sosna wejmutka, pigwowiec chiński, klon japoński, tulipanowiec amerykański, jodła koreańska, żarnowiec miotlasty. Znajdują się przy nich tabliczki z polską i łacińską nazwą gatunku oraz miejscem pochodzenia. Wiosną oczy zwiedzających będą cieszyć kwitnące przebiśniegi, konwalie, krokusy, tulipany, narcyzy, irysy.

Bibliografia

  • Katarzyna Miller: Historia Grudziądza. W: Piotr Bilski, Katarzyna Miller, Henryk Bierut: Grudziądz - miasto nad Wisłą. Grudziądz: Wydawnictwo Janusza Kalamarskiego, 2004. ISBN 83-920267-0-5.
  • Anna Wajler. Grudziądzkie parki. „Rocznik Grudziądzki”. XV, 2003. Grudziądz. ISSN 0080-4364. 

Linki zewnętrzne

Ogród botaniczny w Grudziądzu – Odznaka Krajoznawcza Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Media użyte na tej stronie

Grudziądz location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Grudziądz, Poland
Ta mapa of Grudziądz została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Grudziadz Botanical garden.JPG
Ogród botaniczny w Grudziądzu
Grudziadz Botanical Garden2.JPG
Autor: AlexKazakhov, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ogród Botaniczny w Grudziądzu