Okiennik Birowski
Okiennik Birowski – skała na wzniesieniu Birów w Podzamczu, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec. Znajduje się w grupie skał, na których wybudowano Gród na Górze Birów[1]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].
Okiennik Birowski znajduje się w północnej grupie skał Birowa i jest najdalej na wschód wysuniętą skałą w tej grupie. Zbudowany jest z twardych wapieni skalistych, ma wysokość 16 m, ściany pionowe lub przewieszone. Uprawiana jest na nim wspinaczka skalna. Pierwszą drogę wspinaczkową poprowadzono w 1982 roku. W 2020 r. jest 7 dróg, jeden projekt i jedna możliwość. Drogi mają trudność od VI.1 do VI.2+ w skali Kurtyki. 5 z nich ma zamontowane stałe punkty asekuracyjne w postaci ringów (r) i stanowisk zjazdowych (st). Wśród wspinaczy skała jest średnio popularna[1].
Drogi wspinaczkowe
- Możliwość
- Stratocaster; VI.2+, 4r + st
- Adoracja pantofelka; VI+, 5r + st
- Mesjasz nad miasteczkiem; VI.1, 6r + st
- Lewe ryski myśliwych; VI+ (wspinaczka tradycyjna)
- Starszy pan magnezjuje; VI.1+, 6r + 2st
- Prawe ryski myśliwych; VI.1+, 5r + st
- Projekt, st
- Didaskalia (nad półką); VI.1, 3r +st[1].
W Okienniku Birowskim znajduje się Okno Skalne w Górze Birów[3].
Przypisy
- ↑ a b c Grzegorz Rettinger , Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy, wyd. 3, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-3-5 .
- ↑ Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2 .
- ↑ Adam Polonius , Okno Skalne w Górze Birów, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-07-03] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skały pod grodem Birów w Podzamczu - Okiennik Birowski
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skały pod grodem Birów w Podzamczu