Okrążek
Okrążek – środkowa z trzech Skałek Piekarskich na wzgórzu Stróżnica (247 m) na lewym brzegu Wisły w miejscowości Piekary pod Krakowem (pozostałe to Kozierówka i Kamieniołom w Piekarach)[1]. Skałki te znajdują się w mezoregionie geograficznym zwanym Obniżeniem Cholerzyńskim[2] i wraz ze znajdującym się na prawym brzegu Wzgórzem Klasztornym tworzą przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką[3].
Okrążek ma wysokość około 20 m i dwa skalne cyple opadające do starzecza Wisły. Południowe stoki są pionowo podcięte wysoką skarpą i łukowato przechodzą w Kamieniołom w Piekarach. Zbudowany jest z pochodzących z górnej jury skalistych wapieni nakrytych osadem z lessów i piasków nawianych podczas ostatniego zlodowacenia. Miejscami skała przewarstwiona jest mieszaniną gruzu wapiennego z gliną. W cyplu zachodnim znajduje się Jaskinia nad Galoską. W jej namulisku znaleziono szczątki kopalnych zwierząt i znaleziska archeologiczne będące dowodem bytności człowieka w tym miejscu w okresie starszego paleolitu. W archeologii stanowisko to znane jest jako Piekary I. Jest to jedno z najbogatszych w Polsce znalezisk archeologicznych tego typu[1]. Na Okrążku jest jeszcze kilka innych jaskiń i schronisk. U podstawy cypla wschodniego, tuż nad starorzeczem Wisły znajdują się dwie niewielkie jaskinie: Jaskinia Wiślana Wschodnia i Jaskinia Wiślana Zachodnia, nieco wyżej Schronisko nad Jaskiniami Wiślanymi, a w północnym skalnym murze Schronisko w Okrążku[4].
Skały Okrążka mają spękania ciosowe, które zostały powiększone przez procesy krasowe. W ich strukturze widoczne są także liczne inne mikrotwory procesów krasowych; jamki, rowki, bruzdy i inne zagłębienia. W niektórych miejscach procesy wietrzenia wypreparowały ze skały skamieniałości. Rzeka Wisła w czasie powodzi wyżłobiła u podstawy skały wąski, labiryntowaty i zaciskający się korytarzyk Wschodniej i Zachodniej Jaskini Wiślanej. Od tej strony u podstawy skały rzeka gromadzi niesione w czasie powodzi żwiry i mady[1].
Dawniej na Okrążku wydobywano wapienie. Był to tzw. Kamieniołom w Piekarach. Od 25 września 1937 r. Okrążek jest pomnikiem przyrody nieożywionej[1].
Okrążek jest także obiektem wspinaczki skalnej. Wspinacze poprowadzili na jego ścianie zachodniej i ścianie nad drogą 15 dróg wspinaczkowych o trudności V – VI.3 w skali tatrzańskiej. Mają wystawę zachodnią, południowo-wschodnią, południową i długość 14–16 m. Część z nich posiada zamontowaną asekurację (ringi i stanowiska zjazdowe)[5]. Na turniczkach Okrążka uprawiany jest także bouldering[6].
Przypisy
- ↑ a b c d Skała Okrążek [dostęp 2017-04-04] .
- ↑ Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2 .
- ↑ Tyniecka brama [dostęp 2017-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-24] .
- ↑ Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2019-03-28] .
- ↑ Okrążek. Baza topo portalu wspinaczkowego [dostęp 2019-04-06] .
- ↑ Bouldering – Piekary [dostęp 2019-04-06] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skała Okrążek w grupie Skałek Piekarskich