Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1924)
| |||
Szczegóły | |||
Państwo |
---|
Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej w 1924 roku
Mistrzostwa okręgów
W 1924 roku nie odbyły się rozgrywki finałowe Mistrzostw Polski. Mistrzowie okręgów w poszczególnych klasach A wystąpili w Mistrzostwach Polski rok później. Z tego powodu w roku 1925 pauzowała cała klasa A.
Mistrzostwa Klasy A Górnośląskiego OZPN
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AKS Chorzów (b) | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 48-16 | 25 |
2 | Ruch Wielkie Hajduki | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 41-26 | 21 |
3 | Pogoń Katowice | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 33-25 | 17 |
4 | 1. FC Katowice (b) | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 31-21 | 15 |
5 | Naprzód Lipiny | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 30-28 | 14 |
6 | Iskra Siemianowice | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 22-43 | 9 |
7 | Orzeł Wełnowiec (b) | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 20-43 | 6 |
8 | Strzała/Slavia Ruda | 14 | b.d. | b.d. | b.d. | 14-37 | 3 |
- Do klasy B spadły Strzała/Slavia Ruda oraz Orzeł Wełnowiec, awansował 06 Załęże Katowice.
Mistrzostwa Klasy A Krakowskiego OZPN
- mistrz: Wisła Kraków
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wisła Kraków | 10 | 8 | 0 | 2 | 37-8 | 16 |
2 | Jutrzenka Kraków | 10 | 7 | 1 | 2 | 13-14 | 15 |
3 | Cracovia | 10 | 5 | 1 | 4 | 24-13 | 11 |
4 | Wawel Kraków | 10 | 3 | 3 | 4 | 9-15 | 9 |
5 | BBSV Bielsko | 10 | 3 | 2 | 5 | 11-17 | 8 |
6 | Olsza Kraków (b) | 10 | 0 | 1 | 9 | 5-32 | 1 |
- Do klasy B spadła Olsza Kraków, awansował Makabi Kraków.
Mistrzostwa Klasy A Lubelskiego OZPN
- mistrz: KS Lublinianka
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lublinianka Lublin (b) | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 25-10 | 13 |
2 | WKS Kowel (b) | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 17-12 | 9 |
3 | WKS Lublin | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 18-16 | 9 |
4 | WKS Zamość (b) | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 15-21 | 7 |
5 | WKS Chełm | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 4-20 | 2 |
- Do klasy B spadły drużyny WKS Zamość oraz WKS Chełm, awansowały WKS Hallerczyki Równe, AZS Lublin.
Mistrzostwa Klasy A Lwowskiego OZPN
- mistrz: Pogoń Lwów[1]
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pogoń Lwów | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 35-3 | 17 |
2 | Czarni Lwów | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 14-9 | 12 |
3 | Hasmonea Lwów | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 17-11 | 12 |
4 | Polonia Przemyśl | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 18-14 | 11 |
5 | Lechia Lwów | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 10-19 | 8 |
6 | Rewera Stanisławów | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 0-38 | 0 |
- Do klasy B spadła Rewera Stanisławów, awansowała Sparta Lwów.
Mistrzostwa Klasy A Łódzkiego OZPN
- mistrz: ŁKS Łódź
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ŁKS Łódź | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 34-7 | 13 |
2 | ŁTSG Łódź | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 22-8 | 12 |
3 | Klub Turystów Łódź | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 24-13 | 11 |
4 | Union Łódź | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | 7-33 | 3 |
5 | ŁTG Siła Łódź (b) | 8 | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 1 |
- Przed sezonem WKS 28 PSK Łódź wycofał się z rozgrywek w A klasie i przystąpił do rozgrywek B klasy.
- Nikt nie spadł, z klasy B awansował Widzew Łódź.
Mistrzostwa Klasy A Poznańskiego OZPN
- mistrz: Warta Poznań
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Warta Poznań | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 42-8 | 18 |
2 | Unia Poznań | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 26-12 | 13 |
3 | Pogoń Poznań | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 19-30 | 9 |
4 | Posnania Poznań | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 17-18 | 8 |
5 | Polonia Poznań (b) | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 18-33 | 8 |
6 | AZS Poznań | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | 11-32 | 4 |
- Spadł AZS Poznań, z klasy B awansowała Ostrovia Ostrów Wlkp.
Mistrzostwa Klasy A Toruńskiego OZPN
- mistrz: TKS Toruń
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | TKS Toruń | 8 | 8 | 0 | 0 | 53-6 | 16 |
2 | Sokół Toruń | 8 | 4 | 1 | 3 | 19-22 | 9 |
3 | Olimpia Grudziądz | 7 | 3 | 0 | 4 | 18-21 | 4 |
4 | Szkoła Oficerska Bydgoszcz | 8 | 1 | 1 | 6 | 13-43 | 3 |
5 | Polonia Bydgoszcz | 7 | 1 | 2 | 4 | 7-18 | 2 |
- Po sezonie Sokół zmienił nazwę na Bałtyk.
- Szkoła Oficerska Bydgoszcz w następnym sezonie nie przystępuje do rozgrywek.
- Awansował Gryf Toruń.
- Mecz Polonia Bydgoszcz - Olimpia Grudziądz został unieważniony, a każda z drużyn została ukarana odjęciem dwóch punktów.[2] Wskutek tego Polonia spadła na ostatnie miejsce w tabeli. Bydgoszczanie odwołali się od tej decyzji do Toruńskiego OZPN, który uwzględnił protest i w następnym roku przywrócił Polonię do klasy A.[3]
- Wyniki na podstawie komunikatów W. G. i D. Toruńskiego OZPN.[2][4]
Mistrzostwa Klasy A Warszawskiego OZPN
- mistrz: Polonia Warszawa
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polonia Warszawa | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 18 |
2 | Warszawianka | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 15 |
3 | Legia Warszawa | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 11 |
4 | Varsovia Warszawa (b) | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 10 |
5 | Czarni Radom (b) | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 6 |
6 | AZS Warszawa | 10 | b.d. | b.d. | b.d. | b.d. | 0 |
- WKS Warszawa zmiana nazwy na Legia.
- Przy równej ilości punktów dodatkowe mecze o 1 miejsce Polonia - Warszawianka 5:5, 1:0.
- Do klasy B spadł AZS Warszawa, awansowała Korona Warszawa, która przed sezonem została reaktywowana.
Mistrzostwa Klasy A Wileńskiego OZPN
- mistrz: Pogoń Wilno
Poz. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | WKS Pogoń Wilno | 4 | 3 | 0 | 1 | 7-5 | 6 |
2 | Wilja Wilno | 4 | 2 | 0 | 2 | 7-8 | 4 |
3 | WKS 1PP Wilno | 4 | 1 | 0 | 3 | 5-6 | 2 |
[5] |
- Przed sezonem Lauda Wilno łączy się z WKS 6PP Wilno oraz AZS Wilno tworząc nowy klub o nazwie Wilja Wilno.
- Przed sezonem WKS Wilno zmienia nazwę na WKS Pogoń Wilno
- Nikt nie spadł do klasy B, awansowały drużyny: WKS 42 PP Białystok, Makabi Wilno, Cresovia Grodno.
Przypisy
- ↑ Historia rozgrywek piłkarskich na Podkarpaciu.. Aktualności, wyniki...
- ↑ a b "Słowo Pomorskie", nr 290, 14.12.1924, s. 8.
- ↑ "Słowo Pomorskie", nr 48, 27.02.1925, s. 6.
- ↑ "Słowo Pomorskie", nr 253, 30.10.1924, s. 5.
- ↑ Stadjon nr.51-52 z dn.20.12.1924
Bibliografia
- Historia I ligi polskiej w statystyce
- Jerzy Górko , Piłkarskie Dzieje Podlasia, Żelechów: sendsport.pl księgarnia kibica, [cop. 2010], ISBN 978-83-61418-03-0, OCLC 823782412 .
- Polska liga Klubów 1921. plk1921.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
- Klubowa Historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku tom.I, Jan Goksiński, ISBN 978-83-935604-3-1
- Klubowa Historia polskiej piłki nożnej do 1970 roku Suplement Tabele , Jan Goksiński. goxo.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
Media użyte na tej stronie
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.