Olimpiada Matematyczna Juniorów

Olimpiada Matematyczna Juniorów
Ilustracja
Dziedzinamatematyka
Adresaciuczniowie szkół podstawowych
OrganizatorStowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej
Strona internetowa

Olimpiada Matematyczna Juniorów (do 2016 Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów) – przedmiotowa olimpiada szkolna z zakresu matematyki, skierowana do uczniów szkół podstawowych, odpowiednik Olimpiady Matematycznej dla szkół ponadpodstawowych. Pierwsza edycja olimpiady odbyła się w roku szkolnym 2005/2006. Uczniowie rozwiązują zadania z zakresu algebry, teorii liczb, kombinatoryki, planimetrii i stereometrii[1]. Organizatorem Olimpiady jest od samego początku Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej.

Forma konkursu

Konkurs odbywa się w trzech etapach:

  • Zawody I stopnia – składają się z dwóch niezależnych części (wynik z zawodów I stopnia jest sumą punktów z obu części):
    • część korespondencyjna - trwa od września do października; uczniowie rozwiązują w tym czasie 7 zadań otwartych (za każde można maksymalnie uzyskać 6 punktów; za wszystkie zadania - maksymalnie 42 punkty), a następnie wysyłają do właściwych Komitetów Okręgowych, w których ich prace podlegają ocenie;
    • część testowa (od VII edycji (2011/12)) - odbywa się w zarejestrowanych szkołach; składa się z 15 pytań, do każdego z nich podane są trzy odpowiedzi. Rozwiązanie testu polega na rozstrzygnięciu, czy odpowiedź jest prawdziwa (T), czy fałszywa (N). Za trzy poprawne odpowiedzi w jednym pytaniu uczeń uzyskuje 1 punkt, za dwie - 0,5 punktu, w innym przypadku nie uzyskuje punktów. Razem za część testową można więc otrzymać 15 punktów.
  • Zawody II stopnia – zawody odbywają się na szczeblu okręgowym tego samego dnia w kilkunastu miastach w Polsce. Podczas jednodniowych zawodów uczniowie w czasie 180 minut rozwiązują 5 zadań otwartych.
  • Zawody III stopnia – zawody trwają dwa dni, są rozgrywane w Warszawie. Pierwszego dnia odbywa się część właściwa finału, podczas której uczniowie w czasie 180 minut rozwiązują 5 zadań otwartych. Dzień drugi przeznaczony jest na uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród najlepszym zawodnikom.

Zadania

Zadania OMJ nie są typowymi zadaniami szkolnymi. Nie wymagają zaawansowanej wiedzy, lecz pomysłowości i wyobraźni. Od uczestnika Olimpiady oczekuje się jednak, że poda dowód poprawności swojego rozwiązania. Nigdy (z wyjątkiem zadań testowych) nie wystarczy samo udzielenie poprawnej odpowiedzi[2]. Za każde zadanie (z wyjątkiem zadań testowych) można zdobyć 0, 2, 5 lub 6 punktów. Sześć punktów otrzymuje się za rozwiązanie bezbłędne, pięć za rozwiązanie zawierające jedynie drobne usterki, dwa za pracę zawierającą poważne błędy, ale jednocześnie stanowiącą „istotny postęp w kierunku prawidłowego rozwiązania”, zero punktów za pracę, która nie może otrzymać nawet dwóch. Ten system oceniania jest identyczny ze stosowanym w Olimpiadzie Matematycznej przeznaczonej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uprawnienia

Uczestnicy finału są dzieleni na: laureatów oraz finalistów. Podział ten jest oparty na wynikach z zawodów III stopnia i pozwala określić kadrę obozów naukowych olimpiady jak i składy na międzynarodowe zawody matematyczne juniorów (np. Czesko-Polsko-Słowackie Zawody Matematyczne Juniorów, w skrócie CPSJ).

Każdy, kto zostanie finalistą lub laureatem OMJ, a więc zakwalifikuje się do zawodów centralnych i przystąpi do nich[3], otrzymuje od Komitetu Głównego zaświadczenie upoważniające do otrzymania maksymalnej liczby punktów z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu ósmoklasisty oraz umożliwiające dostanie się do dowolnie wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej. Każdemu finaliście i laureatowi przysługuje na koniec roku szkolnego (w którym uzyskał ten tytuł) ocena celująca z matematyki.

Przypisy

  1. Zakres wymaganej wiedzy określony jest przez Program merytoryczny Olimpiady Matematycznej Juniorów.
  2. Olimpiada Matematyczna Juniorów. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów. [dostęp 2015-09-30].
  3. Regulamin Olimpiady Matematycznej Juniorów [dostęp 2019-07-12].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Olimpiada Matematyczna Juniorów.svg
Logo Olimpiady Matematycznej Juniorów