Ondrej Rigo

Ondrej Rigo
Międzynarodowy morderca
Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1955
Modra

Data i miejsce śmierci

14 czerwca 2022
Trenczyn

Ondrej Rigo (ur. 17 grudnia 1955 w Modrej, Czechosłowacja, zm. 14 czerwca 2022 w Trenczynie[1]) – słowacki seryjny morderca zwany Międzynarodowym mordercą lub Skarpetkowym mordercą. W latach 1990–1992, zamordował 9 osób.

Młodość

Pochodził z rodziny związanej ze środowiskiem przestępczym. Jego ojciec zginął w trakcie dokonywania włamania, matka zginęła w wypadku samochodowym. Po odbyciu służby wojskowej pracował jako palacz w szpitalu, a także w redakcji czasopisma „Pravda” i wreszcie jako szatniarz w Hotelu Carlton, gdzie został aresztowany.

Zanim popełnił pierwszą zbrodnię, Ondrej Rigo dokonał co najmniej 11 drobnych przestępstw, głównie kradzieży. W 1989 spędził trzy miesiące w areszcie za próbę nielegalnego opuszczenia kraju. W grudniu 1989, kilka tygodni po opuszczeniu aresztu policyjnego wyjechał do Wiednia, nie posiadając ważnego paszportu. Tam zdobył fałszywy paszport jugosłowiański na nazwisko „Nedo Ikić”. Z tym paszportem wyjechał do Niemiec, gdzie został zatrzymany przez policję i skazany na 2 miesiące więzienia za posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Karę odbywał w Bad Reichenhall.

Zabójstwa

Po uwolnieniu z niemieckiego więzienia Rigo udał się do Monachium. Tam dokonał kilku kradzieży, a 8 czerwca 1990 pierwszego zabójstwa. Jego ofiarą była 40-letnia kobieta, która prawdopodobnie nakryła go w czasie rabunku jej mieszkania. Rigo zabił ją metalową rurą, którą zmiażdżył głowę ofiary. Potem nakrył górną część ciała kocem i odbył stosunek płciowy z martwym ciałem. Aby nie zostawić śladów, w czasie rabunku i morderstwa na ręce zakładał skarpetki. 1 sierpnia 1990 ofiarą Rigo padła 28-letnia mieszkanka Monachium. Morderca włamał się do mieszkania wczesnym rankiem przez uchylone drzwi od balkonu i powtórzył czynności, których dopuścił się w czasie pierwszego zabójstwa. Z mieszkania zabrał biżuterię i niewielką kwotę pieniędzy. Na miejscu zbrodni niemiecka policja znalazła metalową rurkę i skarpetkę

We wrześniu 1990 Rigo wyjechał do Amsterdamu, gdzie mieszkała jego siostra Helena. Tam jego ofiarą padła 58-letnia kobieta, mieszkająca samotnie. Rigo włamał się do jej mieszkania przez okno balkonowe i dokonał mordu przy użyciu kilkukilogramowego kamienia. Po zabójstwie obnażył ciało i dokonał gwałtu, a następnie obrabował mieszkanie. Dzień po zabójstwie w Amsterdamie, Rigo powrócił do Bratysławy. 6 października zamordował tam 88-letnią kobietę, przebywającą w domu opieki społecznej. Na miejscu zbrodni policja słowacka znalazła kilka monet holenderskich i niedopałki papierosów, ze śladami biologicznymi sprawcy. 3 stycznia 1991, policja odnalazła ciała kolejnych dwóch ofiar zabójcy – 40-letniej kobiety i jej nastoletniego syna. Narzędziem mordu w tym przypadku była drewniana pałka.

Sześć dni później Rigo wdarł się do mieszkania 31-letniej kobiety, mieszkającej na parterze. Kobieta broniła się skutecznie przed napastnikiem, zmuszając go do ucieczki z mieszkania. Była pierwszą ofiarą zabójcy, która przeżyła atak i mogła podać jego rysopis. Trzy tygodnie później morderca zaatakował ponownie, a jego ofiarą była 79-letnia kobieta, mieszkająca na ulicy Záhradníckiej w Bratysławie. Jako narzędzie zbrodni posłużył ciężki kamień. 22-latka, którą Rigo zaatakował 14 lipca 1991 przeżyła atak, ale zmarła 18 dni później.

Ostatnią ofiarą słowackiego zabójcy była 67-letnia kobieta, mieszkająca przy ulicy Obchodnej. Tym razem Rigo dokonał zbrodni po seansie w kinie, na który wybrał się ze swoją przyjaciółką. Kiedy wracali trolejbusem, Rigo nagle wysiadł, oświadczył, że musi coś załatwić i udał się na miejsce zbrodni.

Proces i wyrok

Hotel Carlton w Bratysławie

Słowacka policja kryminalna aresztowała Ondreja Rigo w Hotelu Carlton 4 marca 1992, zaledwie kilka godzin po jego ostatnim zabójstwie. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zmieniał wielokrotnie zeznania, usiłując wyjaśnić, jak jego ślady biologiczne znalazły się w miejscach popełnienia zbrodni. Zabójcę rozpoznała jedyna jego ofiara, która przeżyła atak.

Osobne śledztwa w sprawie zabójstw prowadziła policja w Niemczech i Holandii. Zbrodniarz stanął przed Sądem Okręgowym w Bratysławie, oskarżony o popełnienie 9 zabójstw i o nekrofilię. Akta sprawy Rigo przekraczały 5500 stron. 7 grudnia 1994 sąd skazał sprawcę na karę dożywotniego więzienia w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze. Oskarżony słuchał przedstawianych mu zarzutów obojętnie, nie przyznając się do winy. Obrona przeprowadziła apelację domagając się uniewinnienia Rigo. Proces apelacyjny odbył się w lutym 1996 przed Sądem Najwyższym Republiki Słowacji i potwierdził wyrok I instancji.

Rigo trafił początkowo do więzienia w Ilavie, skąd został przeniesiony do więzienia w Leopoldovie.

Postać zabójcy w kulturze

Sprawa Ondreja Rigo zainspirowała słowackiego pisarza Dominika Dána, który w 2006, w wydawnictwie Slovart opublikował powieść opartą na faktach z życia zabójcy pt. Beštia. Akcja powieści rozgrywa się po ogłoszeniu amnestii w Czechosłowacji w 1990.

Ofiary

Mapa konturowa Słowacji, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Bratysława”
Geographylogo.svg
Lokalizacja Bratysławy, gdzie Rigo dokonał najwięcej morderstw
L.p.NazwiskoWiekData morderstwaMiejsce morderstwa
1.Helena S.408 czerwca 1990Niemcy Monachium
2.llke Z.281 sierpnia 1990Niemcy Monachium
3.Maria van der W.5827 września 1990Holandia Amsterdam
4.Terézia R.886 października 1990Słowacja Bratysława
5.Anna P.403 stycznia 1991Słowacja Bratysława
6.Juraj N.153 stycznia 1991Słowacja Bratysława
7.Helena N.7930 stycznia 1991Słowacja Bratysława
8.Henrieta O.2214 lipca 1991Słowacja Bratysława
9.Matilda U.674 marca 1992Słowacja Bratysława

Przypisy

  1. Zomrel najznámejší slovenský sériový vrah a nekrofil Ondrej Rigo. dennikn.sk, 16 czerwca 2022. [dostęp 2022-06-16]. (słow.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie