Opactwo Altenberg

opactwo Altenberg
Ilustracja
kościół klasztorny
Państwo Niemcy
Kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia
MiejscowośćAltenberg
Właścicielcystersi
Typ zakonumęski
Obiekty sakralne
kościółWniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
FundatorAdolf II
Data budowy1133
Data zamknięcia1803
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa konturowa Nadrenii Północnej-Westfalii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „opactwo Altenberg”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po lewej znajduje się punkt z opisem „opactwo Altenberg”
Ziemia51°03′18″N 7°07′58″E/51,055000 7,132778

Opactwo Altenberg (niem. Abtei Altenberg) – dawny klasztor cystersów z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który znajdował się na terenie obecnej miejscowości Altenberg w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia; założony w XI w., sekularyzowany na początku XIX w. Zachowany dawny kościół klasztorny obecnie pełni funkcje parafialne.

Historia

Klasztor został założony w pierwszej połowie XI w. przez możnego hrabiego Bergu Adolfa II. Przeznaczył on w tym celu dawną siedzibę rodową – zamek Berg. Znaczny udział w fundacji miał mieć brat hrabiego, Eberhard, który w 1129 wstąpił do cysterskiego klasztoru Morimond[1][2][3]. Sam Adolf także przed śmiercią wstąpił do klasztoru i zmarł jako mnich w Altenbergu[1][2][4] (później tak samo uczynił jego syn Bruno po ustąpieniu w 1193 z urzędu arcybiskupa Kolonii[1]).

Pierwsi cystersi pod przewodnictwem Bernona przybyli tutaj w 1133. Już wkrótce uznali położenie dawnego zamku wznoszącego się na wzgórzu ponad rzeką Dhünn za niekorzystne i przenieśli się na miejsce bardziej odpowiadające potrzebom zgromadzenia, w dolinie tej rzeki. Wtedy też rozpoczęli budowę klasztoru wraz z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wówczas w formie romańskiej, trzynawowej bazyliki, poświęconej w 1145. Budowę obecnego, gotyckiego kościoła rozpoczęto po pożarze klasztoru w 1259, a poświęcony został w 1379[1][2][3].

Klasztor cieszył się opieką hrabiów, a następnie książąt Bergu, którzy obdarzali go licznymi nadaniami[1][2]. Stanowił jednocześnie przez wieki nekropolię tego rodu książęcego (pochowano tu 14 hrabiów i książąt Bergu, ostatnim był Wilhelm II, zmarły w 1511)[1][4]. Otrzymywał też przywileje od papieży i arcybiskupów Kolonii. Rozkwit klasztoru obrazuje fakt, że jeszcze w XII w. zdołał założyć pięć klasztorów filialnych (w tym dwa na terenie Polski: w Łeknie w 1143 i Lądzie w 1144)[1][2][4]. W końcu tego stulecia tutejsi zakonnicy założyli także w pobliskiej Kolonii Altenberger Hof, który służył organizacji handlu oraz pozwalał uczestniczyć w życiu ekonomicznym metropolii; służył także jako rezydencja hrabiów i książąt Bergu podczas ich pobytu w tym mieście. Od XIII w. opat z Altenbergu sprawował kontrolę także nad licznymi klasztorami żeńskimi zakonu cysterskiego[1][2]. Klasztor stanowił centrum pielgrzymkowe dzięki relikwiom św. Urszuli i 11 tysięcy dziewic[4].

Klasztor w 1707

Kryzys klasztoru nastąpił w XV w.: pojawiły się kłopoty finansowe, nastąpiło rozluźnienie dyscypliny zakonnej. Jednak na przełomie XV i XVI w. przeprowadzono w klasztorze niezbędne reformy, dzięki którym ustabilizowano jego sytuację gospodarczą, przywrócono dyscyplinę i zadbano o właściwe postawy moralne mnichów. Dzięki temu klasztor zdołał przetrwać rychłe pojawienie się reformacji bez szkody. Jednak wojny z końca XVI i w pierwszej połowy XVII w. (wojna o arcybiskupstwo Kolonii w latach 80. XVI w., wojna o niepodległość Niderlandów i wojna trzydziestoletnia) doprowadziły do gospodarczego upadku klasztoru[1][2].

W drugiej połowie XVII w. i w XVIII w. opactwo ponownie rozkwitło. Stało się dominującym ośrodkiem cystersów w północnych Niemczech. Zdołało nawet rozwijać zakon cystersów na terenach luterańskiej Dolnej Saksonii. W końcu XVIII w. nastąpił jednak upadek klasztoru. Opat Franz Cramer (1779–1796) za sprawą rozwiązłego trybu życia roztrwonił rezerwy finansowe klasztoru, a w 1801 na mocy pokoju w Lunéville klasztor utracił wszystkie dobra położone na lewym brzegu Renu, zniszczone już wcześniej w toku wojny z Francją[1][2]. Na fali znoszenia klasztorów zsekularyzowano także klasztor w Altenbergu: 30 listopada 1803 mnisi opuścili klasztor, dzień później podążył za nimi opat[1][2][3].

Zrujnowany kościół klasztorny i fragmenty pozostałości budynków klasztornych w 1834

Ruchome wyposażenie klasztoru zostało sprzedane w 1804, a sam klasztor w 1806. Nabywcą nieruchomości został kupiec koloński Johann Heinrich Pleunissen. Pozwolił on sprawować w kościele nabożeństwa. Z czasem w zabudowaniach klasztornych uruchomiono zakład produkcji błękitu pruskiego. Wskutek eksplozji w tym zakładzie w nocy z 6 na 7 listopada 1815 wybuchł pożar, który strawił dawne budynki klasztorne i dach kościoła. W kolejnych latach zabudowania niszczały. W 1834 Franz-Egon von Fürstenberg-Stammheim w celu ratowania budynków przekazał kupioną wcześniej nieruchomość państwu pruskiemu. Król pruski Fryderyk Wilhelm III przekazał znaczną sumę na restaurację kościoła[2][3]. Kościół na nowo poświęcono w 1847. Od 1857 służy, zgodnie z warunkiem postawionym przez fundatora restauracji, zarówno katolikom, jak i protestantom[2][3][4]. Na przełomie XIX i XX w. katolicy odnowili i przejęli w użytkowanie także dawną kaplicę klasztorną św. Marka. W 1915 powołano w Altenbergu parafię katolicką, a w 1950 ewangelicką[4].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Der Germania Sacra. Historisch-statistische Beschreibung der Kirche des alten Reiches. Mosler. T. Neue Folge 2: Die Bistümer der Kirchenprovinz Köln. Das Erzbistum Köln. Cz. 1: Die Cisterciensabtei Altenberg. Berlin: Walter de Gruyter & Co., 1965, s. 15–17, 47–62, 78–88, 90–92, 137, 153.Sprawdź autora:1.
  2. a b c d e f g h i j k Geschichte. W: Altenberger Dom [on-line]. Altenberger Dom-Verein e.V.. [dostęp 2017-12-20].
  3. a b c d e Geschichte des Klosters und des Ortes Altenberg. Evangelische Domgemeinde Altenberg. [dostęp 2017-12-20].
  4. a b c d e f Geschichte. W: Katholische Pfrarrgemeinde Altenberger Dom [on-line]. Katholische Pfarrgemeinde St. Mariä Himmelfahrt am Altenberger Dom. [dostęp 2017-12-20].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Abtei Altenberg (1707).jpg
Abtei Altenberg, Odenthal, Germany Abtei Altenberg, a former monastery. Picture from 1707. Taken from Die Kunstdenkmäler der Rheinprovinz.
Radierung-Eduard-Gerhardt-1834.jpg
Altenberg, ehemalige Abteikirche, Radierung von Eduard Gerhardt, 1834
North Rhine-Westphalia location map G.svg
Autor: Hanhil based on previous work by TUBS, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map North Rhine-Westphalia showing position of NRW within Germany. Geographic limits of the map:
Dom zu Altenberg,Bergischer Dom (8639438291).jpg
Autor: Heribert Pohl --- Thanks for half a million clicks! from Germering bei München, Bayern, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dom zu Altenberg, Bergischer Dom – In Anwesenheit des Grafen Adolf IV von Berg und des Kölner Erzbischofs Konrad von Hochstaden wurde im März 1259 der Grundstein für den Bergischen Dom gelegt. Der Chor wurde 1287 geweiht, die vollständige Konsekration erfolgte 1379. Der Dom, eine ehemalige große Klosterkirche der Zisterzienser Abtei Altenberg ist eine im gotischen Stil gebaute dreischiffige Basilika. Altenberg liegt in der Gemeinde Odenthal fast in Sichtweite des Kölner Doms (Köln -> Odenthal = 16 Km)