Opactwo Bellapais

Bellapais
Ilustracja
Państwo Cypr Północny
 Cypr
MiejscowośćBelapais
KościółKościół łaciński
WłaścicielAugustianie
Typ zakonumęski
FundatorHugo III Cypryjski, Hugo IV Cypryjski
Stylgotyk
Materiał budowlanykamień
Data budowyXII-XIII w.
Data zamknięciapo 1571
Położenie na mapie Cypru
Mapa konturowa Cypru, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bellapais”
Ziemia35°18′27″N 33°21′20″E/35,307400 33,355480

Opactwo Bellapais – zrujnowany klasztor augustiański we wsi Belapais, w okolicach Kirenii, w granicach Cypru Północnego.

Opactwo zostało wzniesione przez augustianów sprowadzonych na Cypr po objęciu władzy na wyspie przez francuską dynastię Lusignanów. Pierwsze prace budowlane podjęto już w kilka lat po przybyciu zachodnich władców, w 1198, jednak większa część kompleksu została wzniesiona w latach 1267–1284. W 1359 do istniejących już budynków dobudowano gotycki refektarz. Fundatorami klasztoru byli królowie Cypru Hugo III i Hugo IV[1]. Nazwa opactwa jest prawdopodobnie zniekształceniem francuskiego Abbaye de la paix (Opactwo Pokoju)[1].

Obiekt reprezentuje styl gotycki typowy dla okresu rządów Lusignanów na Cyprze[2].

Klasztor stał się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym po otrzymaniu relikwii Krzyża Świętego. Zostały one z niego skradzione w czasie najazdu genueńskiego w 1373, gdy splądrowany został cały skarbiec wspólnoty. Opactwo i poziom moralny żyjących w nim mnichów podupadły; z czasem cały kompleks zabudowań klasztornych popadł w ruinę[1]. Po przejęciu władzy na Cyprze przez Turków obiekty przejął Cypryjski Kościół Prawosławny, co nie uratowało klasztoru przed opuszczeniem i ruiną. Prace remontowane w zniszczonym opactwie podjęto dopiero w latach 60. XX wieku[1].

W maju każdego roku w ruinach opactwa odbywa się festiwal muzyki poważnej[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie